Zrušení přijímacích zkoušek na bakaláře

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
Osiris
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 403
Registrován: 11. 11. 2006 14:10
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Zrušení přijímacích zkoušek na bakaláře

Příspěvek od Osiris »

V roce 2008/2009 se zruší přijímací zkouška na bakaláře na MFF - viz. http://www.mff.cuni.cz/fakulta/tiskovin ... st0809.pdf, stránka 22. Domnívám se, že je to dobrý krok, šanci by měli dostat všichni, navíc více studentů - více peněz pro fakultu.

Avšak na druhou stranu se bojím poklesu úrovně MFF, může být třeba větší tlak na to, aby více lidí dokončilo studium a snížily by se studijní požadavky...

Co o tom soudíte vy?
Osiris
Uživatelský avatar
nohis
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 128
Registrován: 7. 11. 2004 13:39
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha - Prosek / Krakovany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nohis »

teda nevím nevím, protože na některých přednáškách jsme se už teď skoro nevešli do učebny....
Osiris
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 403
Registrován: 11. 11. 2006 14:10
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Osiris »

Asi budou muset udělat další paralelku... nebo možná ještě víc těch paralelek. Těch studentů, co se budou hlásit bude o hodně víc, než teď...
Osiris
Uživatelský avatar
sulthan
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 184
Registrován: 17. 10. 2006 20:08
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 9, Prosek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sulthan »

Me se zda, ze je to dobry napad. Po prvnim rocniku se to stejne zredukuje na puvodni pocet. Pravdepodobne se objevi nejaky pokyn, ze treba na analyze maji byt profesori prisnejsi a uz to pujde :D
If you can't have what you want, want what you have.
Osiris
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 403
Registrován: 11. 11. 2006 14:10
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Osiris »

Pokud by to bylo tak, jak říkáš, tak by to bylo výborné. Avšak mám obavy, že právě bude tlak na snížení obtížnosti zkoušek. Na ministerstvu panuje názor, že máme málo vysokoškoláků a musíme "vyrobit" další. A toho se dá dosáhnout jedině tak, že se přijme více lidí a sníží se nároky na studium. Což by bylo škoda, protože MFF má díky své obtížnosti dobrou pověst.

Vem si například, kolik se v posledních pár letech vyrojilo ekonomických/manažerských škol, povětšinou soukromých, které asi nebudou mít valnou úroveň...

Doufám, že máš pravdu.
Osiris
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hippies »

Už teď je přijato 90% žadatelů, .. jo, půjde sem na rok pár lidí co nebudou chtít ztratit rok privilegovaného statutu STUDENT. Ale jinak se, myslim, velké změny čekat nedají.

Úroveň jde dolu no, to je pravda, ale možná právě chytneme opačný trend, .. do teď to bylo když už se někam dostaneš, tak jsou kantoři hodní a nechtěj tě vyhodit (znám to z gymplu, kde se do třeťáku dostali lidi, kteří na to prostě neměli, ale vždycky tu 4 nějak uplácali) .. takhle je to jasně celé od začátku na nich a s vědomím toho možná trochu přiostří :twisted:

No a s tim málým počtem vysokoškoláků je to otázka. Je fakt, že u nás je VŠ školství na hodně vysoké úrovni, tudíž máme sice míň vysokoškoláků, ale o to kvalitnějších. Jenže co je pro národní hospodářství (a to je to oč tu běží) lepší?
Uživatelský avatar
twoflower
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 445
Registrován: 22. 9. 2004 21:07
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od twoflower »

hippies píše:Je fakt, že u nás je VŠ školství na hodně vysoké úrovni, tudíž máme sice míň vysokoškoláků, ale o to kvalitnějších. Jenže co je pro národní hospodářství (a to je to oč tu běží) lepší?
Proc myslis ze je u nas vysoke skolstvi na hodne dobre urovni? A nebavme se o matfyzu, to neni dobry typicky zastupce ceskych fakult.
johnny
Donátor
Donátor
Příspěvky: 95
Registrován: 13. 12. 2005 00:31
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Trója

Příspěvek od johnny »

Hlavně mi vadí, že to bude mít za následek více "vyučujích studentů", zkrátka lidí, kteří neumějí učit. Už tak jsem takových potkal za svého studia víc než dost. Co s tím hodlá kdo dělat?
Uživatelský avatar
Lukas Mach
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 261
Registrován: 28. 3. 2006 17:08
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha a Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas Mach »

johnny píše:Hlavně mi vadí, že to bude mít za následek více "vyučujích studentů", zkrátka lidí, kteří neumějí učit.
Nepripada mi, ze by existovala nejaka korelace mezi tim, jestli je cvicici student nebo ne-student, a tim, jestli umi ucit.
For every epsilon, there is delta.
Where is my delta?
Osiris
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 403
Registrován: 11. 11. 2006 14:10
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Osiris »

hippies píše:Už teď je přijato 90% žadatelů, .. jo, půjde sem na rok pár lidí co nebudou chtít ztratit rok privilegovaného statutu STUDENT. Ale jinak se, myslim, velké změny čekat nedají.

Úroveň jde dolu no, to je pravda, ale možná právě chytneme opačný trend, .. do teď to bylo když už se někam dostaneš, tak jsou kantoři hodní a nechtěj tě vyhodit (znám to z gymplu, kde se do třeťáku dostali lidi, kteří na to prostě neměli, ale vždycky tu 4 nějak uplácali) .. takhle je to jasně celé od začátku na nich a s vědomím toho možná trochu přiostří :twisted:

No a s tim málým počtem vysokoškoláků je to otázka. Je fakt, že u nás je VŠ školství na hodně vysoké úrovni, tudíž máme sice míň vysokoškoláků, ale o to kvalitnějších. Jenže co je pro národní hospodářství (a to je to oč tu běží) lepší?
Domnívám se, že pro národní hospodářství je důležitější méně a kvalitní. K čemu ti budou tisíce vysokoškoláků, kteří budou neschopní se uplatnit v praxi? Bude to znamenat degradaci významu VŠ... Ten západní trend, kdy má 38% a více % vysokoškoláků je dle mně špatný. Pak se totiž začnou školy dělit podle kvality a zaměstnavatelé se nebudou ptát, zda máš diplom, ale ODKUD máš diplom. Dle mě by měl být diplom zárukou, že jsi vzdělaný - a to s 38% VŠ vzdělanými lidmi nebude. V každé populaci je chytrých lidí konstantní procento.
twoflower píše:
hippies píše:Je fakt, že u nás je VŠ školství na hodně vysoké úrovni, tudíž máme sice míň vysokoškoláků, ale o to kvalitnějších. Jenže co je pro národní hospodářství (a to je to oč tu běží) lepší?
Proc myslis ze je u nas vysoke skolstvi na hodne dobre urovni? A nebavme se o matfyzu, to neni dobry typicky zastupce ceskych fakult.
V ČR je tak jako jinde spousta dobrých a spousta špatných škol. Někde ti dají titul zadarmo, někde na něj musíš makat. Kvalita je prostě různá. Z VŠE či pedagogické fakulty ti většinou nevyleze dobrý programátor, ale třeba ČVUT, UK nebo školy v Brně jsou zatím ještě kvalitní.
johnny píše:Hlavně mi vadí, že to bude mít za následek více "vyučujích studentů", zkrátka lidí, kteří neumějí učit. Už tak jsem takových potkal za svého studia víc než dost. Co s tím hodlá kdo dělat?
To se se zvýšením počtu studentů asi ještě zhorší. Zkus napsat do ankety.
Lukas Mach píše:
johnny píše:Hlavně mi vadí, že to bude mít za následek více "vyučujích studentů", zkrátka lidí, kteří neumějí učit.
Nepripada mi, ze by existovala nejaka korelace mezi tim, jestli je cvicici student nebo ne-student, a tim, jestli umi ucit.
No když je ne-student, tak má většinou dokončené vzdělání a ví toho více.
Osiris
Uživatelský avatar
Lukas Mach
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 261
Registrován: 28. 3. 2006 17:08
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha a Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas Mach »

Osiris píše:
johnny píše:Hlavně mi vadí, že to bude mít za následek více "vyučujích studentů", zkrátka lidí, kteří neumějí učit.
To se se zvýšením počtu studentů asi ještě zhorší. Zkus napsat do ankety.
Jestli je pravda, ze ted se prijima 90% studentu, tak se to o moc zhorsit nemuze, protoze se se pocet studentu zvysi jen o 11%. Podle me je pocet lidi, kteri chteji studovat matfyz, dost omezeny.
Osiris píše:
Lukas Mach píše:Nepripada mi, ze by existovala nejaka korelace mezi tim, jestli je cvicici student nebo ne-student, a tim, jestli umi ucit.
No když je ne-student, tak má většinou dokončené vzdělání a ví toho více.
To vicemene nesouvisi s tim, jestli umi ucit (leda ze by studoval ucitelstvi, coz pravdepodobne nestuduje). Maximalne je pravda, ze toho bude vedet vic o algoritmech (pripadne o nejakym jinym matfyzackym oboru). To sice muze opravdu pomoct, ale v praxi to nejak nefunguje (nevim proc). Statisticky je to sice nevyznamnej vzorek, ale u cviceni, na ktery sem chodil, byli cvicici-studenti a cvicici-ne-studenti v prumeru stejne dobri.
For every epsilon, there is delta.
Where is my delta?
Uživatelský avatar
twoflower
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 445
Registrován: 22. 9. 2004 21:07
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od twoflower »

Osiris píše:
twoflower píše:
hippies píše:Je fakt, že u nás je VŠ školství na hodně vysoké úrovni, tudíž máme sice míň vysokoškoláků, ale o to kvalitnějších. Jenže co je pro národní hospodářství (a to je to oč tu běží) lepší?
Proc myslis ze je u nas vysoke skolstvi na hodne dobre urovni? A nebavme se o matfyzu, to neni dobry typicky zastupce ceskych fakult.
V ČR je tak jako jinde spousta dobrých a spousta špatných škol. Někde ti dají titul zadarmo, někde na něj musíš makat. Kvalita je prostě různá. Z VŠE či pedagogické fakulty ti většinou nevyleze dobrý programátor, ale třeba ČVUT, UK nebo školy v Brně jsou zatím ještě kvalitní.
Skoly jako VSE neuvazuju, co jsem slysel od lidi, kteri maji co do cineni s jejich "vedeckym" pocinanim, dela spis CR ostudu.

Koukal jsem na zebricky svetovych univerzit a do prvni petistovky se dostala tusim jen UK a VUT Brno, jinak nic. To neni kdovijak dobry vysledek. Se CVUTem bych to nevidel tak ruzove, i kdyz zalezi na fakulte. Meli si udrzet VSCHT :)
Osiris
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 403
Registrován: 11. 11. 2006 14:10
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Osiris »

twoflower píše:
Osiris píše:
twoflower píše: Proc myslis ze je u nas vysoke skolstvi na hodne dobre urovni? A nebavme se o matfyzu, to neni dobry typicky zastupce ceskych fakult.
V ČR je tak jako jinde spousta dobrých a spousta špatných škol. Někde ti dají titul zadarmo, někde na něj musíš makat. Kvalita je prostě různá. Z VŠE či pedagogické fakulty ti většinou nevyleze dobrý programátor, ale třeba ČVUT, UK nebo školy v Brně jsou zatím ještě kvalitní.
Skoly jako VSE neuvazuju, co jsem slysel od lidi, kteri maji co do cineni s jejich "vedeckym" pocinanim, dela spis CR ostudu.

Koukal jsem na zebricky svetovych univerzit a do prvni petistovky se dostala tusim jen UK a VUT Brno, jinak nic. To neni kdovijak dobry vysledek. Se CVUTem bych to nevidel tak ruzove, i kdyz zalezi na fakulte. Meli si udrzet VSCHT :)
VŠE je masová škola se spoustou studentů, většina tam ale jde kvůli titulu, nikoliv kvůli znalostem. Takže je pak jasné, že to není top VŠ... Navíc, učivo je tam hodně primitivní, aby ho hodně lidí zvládlo a poměrně dost se tam opisuje. Co mi říkal kamarád, tak měli 1 matiku a to ještě hodně primitivní - derivace a integrály brali asi 2-3 přednášky úplné základy, a stejně se prý část lidí nechytala - zejména z obchodek, kde derivace a integrály vůbec nebrali.
Osiris
johnny
Donátor
Donátor
Příspěvky: 95
Registrován: 13. 12. 2005 00:31
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Trója

Příspěvek od johnny »

Trochu se tu míchá několik věcí: 1) CO se učí 2) JAK se to učí 3) JAK se zjistí, kdo se to opravdu naučil
Když se nabere více lidí, neovlivní to, co se bude vyučovat (1). Vyučovat se bude pořád to samé, tj. kvalitní věci. Matfyz je významný právě tím. Co se týče (2) - na to se nikdy nehledělo a bude se to zhoršovat. A nikoho to i nadále nebude zajímat.
Mezi 2 a 3 je velká souvislost - když to někdo umí dobře naučit, zkoušení pak už jen ověří, jestli dotyčný měl otevřené oči.
Lukas Mach: student nemá časový prostor na to, zlepšit svoje vyučovací metody. Ten, kdo to učí desítky let, má.
Osiris
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 403
Registrován: 11. 11. 2006 14:10
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Osiris »

johnny píše:Trochu se tu míchá několik věcí: 1) CO se učí 2) JAK se to učí 3) JAK se zjistí, kdo se to opravdu naučil
Když se nabere více lidí, neovlivní to, co se bude vyučovat (1). Vyučovat se bude pořád to samé, tj. kvalitní věci. Matfyz je významný právě tím. Co se týče (2) - na to se nikdy nehledělo a bude se to zhoršovat. A nikoho to i nadále nebude zajímat.
Mezi 2 a 3 je velká souvislost - když to někdo umí dobře naučit, zkoušení pak už jen ověří, jestli dotyčný měl otevřené oči.
Lukas Mach: student nemá časový prostor na to, zlepšit svoje vyučovací metody. Ten, kdo to učí desítky let, má.
Mám k tomu pár připomínek :
1) Myslím si, že látka, která se učí, je dobrá a vhodně zvolená - souhlasím s tebou.
2) Absolvoval jsem sice zatím jen prvák, ale neřekl bych, že se učí špatně. Spousta přednášejících byla výborná, zejména Holan nebo Forst. S cvičícími také problém nebyl.
3) To je dobrá otázka a stojí za zamyšlení. Na některých školách se vyžaduje biflování, na jiných se vyžaduje naopak logické myšlení - například MFF. Řekl bych, že čím více se zkouší s důrazem na biflování, tím horší bude kvalita absolventů. U zkoušky jde o to, aby se zjistilo, zda student opravdu látku pochopil.
Osiris
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“