Zk 20. 1. 2017 Mrázová + písemky

Erim
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 11
Registrován: 18. 12. 2014 12:28
Typ studia: Informatika Bc.

Zk 20. 1. 2017 Mrázová + písemky

Příspěvek od Erim »

1. písemka (16. 11. 2016):
Psalo se místo přednášky, 90 min, 3 otázky, celkem 10 b ~ 10 % celkové známky, prezentace 1-5:
1) Perceptron, jeho učení, důkaz konvergence
2) Back propagation bez odvození, odvození za bonusový bod
3) Metody druhého řádu u BP - popsat obecnou myšlenku a jeden konkrétní algoritmus

2. písemka (19. 12. 2016):
Psalo se místo přednášky, 90 min, 3 otázky, celkem 10 b ~ 10 % celkové známky, prezentace 6-7:
1) BAM + kovergence
2) Hopfield (počítací příklad) - dostali jsme 3 vektory a zadání spočítat váhovou matici (Hebb) pro první 2 vektory a poté na ní provést 2 iterace pro třetí vektor
3) Multipflop + odvození vah Hopfielda

Opravené testy jsem nikdy neviděl a přijde mi, že jsem hodnocení bylo poměrně přísné. Pouze výsledky se zhruba po 2 týdnech objevily v moodlu. Na druhou stranu na výsledcích v celkovém součtu příliš nesejde (měl jsem celkově 13/20 bodů a stejně mi to na 1 stačilo).

Zkouška (20. 1. 2017):
Na zápis je v SiSu nutný zápočet, ale na první termín se po dohodě dalo přijít i bez zápočtu, 90 min, 3 otázky, celkem 45 b ~ 45 % celkové známky:
1) Back propagation - popsat myšlenku a popsat metody druhého řádu (totéž co jsme měli už v 1. písemce)
2) Ojův algoritmus učení - význam a analýza konvergence
3) Věta o schématech

Zkouška má písemnou část, kde všichni dostanou stejné otázky a na vypracování je 90 minut. Poté je zhruba 30 minutová přestávka, kdy si zkoušející čte řešení a pak po jednom (v abecedním pořadí) zve studenty na ústní část. Během doby čekání si můžete projít veškeré detaily zkoušených otázek, protože se ptá hlavně na ně. Ústní část trvá něco mezi 15-35 minutami pro jednoho člověka (takže když nejdete hned tak si dost počkáte) a ptá se na části vašeho písemného řešení, které se jí nezdají. Dle mého názoru se ptá i na trochu zbytečné detaily, ale měl jsem z toho pocit, že se mi snažila pomoci k tomu, abych odpověděl přesně to co chtěla slyšet.

V mém případě se u metod druhého řádu ptala na to, jak z Taylorova rozvoje pro chybovou funkci odvodím o co bych měl změnit váhy - což jsem v testu měl, ale chtěla vidět, že opravdu spočítám tu derivaci. Potom jsem u Leveberg-Marquarta měl místo ...-(H+kI)... výraz ...(H-kI)..., ale chybu jsem si našel a opravil. Ve větě o schémách potom ještě chtěla, abych explicitně vyjádřil počet jedinců odpovídajících schématu při iteraci, což jsem měl v písemné části tak částečně, ale v čase mezi písemnou a ústní části jsem měl dost času si podobné technické detaily dohledat, takže i přesto, že jsem to udělal pořádně krok po kroku, měl jsem jistotu, že ukážu to, co chce vidět. Mimo to se ještě zeptala na podmínky konvergence BAM sítě a v zásadě jí stačil nějaký popis toho co BAM je a jak se její konvergence liší od Hopfieldových sítí.
Odpovědět

Zpět na „AIL002 Neuronové sítě“