[NTIN090] Základy složitosti a vyč. - Zk 18.1.2010

macekt
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 11
Registrován: 5. 11. 2006 15:26

[NTIN090] Základy složitosti a vyč. - Zk 18.1.2010

Příspěvek od macekt »

Zkouška má dvě části - písemka a ústní:

Písemka
Jsou na ni 2 hodiny (možná na to nechal ještě o trochu víc), je to 5 příkladů a pro postup na ústní je potřeba mít aspoň 2. Počet správně vyřešených příkladů pak taky do jisté míry určuje, o jakou známku budete hrát na ústním.

Zadání (verze A):
1) Nechť e je libovolné přirozené číslo. Rozhodněte, zda množina A=\{x | W_{x}=W_{e}\} je rekurzivní, své rozhodnutí zdůvodněte.

2) Nechť A je rekurzivní množina a nechť B je množina, pro kterou platí, že B,\bar{B} 
eq \emptyset. Ukažte, že potom A{\leq}_{m}B.

3) Ukažte, že existuje primitivně rekurzivní funkce f(x, y), pro kterou platí, že {\varphi}_{f(x,y)}(u) \cong max\{{\varphi}_{x}(u), {\varphi}_{y}(u)\}.

4) S pomocí některého problému probíraného na přednášce ukažte, že problém "Součet podmnožiny" je NP-úplný:
Instance: Množina A n prvků, každý má váhu s(a), a přirozené číslo T.
Otázka: Existuje nějaká podmnožina A se součtem vah jejích prvků rovným T?

5) Ukažte, že úloha hranového pokrytí je polynomiálně řešitelná:
Instance: graf G=(V,E)
Cíl: Najít množinu hran takovou, že pokrývá všechny vrcholy a má minimální velikost (co do počtu hran).
Hint: V grafu lze v polynomiálním čase najít maximální párování co největší velikosti.

Ústní
2 otázky, jedna z vyčíslitelnosti a druhá ze složitosti. V naprosté většině se jednalo o větu s důkazem.
Já jsem dostal:
1) f je ČRF, právě když graf f je rekurzivně spočetná množina.

2) Dokázat, že kachlíkování je NP-úplný problém.

Postřehy
Písemka celkem lehká, u ústní je spousta času na přípravu, ale pak se v tom celkem dost šťourá a chce vysvětlit a definovat všechno možný okolo.
hardwire

Re: [NTIN090] Základy složitosti a vyč. - Zk 18.1.2010

Příspěvek od hardwire »

Ja sem na ustnim dostal:
1) definovat PRF, vypsat vlastnosti
2) dokazat Savicovu vetu
Flavius
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 1
Registrován: 19. 6. 2007 16:44

Re: [NTIN090] Základy složitosti a vyč. - Zk 18.1.2010

Příspěvek od Flavius »

- Nějak obkecat, co dělá UTS (tzn. jak zkonstruovat kód TS, že je to tím pádem nejednoznačné, a popsat, jakým stylem funguje).
- Dvě definice třídy NP (přes polynomiální složitost, pokud máme certifikát, a přes NTS)

Byl hodný, měl jsem z něj pocit, že už ho to zkoušení fakt nebaví a tak se mu ani nechce mi do toho šťourat, když jsem v tom měl formální chyby (ale věděl jsem, o co go).
Jinak bacha na tu 3. úlohu na písemce - není to jenom o tom rozepsat to na signum(fi_x(u) - fi_y(u))*fi_x(u) + signum(fi_y(u) - fi_x(u))*fi_y(u) + ==(fi_x(u) - fi_y(u))*fi_x(u), jde mu o to, jak vlastně vypadá ta funkce f(x, y).
Bizon

Re: [NTIN090] Základy složitosti a vyč. - Zk 18.1.2010

Příspěvek od Bizon »

Já jsem dostal:
1) definovat K a K0, dokázat jak to vlastně je s jejich rekurzivitou, resp. spočetností
2) převod 3SAT na vrcholové pokrytí

takže z těch jednodušších otázek..

Byl jsem tak na půlce přednášek a na všech cvikách. Na zkoušku jsem se učil o víkendu - v neděli dlouho do noci. Takže v pondělí ráno jsem byl na písemce vyplesklej a totálně ji po**al -> měl jsem ty dva minimální příklady. Na ústní jsem šel jako jeden z posledních a Kučera opravdu vypadal, že už ho to moc nebaví. Já po menším výpotu všechno popsal a dokázal. On se v tom moc nerýpal (ani nebylo proč), řekl, že je škoda, že jsem tu písemku pokazil, a dal mi trojku. Celkově mi přišel v pohodě a myslím, že ten termín dopadl docela dobře - většinou jedničky a dvojky..
Uživatelský avatar
Lucas
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 15
Registrován: 15. 1. 2007 20:34
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: [NTIN090] Základy složitosti a vyč. - Zk 18.1.2010

Příspěvek od Lucas »

Nemohol by sem niekto hodit riesenia prikladov ? .. Zasekol som sa uz na prvom. Diky
Hele mozku, nemáš rád mně a ja zas tebe. Ale tohle musíme udělat a pak tě vyřídim jedním pivem.
Uživatelský avatar
random
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 63
Registrován: 30. 5. 2005 11:40
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: [NTIN090] Základy složitosti a vyč. - Zk 18.1.2010

Příspěvek od random »

Nema, prosim, nekdo sesit z cviceni na pujceni ci zaslani v el. podobe za bonbonieru? Prijedu si pro nej
Odpovědět

Zpět na „NTIN090 Základy složitosti a vyčíslitelnosti“