[NSWI035] Principy distribuovaných systémů 2017.01.24

Co se jinam nevejde
Katami
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 27
Registrován: 3. 2. 2014 13:40
Typ studia: Informatika Ph.D.

[NSWI035] Principy distribuovaných systémů 2017.01.24

Příspěvek od Katami »

Na zkoušce jsme byli dva, takže kolega Zavoral zkoušku přesunul k sobě do kanceláře. Tam každého z nás nechal vytáhnout jeden papírek (tak z 20) s otázkou. Dostali jsme čas na rozmyšlenou a papír na sepsání myšlenek. Občas se přišel zeptat jestli už někdo z nás nechce povídat.

Kolega dostal "Distribuovaný konsensus: Problém dvou armád, Byzantští generálové"
Já jsem dostal "Sémantika zpracování, idempotence, spolehlivost síťového přenosu, RPC"

Popsal jsem co to je idempotentní operace, co je to exactly once, at least once, at most once. K tomu se mě doptal jak to spolu souvisí, tak jsem řekl, že at least once je idempotentní.
K síťovému přenosu jsem napsal že v malém distribuovaném systému může stačit sběrnice (multicore), ale ve velkém chceme síť, která je nespolehlivá, ale má spolehlivý protokol (TCP), který je ale ukecaný (3way handshake). Pak jsem se jen zmínil že existuje nějaké T/TCP (i když jsem vůbec nevěděl jak funguje) jakožto komprimace TCP. Pak jsem napsal, že lokální síť je docela spolehlivá a kontrolovat každý paket je (při spolehlivém přenosu) overkill, ale zase potvrzovat celou zprávu má vysokou řežii při nespolehlivém přenosu => něco mezi tím => buřty/dávky. Napsal jsem že velikost může být statická/dynamická a že dynamická se při spolehlivém přenosu pomalu zvyšuje, ale při nespolehlivém rapidně klesá.
K RPC jsem slovně popsal jak to funguje (klientské volání -> klient stub -> zabalení -> síť -> server skeleton -> rozbalení -> server kód), že existuje nějaké IDL na popsání API a z toho že se dá vygenerovat většina balastu kolem. U toho se mě zeptal, jestli bych na nějakém jednoduchém příkladu (třeba sčítání čísel) v nějakém pseudokódu naprogramoval to RPC a explicitně označil co píše uživatel a co se vygeneruje. Až jsem to sepsal a ukázal mu to, tak jsem to začal popisovat, on mě po chíli přerušil, že to vidí, že je spokojený a dal mi jedničku.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“