NPGR002 Digitální zpracování obrazu - Zk. 16.1.2014 Flusser

Co se jinam nevejde
Pecivaal
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 10
Registrován: 16. 1. 2014 13:08
Typ studia: Informatika Bc.

NPGR002 Digitální zpracování obrazu - Zk. 16.1.2014 Flusser

Příspěvek od Pecivaal »

Bylo nás celkem deset, každý dostal jedno téma. Co si pamatuju: vzorkovací teorém, nelineární metody odstranění šumu, Wienerova transformace, image correlation (jako metoda matchování signálu při registraci obrazu), fázová korelace, typy mapovacích funkcí, resampling a transformace (dopředná, zpětná atd.), Fourierovy deskriptory, Bayesovské klasifikátory. Jak vidno, pan Flusser vybírá pro zkušební otázky veskrze ta klíčová témata, která by člověk tak nějak očekával. Na začátku byl nějaký čas na přípravu, pak začal postupně obcházet ty, kteří již měli něco napsáno a začal to s nimi procházet.

Já dostal Fourierovy deskriptory. Docela jsem věděl, jen jsem zaváhal u použití komplexních čísel. Matně jsem tušil, že byla důležitá, ale ani zaboha jsem si nemohl vzpomenout proč. Pan Flusser mě na to svými otázkami postupně přivedl. Nejprve se zeptal, pro jaké typy objektů nebude užití radiální funkce fungovat. Po chvíli jsem přišel na to, že pro některé objekty (např. slide 207 na stránkách) nebude radiální funkce ani korektně definovaná. A proto se místo ní použijí komplexní čísla - okrajové body nyní chápeme jako posloupost komplexních čísel a na ty aplikuji FT (místo na radiální funkci). Pak se mě ještě zeptal, jestli a jak budou zachovány všechny invariance (rotace, posun, škálování, začátek posloupnosti v jiném bodě obvodu objektu) i v tomto případě. Translace - stačí objekt přesunout tak, aby měl těžiště v počátku; škálování - stejně jako u radiální funkce, stačí normalizovat vydělením prvním koeficientem FT; začátek v jiném bodě obvodu - stejně jako u rad. funkce, jedná se pouze o posun a tedy změnu fáze FT (shift theorem), stačí tedy uvažovat pouze amplitudy; rotace - opět pomůže brát pouze amplitudy, ale u komplexních čísel z jiného důvodu než u radiální funkce!! U radiální funkce to byl zase jenom posun a tedy změna fáze, kdežto u komplexní reprezentace nikoliv! Tam pomůže přepsat si komplexní číslo do zápisu pomocí amplitudy a fáze (|z|*(cos(fi) + i sin(fi)) a uvědomit si, že rotace je vlastně jenom změna úhlu a mění se tedy pouze závorka se siny a cosiny, ale absolutní hodnota opět zůstane stejná.

U všech si našel nějaké doplňující otázky. Neviděl jsem, že by někdo odešel se známkou, aniž by u něj pan Flusser byl minimálně třikrát. Což po chvíli bylo trochu ubíjející, neboť v deseti lidech trvá třeba i patnáct minut, než se k vám zase vrátí, a to i když jste na správnou odpověď na jeho doplňující otázku přišli minutu poté, co od vás odešel. To je však spíše organizační kritika, jinak byly otázky naprosto odůvodněné a volené tak, aby si pan Flusser ověřil, že tomu skutečně rozumíme. Z otázek k ostatním tématům jsem si zapamatoval dvě: Kdy je výhodnější dopředný resampling u registrace obrazu? (Když je hustota obrazových informací v originálním obrazu malá, proces lze pak výrazně urychlit.) Jak vypadá IFT pro lineární interpolační masku (spline, takový ten trojúhelníček)? (sinc(x)2. Lineární spline získáme jako konvoluci dvou "nearest neighbor" (=obdélníček), jehož IFT je sinc(x). Z konvolučního teorému je konvoluce ve frekvenční oblasti rovna součinu v obrazové oblasti.)

Pan Flusser je skutečně velice hodný zkoušející a i když nás "trápil" spoustou doplňujících otázek, odcházela nakonec většina lidí s jedničkou (a to často i pokud správnou odpověď nakonec nevymysleli).

Zkouška probíhala v prvním patře v nějaké zasedačce se stoly do písmene "U". Pan Flusser zadával témata postupně, od jednoho konce ke druhému a víceméně systematicky, tj. člověk na jednom konci dostal vzorkovací teorém a člověk na druhém Bayesovské klasifikátory. Nevím, jestli to dělá vždycky, ale pokud byste fakt hodně nechtěli dostat třeba Bayese, doporučuji sednout si někam doprostřed :D
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“