IUI Strojové učení - 11. 9. 2017

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.

IUI Strojové učení - 11. 9. 2017

Příspěvekod Pecivaal » 12. 9. 2017 19:16

Předně:
Moje zpracované poznámky ke státnicím zde: zdrojáky na githubu nebo přímo pdf. Nechť to slouží budoucím generacím :) (třeba se najde někdo, kdo to dodělá)

Zkušenosti:
Bylo nás cca 10, rozesazeni ve 2 místnostech. Zkoušející nás na začátku postupně všechny obešli a zadali otázky, včetně orientačního času, na kdy bychom si to měli připravit (na 1 otázku byla hodina) - měli vypracovaný harmonogram zkoušení. Tj. cca 30-50 minut písemná příprava, pak ústní zkoušení (ale bylo to jen orientační, každý měl času kolik potřeboval).

Moje otázky:

  • Základy složitosti a vyčíslitelnosti (Martin Mareš) - Aproximační algoritmy a schémata. Napsal jsem definice, Bin Packing (FF a FFD), myšlenku ÚPAS pro Batoh, neaproximovatelnost TSP (s důkazem). Mareš si to přečetl, občas měl nějakou poznámku (ale spíš to znělo jako že mi chce říct nějakou zajímavost, než že by mi tam něco chybělo). U Batohu stačila myšlenka a pokus o tu škálovací konstantu (důkaz fakt nechtěl). Ptal se na nějaké další aproximační alogirtmy kromě FF pro Bin Packing. Na žádný jsem si nevzpomněl, načež nadhodil TSP, načež jsem reagoval že to je neaproximovatelné. Správně, a co varianta s trojúhelníkovou nerovností? Je tam prý nějaký 2aproximační s použítím minimální kostry, na který jsem si taky nevzpomněl.

  • Datové struktury (Hladík) - Binomiální haldy. Včetně amortizované analýzy. Hladík si to poslechl, pak se zeptal v čem je to lepší než regulární (insert v O(1)) a to bylo tak všechno.

  • Přírodou inspirované algoritmy (Božovský) - Genetické algoritmy. Otázka zněla skutečně jen GA, i když jsem se výslovně ptal, jestli nemám dojít třeba i k VoS, prý ne. No takže celkově jsem popsal jedinou A4 a to jsem roztahoval, nicméně to stačilo. Zkoušení na pár minut. Jen jsme se chvíli zasekli u turnajové selekce, kde se mu nezdála moje varianta (vybírám náhodně dva jedince, provedu turnaj, vítěze zkopíruju do nové, pak opakuju) -- vadilo mu, že se poražený vrací zpátky do populace.

  • Strojové učení (Vomlelová) - Učení s učitelem. Po otázce co konkrétněji by si tak představovala bylo upřesněno na rozhodovací stromy a prořezávání. Zjistil jsem, že GINI index se nepoužívá jako míra chyby, ale jako alternativa ke Gainu, tj. pro výběr atributu ke štěpení. Taky jsem zjistil, že Cost complexity prunning a CART nejsou dva různé algoritmy prořezávání, nýbrž jeden a ten samý. Nicméně i přesto jsem prošel na výbornou, Vomlelová byla nadšená už jen z toho, když spatřila vzorec pro Cost complexity prunning (a náladu jí zjevně nezkazilo ani to, že jsem to celé vlastně chápal úplně blbě).

  • Neuronové sítě (Mrázová) - Perceptron (včetně důkazu konvergence učení). Mám pocit, že tedy nějak zafungovalo asociační učení a Mrázová si můj ksicht spojila s tématem perceptronového učení. Tohle bylo totiž potřetí (a naposledy :D ) za mé studium na matfyzu, co jsem u ní zodpovídal tuhle otázku (data mining, neuronky, státnice).

Celkově to bylo příjemné a velmi odlišné od bakalářských státnic. Tohle bylo v podstatě "jenom" 5 standardních zkoušení během jednoho dopoledne. Všichni prošli, byla tuším jediná dvojka (způsobená buď Učením v prostoru verzí nebo Rekurzivními množinami).

Zkoušejících bylo více, cca tak 10. Jednak jsme neměli všichni stejné okruhy a jednak ZSV a Datovky zkoušelo víc lidí (tuším že 2), aby se to stíhalo. Složení komise jsme předem neznali.

Nejobávanější otázka byla asi Rekurzivní a rekurzivně spočetné množiny. Jednak proto, že je Kučera na přednášce v podstatě nedělal, a jednak proto, že je to Mlčkovo oblíbené téma. Přístí rok už ale prý tohle téma nebude.
Pecivaal
Matfyz(ák|ačka) level I
 
Příspěvky: 10
Registrován: 16. 1. 2014 13:08
Typ studia: Informatika Bc.

Zpět na Magisterské SZZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník