Neuronove site - 25.1.

falconek
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 4
Registrován: 8. 9. 2008 15:47
Typ studia: Informatika Bc.

Neuronove site - 25.1.

Příspěvek od falconek »

Zdravim, mam za sebou neuspesny termin zkousky z neuronek a protoze uz jsem vice lidem psal, jake to bylo, napisu to rovnou i sem.

Podle for z minulych let jsem cekal, ze Mrazova je hodna pani a na zkousce bude mirna, takze jsem se podle toho ucil (dal jsem tomu 3 dny a to jeste ne nejakeho extremniho uceni)

Pisemka se skladala ze dvou otazek:
Algoritmus perceptronoveho uceni + analyza konvergence
Ojuv algoritmus + analyza konvergence

Na prvni pohled celkem dobre otazky. Bohuzel perceptron jsem se ucil na prvni pisemku a pri uceni na zkousku uz jsem to presel s tim, ze to nejak pujde - takze jsem popsal algoritmus, ale zmotal dukaz konvergence. Na Ojuv algoritmus jsem si nevzpomel (trochu okno) - napsal jsem aspon k cemu se pouziva, ale konvergenci jsem nemel vubec.
Mrazova si nechala na opraveni hodku - za tu dobu jsem nastudoval, co mi chybelo v pisemce a doufal, ze to nejak ukecam aspon na trojku, ne-li lip...

Ustni se konala v tom prostoru pred kancelarema. Posadila me ke stolku, letmo koukla na pisemku a zadala mi opraveni dukazu konvergence perceptronu z pisemky + napsat co vim o kohonenovych mapach (na Oja se vubec neptala). Dukaz jsem opravil a zrovna jsem psal neco o KM, kdyz me prisla zkontrolovat. Oprava dukazu se ji porad nejak nelibila - v jednom miste pri upravovani citatele zlomku pro vypocet cosinu se nahradi W*.Pi za W*.P, kde P je takove, ze W*.P je minimalni. Kdyz jsem ji popisoval dukaz, tak jsem u toho rekl neco jako "vektor P je nejdal od W*", a pak "P ma nejmensi skalarni soucin s W*", ale ona furt ukazovala na to W*.P s tim, ze to tak prece nemuzu napsat a co je P a kdesi cosi, az me donutila napsat presne to, co bylo na slajdech (min{W*.P, P z mnoziny}) - ziskal jsem pocit, ze me snad neposlouchala, ale whatever.
U KM jsem napsal asi to hlavni, ale chybelo mi pravidlo adaptace. To me nechala doplnit a sla zkouset dalsiho. Bohuzel jsem to nevymyslel (podrobnosti a vzorecky jsem pri uceni zas tak moc neresil). Vratila se, ja se priznal, ze to nedam, tak mi zadala napsat odvozeni adaptacnich pravidel pro BP a odesla. Nevim, jestli mi zadala umyslne takovou vec, kdyz videla, ze vzorecky moc neumim, ale trosku me to nastvalo :) Napsal jsem aspon to, z ceho a jak se to odvozuje a vic nic. Prisla, koukla, ja rekl, ze vic ne-e a ona na to, ze se uvidime priste.

Prislo mi, ze Mrazova nemela uplne dobrou naladu (byl jsem zkouseny jako predposledni, tak mozna proto). U vseho jsem vedel aspon myslenku, vetsinou i neco vic, takze se citim trochu ukrivdene, protoze vzhledem k tomu, kolik toho je (a co tam je obcas za ptakoviny :) ), by to na trojku klidne mohlo stacit. Rozhodne to bylo tezsi a Mrazova byla prisnejsi, nez jsem cekal. Uvidime, co dalsi termin...

M
Odpovědět

Zpět na „AIL002 Neuronové sítě“