[NSWI094] Vedení DB projektů Zk 12.2.2014

Co se jinam nevejde
Drozi
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 17
Registrován: 25. 1. 2010 11:59
Typ studia: Informatika Bc.

[NSWI094] Vedení DB projektů Zk 12.2.2014

Příspěvek od Drozi »

Není tu snad žádná zmínka o zkoušce z tohohle předmětu, ačkoli se učí již dlouhá léta...? Inu, jsem dobrák :D. Tedy...
dnešní undergroundová zkouška se odehrávala v S4 (místo nebylo předem určené). Doktor Rubač dorazil na čas a začal zadávat téma písemky:

Máte bankomaty (systém, který běží na bankomatech). A je potřeba rozšířit je o možnost volby bankovek při výběru. Takže úkolem bylo zpracovat:
I) změnový požadavek, který by to definoval
II) případy užití, které se mění nebo přibývají
III) model tříd - nové třídy nebo ty, které bude potřeba změnit.

Na vypracování je poměrně dost času. Je potřeba to zpracovat poměrně kvalitně (případně i koncept). Co jsem tak pochopil, tak základem je dobře napsat ten požadavek. UC napsat tak, aby to bylo správně - postihnout všechnu funkčnost. Ale zase to není potřeba tak overkill (jako sem to měl já, v podstatě mi to konvergovalo k jednotlivým metodám, což není dobře). Nejlepším řešením by tu prý bylo mít jeden, dva hlavní UC a další detailní z nich volat. Diagram tříd jsem v podstatě ani neměl, protože už se zkoušejícímu chtělo jít pryč. Načrtl jsem jenom tři nové třídy a agregaci mezi nimi s odůvodněním proč.


Už během vypracovávání písemky mezi zkoušenými dr. Rubač chodí a zkouší orálně. První sada otázek (všechny vymýšlí on-line) byla vždy na UML. Ptá se v podstatě na cokoli k jakémukoli z diagramů, o kterých se zmínil na přednášce: UC, BPMN, stavový, sekvenční, spolupráce, třídy,... Třeba na jednotlivé vztahy v rámci diagramu, na rozlišení, k čemu se ten či onen používá, etc. Ohledně UML se ptal typicky na 3-4 otázky. Není asi potřeba popisovat to moc formálně, jenom po vás chce, abyste věděli, o co jde. Pokud ho bude zajímat formalismus, tak se na něj zeptá, ale zas tak moc na tom nelpí (pokud si ale člověk nevzpomene na slovo "požadavek...").
Další otázky byly z plánování projektů. Typicky 3-4 otázky z PRINCE a 2-3 z CMMI. V podstatě se může zeptat na cokoli k jednotlivým tématům, principům a dokumentům nebo na porovnání. ISO 27k1 jsem zaslechl jenom jako doplňující otázku.

Celkově vzato zkouška není až tak triviální, jak by se mohlo zdát, takže bych doporučil se na to připravit. Jinak je dr. Rubač fajn, jako na přednáškách, a pokud nevíte, tak si odpoví a zároveň to i vysvětlí. Zápočet se na zkoušku opravdu hodí - ne byrokraticky, ale je větší šance, že budete vědět, co po je po vás požadováno v písemce.

GL
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“