Státnice 10. 9. 2012

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.
babicka_baba
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 23. 1. 2010 12:39
Typ studia: Informatika Mgr.

Státnice 10. 9. 2012

Příspěvek od babicka_baba »

Takže klasický průběh, píšete odpovědi, mezitím kolem vás chodí a povídají si s vámi.
Celkově přátelská atmosféra, žádná velká přísnost (aspoň co jsem viděl)

Měl jsem teoretickou informatiku - umělá inteligence

Potvrzuji, že ze tří povinných okruhů se vždy zkouší jen dva!

Dostal jsem:

Složitost (Klazar) - NP-úplné problémy
Dal jsem do kupy důkaz úplnosti kachlíkování, pár převodů, ani mi je nenechal všechny přeříkat. Nakonec se zeptal, kam patří PRIMES (rozhodnout, zda něco je prvočíslo) - bez důkazu

Vyčíslitelnost (někdo, koho jsem neznal) - Nerozhodnutelné problémy
Stačilo ukázat, že halting problém + definice co to vůbec je problém. Definoval jsem Postův korespondenční problém, pár doplnění, OK.

Adaptivní agenti (Neruda) - Genetické operátory, explorace versus exploitace
Vyjmenvoal jsem varianty operátorů, plus krátké povídání - prostě Neruda, pohodka ;-)

UI (Hric) - Hry, minimax, alfa - beta
Bez zabíhání do detailů jsme prošli varianty + náhodné hry, quiscience

Logika (Vomelová) - Pravdivost a dokazatelnost v predikátové logice
Sepsal jsem definice, axiomy, odvozovací pravidla pak jsem byl dotázán, jaký je vztah mezi dokazatelností a pravdivostí a bylo.

Celkově za jedna (ale klika na otázky)
Vyplatí se mít věci hlavně dobře rozmyšlené, na detailech se nebazíruje, ale musíte v tom mít jasno a nezamotat se v tom.
Ziman
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 8
Registrován: 9. 11. 2006 09:59
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Kolej Otava, JM
Kontaktovat uživatele:

Re: Státnice 10. 9. 2012

Příspěvek od Ziman »

Ahoj, ja som dnes tiež zložil štátnice. Potvrdzujem
  • ozaj priateľskosť atmosféry a všetkých skúšajúcich
  • z troch povinných okruhov sa ma nikto nepýtal na vyčísliteľnosť, tj. dostal som len dve otázky
Logika (neznáma skúšajúca): vety o dedukcii. Vyslovené a dokázané pre VL, potom rozšírené pre PL, spomenutá veta o konštantách, upravená verzia s konštantami, všetko s dôkazmi. Ľahké, rýchle, po niekoľkých pokyvkaniach hlavou pri čítaní a súhlasných citoslovciach skúšajúca vstala a bez ďalších otázok sa pobrala ďalej.

Neprocko (Jan Hric): Curryho a Churchove systémy + vlastnosti. Spomenul som rozdiel medzi termami a pseudotermami, tri Curryho systémy (λ→, λμ, λ∩), šesť Churchových (ktorési z lambda kocky). Pospomínal som rôzne vlastnosti (silná normalizácia, subject reduction, rozhodnuteľnosť typecheckingu/inferencie/inhabitancie), pure type systémy. Dr. Hric sa celkom dosť vypytuje, aj keď máte vo veci jasno. Spýtal sa na ostatné systémy z lambda kocky, čo majú navyše oproti λ→, tiež čo majú navyše λμ a λ∩, plus ešte pár ďalších otázok; stačilo povedať, že "je tam relácia ekvivalencie na typoch a pravidlo substitúcie ekvivalentných typov" a podobne.

AI (Jan Hric): Dopredné a spätné reťazenie, rezolučná metóda. Opísal som všetky tri veci, spolu s nejakými odvodzovacími pravidlami + pokecom okolo. Dr. Hric sa opäť dôsledne vypytoval, bavili sme sa o výhodách a nevýhodách jedného/druhého prístupu, pýtal sa na rôzne detailíky, definície pojmov, ktoré som použil ("jednotková rezolúcia", ...), vŕtal do rezolúcie, pýtal sa na obmedzenia hornovskej logiky (trable s negáciou a ako sa riešia) a podobne. Prevetranie som ustál hádam so cťou.

Zložitosť (Tomáš Dvořák): aproximačné algoritmy, čo to je, dva príklady (TSP + VP). Definíciu som napísal v pohode, vrátane aproximačného algoritmu pre TSP s trojuholníkovou nerovnosťou. Pre VP som vedel algoritmus, ale už som nevedel, akú má chybu (a teda aj bez dôkazu). Tiež som spomenul dva no-go teorémy bez dôkazu (ak P≠NP, tak TSP bez Δ nemá approx. polyn. algoritmus; hladné požieranie vrcholov s čo najvyšším stupňom pri VP nevedie ku konštantnej chybe). Dr. Dvořák vyzeral byť celkom spokojný aj napriek absencii dôkazov v druhom príklade, vysvetlil mi ideu (párovanie) a typicky Dvořákovsky trpezlivo čakal, než vymyslím dôvod, prečo chceme polynomiálnosť v 1/ε. Tam sme si príliš neporozumeli a nakoniec mi povedal odpoveď, ktorá bola celkom samozrejmá; myslel som, že chce počuť niečo iné (ale treba povedať, že v skúškovom strese to človeku nemyslí úplne najjasnejšie). Napriek tomu to celé zhodnotil pozitívnymi slovami a odišiel.

Dátovky (Vladan Majerech): hashovanie, riešenie kolízií, univerzálne hashovanie. Dr. Majerech sa párkrát počas celého skúšania chodil pýtať (nielen mňa), či už chceme uňho odpovedať a tváril sa sklamane, že nikto nechce. :) Ja som si ho nechal nakoniec, pretože som tušil, že to hashovanie nebude úplne ono. Keď som nakoniec začal spisovať všetky možné hashovania (separované reťazce, s premiestňovaním, zrastajúce reťazce, bla bla bla) a napísal som prvý riadok z univerzálneho hashovania, tak ma prerušil, že nejdime sa toľko rozpisovať a začal som mu rozprávať, čo som spísal. Po chvíľke predstavovania Yet Another™ hashovacieho variantu ma prerušil, že to nemusíme, hlavne sa sústreďme na to univerzálne hashovanie. Ešte sa teda spýtal na výhody a nevýhody rozličných hashovacích stratégií, v čom som úplne jasno nemal a niečo som vymyslel, k niečomu som bol s (výdatnou) Majerechovou pomocou dokopaný. Potom som nejako opísal univerzálne hashovanie, avšak už som príliš nevedel o detailoch, na ktoré sa ma pýtal, okrem všeobecnej výhody (možnosti prehashovať pri raste reťazcov). Nespomenul som si na to, že sa používa viac systémov c-univerzálnych funkcií a vôbec som nikdy predtým nezistil, že sa počas práce s hashtabuľkou vedľa stavia preventívne nová. Nakoniec som ešte, už pomaly nevediac, ako sa volám, načrtol ideu príkladu na c-univerzálny systém, ale tam ma rozbilo to, cez čo moduliť (ax+b mod N, mod m? mod N mod m!). Celkovo si ma tam dr. Majerech celkom smažil, pokúšajúc sa o vylámanie nejakej znalosti. Na vyhodenie sa síce asi netváril, ale ja by som si za takúto odpoveď asi nič lepšie než trojku nedal.

O to viac ma prekvapilo, že krátko po 14.00 (5 hodín od začiatku skúšky), pri oznámení výsledkov, som štátnice dostal za jedna. Buď bol teda dr. Majerech benevolentný, alebo sa nechal prevážiť výsledkami ostatných skúšajúcich (alebo teda najskôr oboje).
HonzaK
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 71
Registrován: 28. 9. 2007 17:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Státnice 10. 9. 2012

Příspěvek od HonzaK »

Ja jsem byl u druhe komise (taky teoreticka inf.).

Povinna cast: Koubek, Koubkova, Kucera (Petr)
Volitelna cast (vsichni ve skupine jsme meli UI - Neuronove site - Agenti): Bartak, Mrazova, Brom

Dostal jsem otazky:
Datovky: AVL stromy (Koubkova, ale zkousel de facto Koubek)
Napsal jsem definici, ukazal logaritmickou vysku, nakreslil rotace. Popisoval jsem insert a delete, Koubek mi do toho zacal docela dost rypat, nejakou dobu jsme se nemohli poradne dohodnout, jak presne detekuji, ze se strom rozvazil. :) Nakonec jsme to nejak dali dohromady, ale asi se vyplati mit to opravdu vsechno promyslene, nez to jdete predvadet, abyste to nemuseli dovymyslet za behu.
Temata u kolegu, ktera si pamatuji: trie, univerzalni hashovani, hashovani obecne mozna i neco dalsiho

Slozitost: Dynamicke programovani (Koubek)
Docela prekvapiva otazka, cekal jsem spis neco jako uplne problemy, PH apod. Napsal jsem obecny princip (skladani reseni, opetovne vyuziti jiz nalezenych opt. reseni apod.) a ukazal nekolik konkretnich algoritmu - Fibonacciho cisla, Floyd-Warshalluv alg, editacni vzdalenost stringu a letmo se zminil o Viterbiho algoritmu (z UI). Pro pripad, ze by to nestacilo, tak jsem mel pripraveny jeste algoritmus pro batoh. Vcelku to stacilo, padla jen otazka na konstrukci opt. vyhledavacich stromu - to jsem znal jen zhruba.
Co dalsiho jsem slysel: uplne problemy, vety o hierarchii trid, myslim, ze nekdo mel take pseudopolynomialni alg.

Umela inteligence: A* a jeho varianty (Bartak)
Tady jsem byl s otazkou celkem spokojen - popsal jsem algoritmus, heuristiky, spolecne jsme ukazali, ze monotonni heuristika je i pripustna, pak kratka diskuze kolem rozdilu mezi tree-search a graph-search a ohledne IDA*.
Otazky ostatnich pokryvaly skoro celou nabidku: CSP, planovani, rozhodovaci stromy, Bayesovske site,...


Neuronove site: Algoritmy druheho radu (Mrazova)
Popsal jsem NS obecne, prenosovou funkci, chybovou funkci, pak neco o alg. 2. radu - newtonovske a pseudonewtonovske metody, Hessovska matice, Quickprop, Levenberg-Marquardt. Jeste pak padla otazka na uceni pomoci perturbace vah. Take je dobre znat aproximaci chybove funkce pomoci Taylora (ale da se to vymyslet i na miste :) ).
Dalsi jsem zaznamenal: Kohonen, Hopfield (+pouziti pro reseni optimalizacnich problemu), perceptron, nektere otazky se mozna i opakovaly.

Agenti: Modely populacni dynamiky (Brom)
Nemel jsem moc odhad, co vsechno se tak muze k tehle otazce pozadovat - tak jsem napsal Lotka-Volterra model, rovnice pro predatory a korist, pro 1 populaci, pro 2 populace a nejake obecne reci okolo. Pri diskuzi jsem byl nucen kreslit ruzne grafy vyvoje populace apod., to jsem dost odhadoval podle intuice. Asi je dobre znat aspon neco z tech doporucovanych knih (Modelling For Field Biologists a Mathematical Models in Biology), ale jednak se k nim musi clovek dostat a halvne musel by na jejich precteni mit dost casu, coz typicky nema. Na druhou stranu, ja jsem prezil i jen se znalostmi pochycenymi ze slidu z Umelych bytosti (tam je ale opravdu minimum), Wikipedie a jedne sady dalsich vygooglenych slidu, kde bylo neco malo o modelech populaci. Obcas to ale asi bylo trochu na hrane a musel jsem dost improvizovat. Brom sice pri zkouseni vypada docela prisne, ale hodnoti zrejme docela mirne (kdyz se vam dari aspon neco vymyslet na miste).
Dalsi temata: Psychologicke motivace a pamet (!), navigacni pravidla, BDI,... - v zasade presene temata z ofic. seznamu

Celkove jsem tedy uspesne prosel :)

Vyvodil bych asi dve veci:
- nepodcenujte lehke veci, casu pri uceni nebyva nazbyt a tak se clovek venuje hlavne tem tezkym, to je asi nutne, ale je dobre mit dostatecne rozmysleno, co rict i k tem jednodussim otazkam, ktere clovek pri uceni prejde s tim, ze "to je jasny, tohle taky"
- jiz opakovane zminovana problematika ucebnich materialu na prvni pulku okruhu Adaptivni agenti a e. a. - pokud nemate dost casu na nacteni toho seznamu knih (ktere navic nemusi byt uplne lehke sehnat), tak je asi nejlepsi precist aspon Wooldridge (ten se da sehnat celkem snadno, pokryva celkem velkou cast otazek a neni nutne cist uplne komplet, obcas se da neco preskocit, pokud je malo casu) + projit slidy z Umelych bytosti (treba Nornove, kteri se muzou hodit, se daji pochopit temer jen z nich) + podle zbyvajiciho casu si dohledat par doplnujicich informaci k vecem ze slidu na Wikipedii apod.. Dobre je, ze celkem dost veci se da odhadnout/vymyslet, ale pokud chcete vsadit na jistotu, pak je asi vhodne opravdu precist co nejvic z tech doporucovanych knih. Pak je ale potreba zacit s pripravou v dost velkem predstihu. Seznam je zde:

http://artemis.ms.mff.cuni.cz/main/tiki ... algorithms

Druha pulka okruhu se da naucit jen ze slidu z EvA I a II (ale z jake casti budete zkouseni zalezi dost na zkousejicim, o jakou cast ma zajem).

Tot asi vse, treba me jeste nekdo dalsi doplni svymi zkusenostmi a poznatky :)
Fíďa

Re: Státnice 10. 9. 2012

Příspěvek od Fíďa »

Přidávám se k hodnocení státnic, měl jsem druhou komisi.
Otázky:

Věty o rekurzi a aplikace (P. Kučera) - stačilo popsat věty o rekurzi + program, co vypíše sám sebe a riceho větu. Psal jsem u všeho důkazy, protože jsou zrovna lehké.

Úplné problémy (Koubek) - chtěl obecně popsat úplné problémy + příklady problémů z jednotlivých tříd (NP,PSPACE,P) + odpovídající převeditelnosti. U Cook-Levina mu stačila idea důkazu (maloval jsem mu jen jeden kachlík).

Adaptivní agenti a evoluční algoritmy (Brom) - Navigační pravidla a reprezentace terénu - popsal jsem reprezentaci terénu ala tileworld + A*, tvorba absstraktního grafu apod., přídal jsem steering a navigační graf. Chtěl ještě navmesh a vymyslet konkrétní steering

Umělá inteligence (Barták) - Rozhodovací stromy - chtěl po mně úplně všechno (tj. i jak vypadá information gain přes entropii), nakonec to ze mne všechno dostal, tohle téma jsem při přípravě velmi rychle prolétl se slovy, že to je jasné a pak se ukázalo, že tam byly mezery:). Nakonec ale v pohodě.

Neuronové sítě (Mrázová) - Popsat Hopfieldův model a jeho využití při optimalizačních úlohách (chtěla TSP), popsal jsem tam všechno, co jsem věděl, tak jen kývala souhlasně hlavou.

Celkově velmi příjemná atmosféra, snažili se pomoct, prostě pohoda. GL budoucí generace:)
Fíďa

Re: Státnice 10. 9. 2012

Příspěvek od Fíďa »

Přidávám se k Honzovi, Cyril se tvářil naštvaně, když mu někdo oznámil, že ty knížky nečetl. Ono je stačí aspoň prolistovat (konkrétně Woolridge je dobré celého, RL je lepší si přečíst podle slidů, které jsou dělané podle té přednášky. Je fakt dobré znát psychologické motivace, není to pro srandu králíkům:)
vaclav
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 2
Registrován: 12. 5. 2010 23:21
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Státnice 10. 9. 2012

Příspěvek od vaclav »

Já jsem byl obor I2 - Softwarové systémy, tedy v samostatné další komisi 10.9.12, jinak větší část tohoto oboru byla naplánována až o den později 11.9.

DOPORUČENÍ studijních materiálů:
1. Především doporučuji ručně psané výpisky http://forum.matfyz.info/viewtopic.php?f=419&t=6620 (jak teoretické, tak praktické). Autorovi veřejně velmi děkuji, díky patří také jirkovi_v, který vše uložil na ulozto.cz, protože původní odkazy už nejsou funkčí. Je pravda, že tam asi není úplně vše co může být žádáno (což jsem ověřil v praxi u 2 předmětů), ale pro mne byly z dostupných materiálů nejlepší a myslím si, že na úspěšnou realizaci SZZ to na 90% stačí, zbylých 10% už prostě berte jako faktor štěstí - prostě úsilí na doučení se těch 10% dle mne už nestojí za riziko, že kvůli tomu zapomenete to hlavní - platí pro osoby trpící pravidelnou zapomětlivostí, jako jsem já, potřebující na krátké intervaly nastavený refresh :-)
Spíše si ale myslím, že absence těch 10% povede max. ke známce 3 než k vyhazovu, protože vše hlavní v tom dokumentu skutečně myslím je obsaženo.
Doporučuji obojí TEORIE.PDF, tak i PRAKTICKE.PDF (podle oborů co máte).
2. Jako rychlý přehled na opakování hlavních bodů jsem používal http://forum.matfyz.info.
3. Pro další doplnění některých pasáží jsem také využil PDF výpisky http://forum.matfyz.info/viewtopic.php?f=419&t=6667.
4. Ke každému tématu se min. trochu zkuste zamyslet nad praktickým použitím - implementace něčeho na nějakém konkrétním algoritmu, zkoušející se na to ptají - bez toho jdou SZZ poměrně těžko udělat.
5. Bezohledu na vše výše uvedené: Především jde opravdu o štěstí - drtivá většina zkoušejících jsou velmi inteligentní, korektní, chápající a milí lidé, nemusíte se jich bát. Existují však také výjimky, pokud na takovou natrefíte, pak nezáleží na znalostech, ale na dotyčném jak uplatní svoji moc, ale to už asi všichni znáte z dob studií....

Dotazy co jsem dostal:

Složitost - Dynamické programování - co to je, porovnat s Rozděl a panuj a ukázat na konkrétní úloze, jak se dynamické programování realizuje.

Datovky - B-stromy a jejich varianty - tady jsem neznal úplně všechny varianty (TEORIE.PDF je neobsahuje), ale nebylo to nijak zásadní, vše hlavní a podstatné jsem věděl, takže OK.

Architektura počítačů a sítí - Topologie sběrnic I/O - USB, SCSI, hvězdy, kruhy, přímky, přístupové metody CSMA/CD, CA...

Operační systémy - Synchronizace procesů, primitiva, mutex (http://forum.matfyz.info/viewtopic.php?f=419&t=6450)

Analýza a návrh softwarových systémů - Konceptuální návrhy, databázové modelování, NF databází...

Podařilo se mi státnice úspěšně realizovat a odnesl jsem si názor, že zkoušející na MFF oplývají kromě vysoké inteligence i laskavostí a vstřícností, a jsou to skuteční odborníci ve svých oborech, kteří zcela chápou nervy a psychycké vypětí, které u státnic každý student prožívá. Až na výjimky, jimiž si rozhodně nechci kazit vzpomínky na MFF.

Přeji všem dalším hodně úspěchů!
Dzoudy

Re: Státnice 10. 9. 2012

Příspěvek od Dzoudy »

Jen bych rád podotknul, že jsem svoje zážitky dal sem: http://wiki.matfyz.cz/index.php?title=S ... 5%A1enosti - najdete tam i mnoho jiných.
Odpovědět

Zpět na „Magisterské SZZ“