ITI 17. 9. 2013 I1

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.
Uživatelský avatar
Andreas
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 26
Registrován: 18. 1. 2006 16:47
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

ITI 17. 9. 2013 I1

Příspěvek od Andreas »

17. 9. 2013 I1

Komise: Majerech, Čepek, mně neznámý teoretik, Mrázová, Vomlelová, Neruda První tři zkoušeli povinné předměty a někdy seděli všichni u jednoho studenta(jeden zkouší a dva poslouchají + občas položí dotaz)

Datovky (Majerech+Čepek+neznámý teoretik): Dynamizace, relaxované vyhledávací stromy, samoupravující datové struktury Dynamizaci jsem věděl, stačilo popsat ty dva způsoby semidynamizace a dynamizaci. Bez důkazů. To se jim celkem líbilo, a protože jsme tím zabili dost času, popsal jsem princip relaxovaných struktur jen stručně. Pak jsme se ještě zasekli u Splay stromů, ptali se, jak se u nich měří složitost, což jsem nějak nebyl schopný zodpovědět, aby s tím byli spokojeni. Zpětně mě napadá jen možnost, že jsem neřekl, že měříme amortizovanou hloubku stromu.

UI (Vomlelová): Rezoluce, unifikace Tuhle otázku jsem zrovna moc neuměl, dal jsem dohromady preprocessing jako skolemizace, standartizace stranou,... a jak se vytvoří počáteční formule pro rezoluci. Pak jsem ovšem nebyl schopen vysvětlit, jak funguje rezoluční krok. Vomlelová byla nicméně nesmírně hodná a postupně to ze mě vydolovala. Unifikaci jsme nějak probrali v průběhu. Příklady a ted rezoluční krok jsem se snažil popsat v syntaxi prologu, tak mi bylo navíc vysvětleno, že ok, ale rezoluce je obecná metoda.

Agenti (Neruda):
Na začátek jsem dostal otázku, zda radši agenty nebo evu, což bylo potěšující. Vybral jsem si agenty a dostal Reaktivní plánování, hybridní přístupy, BDI, Soar.

Nejvíc v pohodě otázka, tohle jsem studoval i v rámci diplomky, takže z toho bylo spíš příjemný popovídání.

Neuronové sítě (Mrázová):
Hopfield. model(učení, rozpoznávání, konvergence + náznak důkazu) Tady jsem slušně zazmatkoval a popsal bidirektivní asoc. sítě, Mrázová to vlídně komentovala slovy: "No, to jste popsal něco jiného než jsem po vás chtěla, ale nevadí, ono je to podobné, tak povídejte." Takže jsem pokračoval hebovské učení, rozpoznávání, konvergenci jsem dal dohromady s dopomocí. Náznak důkazu jsem pak zjistil, že stačí vědět, že se ukáže, že žádný krok aktivního režimu sítě nezvýší energetickou funkci.

Složitost (Čepek): Pseudopolynomiální alg., Silná NP-úplnost Tady jsem dostal okno a nedal pořádně dohromady ani definice a tím pádem jsem nedostal ani šanci povídat dál. :(

Poznámky
Celkově velice příjemná atmosféra, kdybych uměl líp složitost, tak na projití jsem nepotřeboval imho vědět žádný důkaz(ale nečekejte za 1, asi ani za 2), ale asi taky záleží na otázkách. Zkoušelo se hlavně přehledově, jestli vím, jak ty věci fungují a k čemu jsou dobré, bez detailních podrobností.
New systems generate new problems:)
Odpovědět

Zpět na „Magisterské SZZ“