Zkouška 14.6.2017

Speedding
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 35
Registrován: 10. 1. 2017 19:32
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Zkouška 14.6.2017

Příspěvek od Speedding »

Pravdivostní tabulka pro ALU (v písemce bylo namalované schéma) a popsat pomocí hradel/logických funkcí, jak uvnitř funguje sčítačka uvnitř (byla tam zakreslena jen jako funkční blok) - 2 body
Máme řadič jednocestné datové cesty složený z kombinačních obvodů a chce popsat, jak z toho vyrobit řadič pomocí ROM. V jaké situaci by bylo vhodnější mít řadič pomocí ROM než pomocí komb. obvodů? - 1 bod
Zakresleno schéma 2-bitového prediktoru skoků a dána posloupnost, jak se periodicky provádí skoky v rámci nějakého algoritmu. Jaká je přesnost prediktoru? - 2 body
Write through a write back při write miss + v jaké z těchto cache se používá write allocate a v jaké write no-allocate - 2 body
Dány 3 cache a posloupnost čtených bloků v paměti, chce určit co bude v každém okamžiku v dané cache a jak to je s výpadky - 3 body (na tohle jsem vůbec neodpovídal)
Proč jsou cache lines mocniny dvojky? - 1 bod
Dáno schéma datové cesty, popište jaké signály se musí aktivovat, aby se provedla instrukce BEQ RS, RT a jaké kroky se v cestě provedou - 2 body
Procesor jede na frekvenci 2 GHz s CPI 1,5, chceme zvýšit rychlost prováděného programu o 20%, ale to má bohužel za následek zvýšení CPI o 20%. Jak se musí zvýšit frekvence? - 1 bod
Něco s capacity miss v cache + jak se rozlišují capacity miss od ostatních výpadků + proč se kapacita v L1 cache nezvětšuje - 2 body
Na nějakém CPU s pipline se provádí x% instrukcí BEQ, y% instrukcí ALU, z% instrukcí SW a ž% instrukcí LW - jaké je vytížení portu pro zápis dat do registru RD? - 1 bod
Něco se strukturálním hazardem, co to je a jestli může v pipeline nastat - 2 body
Jak se změní propustnost a doba odezvy, pokud do systému přidáme další procesory (nebo tak něco) - 1 bod

Ta zadání zde na fóru vypadala dost jednoduše, ale zkouška mi přišla obtížností srovnatelná se zkouškou s principy, s čímž jsem moc nepočítal :D

Kdyby někoho (v rámci přípravy na zkoušku, pro budoucí generace) zajímaly odpovědi na nějaké z otázek, napište zprávu - třeba si vzpomenu, jak měla vypadat odpověď :D

Hodnocení
20-17 bodů - 1
17-13 bodů - 2
13-10 bodů - 3

Učil jsem se jen z prezentací na webu a dostal jsem za jedna, ačkoliv jsem si po prvních pěti minutách (a i při odevzdávání písemky) myslel, že budu rád za trojku. Čili stejná situace jako u principů :D
Asi si budu zapisovat více předmětů z D3S, hodnocení předmětů z této katedry je vskutku velmi shovívavé :D
Odpovědět

Zpět na „NSWI143 Architektura počítačů“