Farewell to Arms

Všechno o matematice, zajímavosti, myšlenky, postřehy...
Uživatelský avatar
Honzarug
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 15
Registrován: 16. 1. 2005 10:48
Typ studia: Informatika Bc.

Farewell to Arms

Příspěvek od Honzarug »

Ahoj,
loučím se s Váma a přeju vám mnoho štěstí na MFF UK. Ja sem se po dlouhou dobu rozvažoval a nakonec rozhod, že programování je mi daleko milejší než matematika. Jednak mě matika v některejch věcech zklamala, čekal sem trošku něco jiného, a jednak mě ani moc nebavila(teda jak co, ale obecně moc ne). Taky ještě nemam Analýzu, ale na tu sem se do teď docela naučil a v průběhu učení se definitivně rozhodl že přerušim studium matematiky a jdu na informatiku (přihlášku jsem si dal, kupodivu mě i přijali, taže je vidět že to ani nebylo moc ukvapené rozhodnutí). Tak ahoj všichni. Honza
Uživatelský avatar
Corvus
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 41
Registrován: 18. 6. 2005 11:15
Typ studia: Matematika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Skoda

Příspěvek od Corvus »

Hm, to je škoda. Měj se tam hezky:-) (aspoň ti uznaj analýzu apod. z prvního semestru, ne?) Schválně by mě zajímalo, kolik lidí co znám to ještě pověsí na hřebík. A kolik zůstane. 30%? 50%? Co myslíte? Docela věřím že Honzu matematika zklamala, mě totiž částečně taky. Ale již se blíží ty roky, kdy si budeme moct vybrat, která matematika je ta ošklivá a dál ji už nemít v rozvrhu a mít tam skoro jen tu hezkou. Každý ať si vybere. Rizikem zůstává, že jeden může přijít na to, že to bude ošklivé buď jak buď.
Uživatelský avatar
Ferro_the_King
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 61
Registrován: 15. 11. 2004 19:49

Příspěvek od Ferro_the_King »

Nechci sejckovat, ale informatika taky nejni to, co jsem si predstavoval. Nektery predmety jsou dobry, ale takovy Algoritmy mi prijdou jako suchy drceni se neceho, co v praxi programator z 90% nevyuzije. Kdybych to nekdy potreboval, tak vzdycky existujou chytry knizky a google... Takze jenom, abys od toho necekal neco moc, co to nakonec treba nebude...
Uživatelský avatar
David Nohejl
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 135
Registrován: 10. 10. 2004 17:23
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od David Nohejl »

Ferro_the_King píše:Nechci sejckovat, ale informatika taky nejni to, co jsem si predstavoval. Nektery predmety jsou dobry, ale takovy Algoritmy mi prijdou jako suchy drceni se neceho, co v praxi programator z 90% nevyuzije. Kdybych to nekdy potreboval, tak vzdycky existujou chytry knizky a google... Takze jenom, abys od toho necekal neco moc, co to nakonec treba nebude...
Tak treba me algoritmy prijdou jako jeden z predmetu kterej me zrovna bavi (i presto ze Kucera teda moc slyset neni!)... a je to skoro presne to co sem od MFF ocekaval tak nevim... Ono asi dost zalezi na cloveku... tak treba ja sem si skoro 100% jistej ze treba Unix nevyuziju... A kdyby tak existujou chytry knizky a google ;)
Never forget: Stay kul and happy (I.A.)
Uživatelský avatar
Ferro_the_King
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 61
Registrován: 15. 11. 2004 19:49

Příspěvek od Ferro_the_King »

David Nohejl píše: Tak treba me algoritmy prijdou jako jeden z predmetu kterej me zrovna bavi (i presto ze Kucera teda moc slyset neni!)... a je to skoro presne to co sem od MFF ocekaval tak nevim... Ono asi dost zalezi na cloveku... tak treba ja sem si skoro 100% jistej ze treba Unix nevyuziju... A kdyby tak existujou chytry knizky a google ;)
Ja netvrdim, ze me to nebavi a o Unixu radsi pomlcim... Ale furt se to ucit je dost k nicemu. A hlavne se mi to nelibit, protoze du dneska na zkousku a mam pocit (nebo spis jistotu), ze to vubec neumim.
Uživatelský avatar
Necroman
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 459
Registrován: 20. 1. 2005 19:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Louny / kolej Jednota, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Necroman »

Mno, to nemohu souhlasit, algoritmy programator IMHO urcite vyuzije a UNIX bude drive ci pozdeji asi take potrebovat kazdy, rikam to nerad, jako zatvrzely wokenar, ale nektere veci se pomoci UNIXu realizuji o dost jednoduseji a prehledneji, nez pomoci woken.
K tem predmetum, Informatika jako takova me bavi, ale stejne tak tu jsou i predmety, ktere proste nemusim... zatim mi napriklad nikdo nedokazal, ze jako informatikovi mi k necemu bude analyza...
WANTED:
Dead or Alive
^-^
( ^ )
Schroedinger's Cat
Uživatelský avatar
Ferro_the_King
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 61
Registrován: 15. 11. 2004 19:49

Re:

Příspěvek od Ferro_the_King »

Necroman píše:Mno, to nemohu souhlasit, algoritmy programator IMHO urcite vyuzije a UNIX bude drive ci pozdeji asi take potrebovat kazdy, rikam to nerad, jako zatvrzely wokenar, ale nektere veci se pomoci UNIXu realizuji o dost jednoduseji a prehledneji, nez pomoci woken.
K tem predmetum, Informatika jako takova me bavi, ale stejne tak tu jsou i predmety, ktere proste nemusim... zatim mi napriklad nikdo nedokazal, ze jako informatikovi mi k necemu bude analyza...
No, psal sem to den pred zkouskou, takze muj pohled byl dost neobjektivni. Ted, po uzpesnem absolvovani to uz citim jinak.
Uživatelský avatar
David Nohejl
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 135
Registrován: 10. 10. 2004 17:23
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od David Nohejl »

Necroman píše:nektere veci se pomoci UNIXu realizuji o dost jednoduseji a prehledneji, nez pomoci woken.
napr? :roll:
Never forget: Stay kul and happy (I.A.)
Uživatelský avatar
Necroman
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 459
Registrován: 20. 1. 2005 19:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Louny / kolej Jednota, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Necroman »

David Nohejl píše:napr? :roll:
mno, napr. terminal obsahuje takove mnozstvi pouzitelnych skriptu, pomoci kterych, POKUD CHCES, si dokazes naprogramovat skoro jakoukoliv vecicku pro praci se soubory, procesy, presmerovani, vypis, spravu mailu ci cehokoliv... to se mi na tom libi, ale fakt je ten, ze to je opravdu jen pro ty lidi, kteri tomu propadnou... normalni user s woknama si radej vygoogli za 5 minut utilitku, kterou hleda a komandlajna v unixu je mu ukradena :D . Jo a mimochodem, drtiva vetsina vsech superpocitacu bezi take na platforme UNIX, pac takova skalovatelnost a rozsiritelnost, kterou disponuji UNIXove systemy, o te si mohou kde jake wokna jen zdat... takze tak :wink:
WANTED:
Dead or Alive
^-^
( ^ )
Schroedinger's Cat
Uživatelský avatar
David Nohejl
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 135
Registrován: 10. 10. 2004 17:23
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od David Nohejl »

Dik za link na superpocitace, jenom v tom nejak nevidim jak "jednodussi a prehlednejsi" ten Unix je :P Ale o tom se asi nema cenu bavit, aspon ne tady pac je to docela offtopic. (cili sorry honzorugu ze sem s tim tu vubec zacal)
Never forget: Stay kul and happy (I.A.)
ktx

Příspěvek od ktx »

Ferro_the_King píše:Nechci sejckovat, ale informatika taky nejni to, co jsem si predstavoval. Nektery predmety jsou dobry, ale takovy Algoritmy mi prijdou jako suchy drceni se neceho, co v praxi programator z 90% nevyuzije. Kdybych to nekdy potreboval, tak vzdycky existujou chytry knizky a google... Takze jenom, abys od toho necekal neco moc, co to nakonec treba nebude...
nuz neviem, to bol jeden z mala predmetov, co som chcel ako matik navstevovat, ale prekryval sa mi :(
add unix + algoritmy -> clovek to vyuzije ani nevie kedy ... take krasne one-linery v tcsh alebo perli maju svoje caro a postupy su univerzalne, neucite sa len presny kod v C++ a linux u mna kraluje uz par rockov :P
inak sme offtopic

add 30-50% -> bude sranda :twisted: :evil:
add honzarug & programovani -> ja som naopak zistil, ze je mi programovanie vzdialenejsie ako som si myslel, kde je mozne len tak lahko napisat, ze vykoname nieco pre vsetky x z nejakej mnoziny a vsetci vedia ako? :D
Uživatelský avatar
wintermute
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 153
Registrován: 23. 5. 2005 22:06
Typ studia: Informatika Mgr.

Re:

Příspěvek od wintermute »

Necroman píše:...zatim mi napriklad nikdo nedokazal, ze jako informatikovi mi k necemu bude analyza...
Mám takovou teorii, že analýza je tu proto, že společně prožité útrapy stmelují kolektiv.
Uživatelský avatar
tutchek
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: 21. 9. 2004 00:40
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha, Bohnice
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od tutchek »

Necroman píše:...zatim mi napriklad nikdo nedokazal, ze jako informatikovi mi k necemu bude analyza...
Ale jo.. ted jsem vstrebaval neco okolo OpenGL, a ne ze ybch to bez toho nepochopil, ale kvuli ruznym utrapam s p(q(r^-1(x))) apod jsem nekterym drobnostem s ruznyma polema vertexu rozumel "od pohledu" presne co delaj (a musim si to opakovat kazdy den, ze mi to pomohlo, abych nelitoval tech dvou semestru analyzy ;))
exAdmin. Magistr přes umělou inteligenci. Právník přes daně.
Uživatelský avatar
Martin
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 330
Registrován: 19. 2. 2005 20:23
Typ studia: Matematika Ph.D.

Příspěvek od Martin »

Podle mě není potřeba najít konkrétní aplikaci tohoto typu. Jestli se někdo dokáže tímto způsobem pozastavovat nad tím, je-li mu analýza vůbec k něčemu, zjevně nepochopil smysl vysoké školy. Kdybych se chtěl stát programátorem co nejdřív (ba i rozumně placeným), rozhodně bych k tomu nemusel chodit na MFF. Je jasné, že převážnou většinu věcí, které se na MFF kdy naučíme, v "praxi" nemáme šanci použít. Jsem však přesvědčený, že smyslem není naučit se "praktickým" znalostem. To dokáže každý. Důležité je vstřebat určitý způsob přemýšlení, ke kterému je potřeba dospět, aby se člověk mohl stát KVALITNÍM programátorem nebo čímkoli jiným. Bez toho drilu zůstane člověk nezodpovědným hračičkou, který notabene ve třiceti zjistí, že programování ho už nebaví a nikde jinde ho nechtějí, protože prostě nemá žádné vzdělání. Je potřeba chápat ono slovo "vzdělaní" jinak, než jako souhrn znalostí. Ostatně je to i z toho slyšet. Jde spíše o nabývání zkušeností a zejména schopností. Jde o to získat nějakou úroveň, všestrannost. V našem konkrétním případě je cílem vypěstovat v lidech schopnost logickým uvažováním řešit problémy. Možná i něco víc, na co jsem si teď nevzpomněl. Je navíc důležité získat jiná měřítka v otázkách toho, co je a co není obtížné. Věci, které by se vám dříve zdály nepřekonatelným problémem, jsou dnes výzvou. Rozhodně to má smysl. Navíc kdo by mohl pochybovat o schopnostech někoho, kdo složil všechny předepsané zkoušky z analýzy? Skutečně jen málokdo si to může dovolit. A ruku na srdce, nezdálo by se vám navíc absurdní, aby někdo vystudoval MFF a neměl tušení o tom, co je to matematika? Mně tedy zcela jistě ano.
"Endure. In enduring grow strong."
Uživatelský avatar
Necroman
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 459
Registrován: 20. 1. 2005 19:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Louny / kolej Jednota, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Necroman »

Clovece, tak to jsi me dostal, pekne napsano... mas pravdu... jdu se ucit Matalyzu II :oops:
WANTED:
Dead or Alive
^-^
( ^ )
Schroedinger's Cat
Odpovědět

Zpět na „Matematika obecně“