zapocet

Uživatelský avatar
krujz
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 10
Registrován: 18. 10. 2005 17:57

zapocet

Příspěvek od krujz »

robili ste niekto uz tu druhu ("velku") zapoctovu ulohu?? ja som sa podpisal pod runge-kuttove motedy, tak som to naprogramoval, dal vykreslit graf riesenia...a cuduj sa svete, normalne sa podobal na ten, ktory vyplula mathematica, ale v intervale priblizne (1,3) mi to uteka az k hodnotam okolo 20, zatial co podla mathematici sa to nad stvorku nevysplha...tak len chcem vediet, ci to niekomu robi nieco podobne, cize to je normalna chyba aproximacie riesenia danou metodou, alebo som to niekde zmrvil v implementacii toho algoritmu........huuuuuuuuuuuuuu knows....
Uživatelský avatar
Goran
Admin(ka) level I
Příspěvky: 214
Registrován: 23. 9. 2004 09:47
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: HK/Otava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

a jakou máte tu rovnici? (1+y^2)*cosx ? to máme my, největší rozdíl mám někde před dvojkou, u maxima, Podle matematiky to mám už přes dvacet, ale podle jedný metody to mám 17 a podle druhý jenom osm, jinak ten tvat mi vždycky odpovídá. Jinak si myslim, že to není problém, kdyby to vyšlo úplně stejně tak by nechtěli abysme to srovnávali s amtematikou (asi).
js
Site Admin
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 9. 2004 06:06
Typ studia: Fyzika Ph.D.
Bydliště: Praha

Re: zapocet

Příspěvek od js »

krujz píše:robili ste niekto uz tu druhu ("velku") zapoctovu ulohu?? ja som sa podpisal pod runge-kuttove motedy, tak som to naprogramoval, dal vykreslit graf riesenia...a cuduj sa svete, normalne sa podobal na ten, ktory vyplula mathematica, ale v intervale priblizne (1,3) mi to uteka az k hodnotam okolo 20, zatial co podla mathematici sa to nad stvorku nevysplha...tak len chcem vediet, ci to niekomu robi nieco podobne, cize to je normalna chyba aproximacie riesenia danou metodou, alebo som to niekde zmrvil v implementacii toho algoritmu........huuuuuuuuuuuuuu knows....
hele, slysel jsi o Numerical receipes? To by se Ti mohlo hodit: http://www.nr.com. Kapitola 16 -- tam se to Runge-Kuttou jenom hemzi...
JS
Uživatelský avatar
krujz
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 10
Registrován: 18. 10. 2005 17:57

Příspěvek od krujz »

Goran píše:a jakou máte tu rovnici? (1+y^2)*cosx ? to máme my, největší rozdíl mám někde před dvojkou, u maxima, Podle matematiky to mám už přes dvacet, ale podle jedný metody to mám 17 a podle druhý jenom osm, jinak ten tvat mi vždycky odpovídá. Jinak si myslim, že to není problém, kdyby to vyšlo úplně stejně tak by nechtěli abysme to srovnávali s amtematikou (asi).
nechapem...v mathematice ti graf riesenia tej diferencialnej rovnice vylezie nad 20?? :shock: to snad nie...mame asi nake rozdielne verzie... 8)
Uživatelský avatar
Goran
Admin(ka) level I
Příspěvky: 214
Registrován: 23. 9. 2004 09:47
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: HK/Otava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

jěště jsem zapomněl y(0)=odmocnina(3)/3
Uživatelský avatar
Goran
Admin(ka) level I
Příspěvky: 214
Registrován: 23. 9. 2004 09:47
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: HK/Otava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Plot[Tan[Pi/6 + Sin[X]], {X, 0, 6}] je fce kterou jsem dostal po vyřešení...

a použil jsem Dsolve, pak při řešení jsem použil Eulerovu metodu a pak metodu Runge Kutt na straně 22, 1.38a
lama

Příspěvek od lama »

Potrebuju poradit, jelikoz si nevim vubec rady. Mam metodu 10 ze strany 64, ale nevim presne, co mam delat.
Predpokladam, ze u implicitni metody si musim nejprve pomoci nejake explicitni metody vypocitat f[n+4] a z toho uz pak y[n+4], jenze zadani me ponekud klame, kdyz rika:
"Reste anou rovnici pomoci implicitni metody s volitelnym poctem iteraci, testujte s 1,4,20 iteracemi, pocatecni aproximaci volte ..." atd, viz v zadani. Ja jsem ale nemel tuseni, ze mam neco iterovat... proste nevim, jak podobny priklad resit, proto by mi bodlo neco jako "ukazkove reseni".
Vim, ze jsem lama, neni nuto pripominat.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Nema nekdo, kdo mel ulohu od c.41 do c.48, jiz hotove reseni v elektronicke podobe ? rad bych se mrknul na zpusob reseni, diky moc - pripadne posilejte na K.i.ng@seznam.cz.
Odpovědět

Zpět na „Numerika“