Softwarové systémy 16.9.2013

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.
Uživatelský avatar
mifeet
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 14
Registrován: 27. 1. 2010 14:37
Typ studia: Informatika Ph.D.

Softwarové systémy 16.9.2013

Příspěvek od mifeet »

Otázky:
  1. Složitost a vyčíslitelnost: Věta o rekurzi a její aplikace.
    Zkoušejícího zajímalo znění, důkaz (preferoval ten přes s-m-n větu, ale spokojil se i s diagonalizačním), aplikace (Riceova věta a její znění, existence množin jako Wx={x} s důkazem).
  2. Datové struktury: Hašování.
    Vyjmenoval jsem předpoklady, základní typy hašování, očekávaná délka řetězce separovaných řetězců (kromě definice univerzálního hašování jediný vzoreček, který se po mně chtěl), základy univerzálního hašování, na perfektní už se nedostalo. Zkoušející byl Majerech - hodně šťoural, ale zajímaly ho praktické aspekty použití spíš než vzorečky (i když kolegu přede mnou dusili na definici nějakých vyhledávacích stromů).
  3. Formální základy softwarového inženýrství: Relační model, návrh relačních schémat.
    Definice relace, schématu a funkční závislosti (formálně), normální formy, proč do NF převádět a jak.
  4. Analýza, návrh a management softwarových systémů: Řízení rizik, prototypy.
    Tahle otázka se ukázala být (pro mě) nejzáludnější - zkoušející prof. Král chtěl totiž zjevně slyšet něco víc, než je ve slidech od Richty (což docela chápu). Tím jsem začal - klasifikací a příklady rizik, plánem řízení rizik a postupem při analýze rizik. Dostal jsem za úkol nakreslit E-R diagram pro řízení rizik - nakonec jsme vymysleli něco jako na obrázku v příloze. Taky ho zajímalo, jak rizika porovnávat pro seřazení podle priority - vymyslel jsem asi tři způsoby, ale správná odpověď měla být riziko × (cena) dopadu, tj. očekávaná cena rizika. Celkově byl ale zkoušející hodný, povídali jsme si o rizicích Fukušimy a školného, po dotazu na téma diplomky udělil dvojku.
  5. Vývoj softwarových systémů: 2-, 3- a 4-vrstvé architektury IS.
    Co to je vrstva, jaké mají zodpovědnosti vrstvy v jednotlivých architekturách s příklady (tenký/tlustý klient-server, klient-server-databáze, MVC/MVP, vícevrstevné architektury s middlewarem), něco o cloud computingu (správná odpověď byla, že klient se připojuje do cloudu, který v sobě skrývá další vrstvy).
Celkově bych řekl, že zkoušení bylo příjemné, takové povídací - až na výjimky (složitost a vyčíslitelnost) se nešlo příliš do formalismů, ale šlo o obecné porozumnění a orientaci v problematice. Na všechno mi stačila písemná příprava zvíci jedné až jedné a půl stránky. Doporučuji znát nebo odpozorovat svého protivníka :) - takhle jsem například schválně podrobně popisoval jednoduché hašování, protože jsem věděl, že Majerech se v něm bude šťourat a nezbyde čas na šťourání ve složitějších věcech.

Pokud jsem to pochytil správně, úspěšnost byla: z 15 lidí dvakrát výborně, dvakrát za tři, 4 vyhodili (ale myslím, že jeden odešel sám a jeden vůbec nepřišel :roll:), zbytek za dvě.
Přílohy
rizeni-rizik.png
rizeni-rizik.png (7.13 KiB) Zobrazeno 2511 x
Odpovědět

Zpět na „Magisterské SZZ“