Barták – 12. 1. 2021

Quake
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 14
Registrován: 25. 5. 2018 22:28
Typ studia: Informatika Bc.

Barták – 12. 1. 2021

Příspěvek od Quake »

Letos je pravděpodobně z důvodu pandemie jiný formát. Každý dostane čas, na který ma přijít (ideálně s předstihem). Po příchodu si vyberete zadání (skryté), Barták vám dá čas na to si ho přečíst, chvíli se zamyslet a pokud se vám nelíbí, tak ho můžete vrátit a vytáhnout si něco jiného, to už však znova vrátit nemůžete. Tohle mi přišlo fajn, protože zadání neobsahují příklad a jsou zaměřena spíš na nějakou část tématu — například popis a porovnání dvou algoritmů nebo jeden algoritmus dostanete napevno a druhý si můžete vybrat (řešící stejnou věc). Na písemnou přípravu máte zhruba 15 minut, pak si to Barták vezme, pročte a případně se na něco doptá (to také trvá zhruba 15 minut).

Já jsem měla popsat vztah mezi splnitelností formule a logickým důsledkem (entailment). A poté popsat nějaké algoritmy, které řeší splnitelnost formule, z nichž jeden musí být DPLL. Napsala jsem definice těch dvou pojmů a vztah mezi nimi, pseudokód pro DPLL a pak jen ve dvou odrážkách WalkSat. Barták si to vzal, pročetl a doptával se na pojmy v pseudokódu DPLL (ryzí proměnná a jednotková formule) a zajímalo ho, jak je to se s volením opačné hodnoty pro ryzí proměnnou — jestli to bude model nebo ne a naopak kdybychom měli model, ve kterém má ta ryzí proměnná opačnou hodnotu, tak jestli po zvolení té hodnoty kterou by přiřadil algoritmus by to stále byl model. Do toho jsem se trochu zamotala, protože mi hned nedošlo na co se ptá (pokládal tu otázku trochu zmatečně), ale pak se mi z toho povedlo nějak vymotat. Řekl mi, že je to mezi 1 a 2. Pokud mi stačí 2, tak můžu jít, jinak se mě ještě na něco zeptá. Chtěl po mě znát nějaké další algoritmy, kterou nejsou enumerační. Popsala jsem mu rezoluci — z hlavy, bez přípravy, takže jsem se trochu motala do popisu, ale přišlo mi, že to mu vůbec nevadilo, jenom mě trochu směroval, aby to mělo hlavu a patu. Takže nakonec mi dal za 1.

Kamarád dostal otázku na hry — minimax a alpha-beta.
Odpovědět

Zpět na „AIL069 Umělá inteligence I“