UOCHB AV - Hledá se tým

Cílem předmětu je naučit studenty týmové práci na větším softwarovém projektu. Probíhá seminární formou v rozsahu obvykle 2 hodiny týdně, a to zpravidla po dobu jednoho akademického roku. Práci na projektu lze zahájit od zimního nebo od letního semestru (s přesahem do dalšího školního roku). Projekt je zakončen veřejnou obhajobou. Předmět je možné zapsat kdykoliv během akademického roku (zapisuje se až v době, když se předpokládá konání obhajoby), během celého studia ho však lze zapsat maximálně dvakrát.
Jakub Galgonek
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 2
Registrován: 15. 9. 2013 14:50
Typ studia: Informatika Ph.D.

UOCHB AV - Hledá se tým

Příspěvek od Jakub Galgonek »

Ústav organické chemie a biochemie AV, skupina bioinformatiky hledá studenty pro softwarový projekt. Cílem projektu je vytvořit webovou aplikaci zpřístupňující databázi malých molekul. Chemické znalosti nejsou potřeba.

Požadované součásti aplikace:
  • grafický editor dotazu (v jazyce SPARQL)
  • interaktivní procházení daty
  • personalizované pohledy na data
  • interaktivní procházení datovou ontologií
Jádro aplikace musí být nezávislé na ontologii (ontologie dat se může často měnit).

V případě zájmu či dotazů mne můžete kontaktovat mailem jakub.galgonek@uochb.cas.cz.
Jakub Galgonek
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 2
Registrován: 15. 9. 2013 14:50
Typ studia: Informatika Ph.D.

Re: UOCHB AV - Hledá se tým

Příspěvek od Jakub Galgonek »

Přihodím sem ještě pár technických detailů. Data jsou nyní ukládána do databáze Oracle jako RDF Semantic Graph, přičemž k datům se dá přistupovat pomocí dotazovacího jazyka SPARQL 1.1. V plánu je rovněž ukládat data přímo do relační databáze a do RDF podoby je mapovat až pomocí jazyka R2RML. Na data by pak bylo možné přistupovat jak jazykem SPARQL, tak klasickým SQL.

Zamýšlený web by měl umožňovat dotazování pomocí jazyka SPARQL, uživatelům by měl přitom pomáhat "vyklikat" dotaz tak, aby byl vždy (minimálně) syntakticky správně. Nějaké nápady v tomto směru již existují (například NITELIGHT, iSPARQL, …), ale nebráníme se ani zcela novému přístupu.

Příkladem webu umožňujícího (alespoň částečně) personalizovat pohled na data je třeba chemicalize.org, pro představu se můžete kouknout například na Aspirin.
Odpovědět

Zpět na „NPRG023 Softwarový projekt“