Mgr TI 8.2.2012, mindmapa

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.
pasky
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 89
Registrován: 4. 1. 2005 22:57
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Mgr TI 8.2.2012, mindmapa

Příspěvek od pasky »

Tentokrat uspesneji a radostneji a se strucnejsim reportem.

Opet system 2 teoreticke - 3 odborne a 6 komisaru na 6 studentu.

Spolecne okruhy obchazeli poslouchat Martin Mares - Ondra Pangrac - Petr Kucera. Otazka na polynomialni hierarchii mne trochu prekvapila (ocekaval jsem, ze pravdepodobnost dotazu timhle smerem bude nizka), zachranila mne matna vzpominka na obrazek na wikipedii a stin definic v pameti. Dukaz, ze PH je v PSPACE, bylo prekvapive snadne ad hoc vyplodit. Pozor, zajimaly je i pi a delta tridy, nejen sigma! Plus neco o kolapsu atd. bez dukazu. Binarni vyhledavaci stromy se daly popsat s jen drobnymi zavahanimi, zadne detaily dukazu ani rozepsat rotace po mne nechteli, jen testovali, zda rozumim myslenkam - nakonec se MJ a Petr Kucera mne pres rameno hadali, jestli jsou LLRB lepsi nez oblibene RB, zatimco Ondra Pangrac se je snazil uklidnovat. :-)

Umelou inteligenci zkousela trojice Cyril Brom - I. Mrazova - Vladan Majerech. Otazka Vicevrstve neuronove site byla snova, V.M. se trochu pozastavil na definici (a jak tam vedou ty hrany, jakkoliv? je to orientovane?), ale hned jsme si vse vyjasnili - podobne jako kdyz jsem pri rozepsani backpropu zapomnel zmenit znamenko. Pak jsem se pustil do popisu ruznych vylepseni, pani Mrazovou hlavne zajimalo, proc to delame a jak se ta chybova funkce chova a chtela nakreslit obrazek; pri navadeni na spravne odpovedi byla obcas docela krypticka, ale moje "ted nerozumim, na co se ptate" ji nijak neurazilo. Z vylepseni ji krome momentu z toho, co jsem mel na papire, zajimal jen supersab.

V adaptivnich agentech se Cyril zeptal "Chceme naprogramovat agenta, ktery by mel modelovat zvireci uceni, jak bysme to delali? Takze otazka zpetnovazebni uceni a modely uceni u zvirat". Trochu jsem se vydesil, ale nakonec to slo (i kdyz jsem mel dojem, ze VM a IM tomu nerozumeji o tolik vic nez ja, ale ono vubec neni divu). Na rozdil od ostatnich mne Cyril nenechal mluvit, ale nejdriv si vzal papir s pripravou a vyzobal si z nej, co ho zajimalo - podminovane vs. operantni uceni (Pavlovuv pes vs. krysa ve skinner boxu), jestli nejdriv zazvonim a pak nakrmim nebo naopak atd., no a pak Nornove - snazil se ze mne vytahnout, na co je tam ta konceptova vrstva, jestli by to neslo bez ni atd. a jak tam teda bude probihat to podminovane a operantni uceni - IM sebrala jidlo, VM zvonil aby privolal jidlo atd. :)

Herni algoritmy jsem trochu pomichal, po poledni uz ten mozek vynechava, nakonec jsem ale dal dohromady minimax, alpha-beta prorezavani a par extra drobnosti a VM byl spokojen.

----

Ackoliv jsem to nikdy predtim na nic nepouzil, pro pripravu se mi osvedcila "mind map", ve ktere jsem zacal s jednotlivymi okruhy a tematy a ta jsem pak iterativne prohluboval - pro efektivni pripravu velmi doporucuji! Pouzivam program freemind, ale spis protoze byl prvni, na ktery jsem natrefil, a nemel jsem cas zkouset dalsi - prijde mi na ovladani trochu nesikovny, ale pouzitelny je. Snapshot me mindmapy je na http://pasky.or.cz/vyuka/statnice-mgr.mm. Zlute podbarvene a tucne jsou opsana temata z Karolinky, zbytek jsou me poznamky. Ty jsou obcas spatne (neco uz jsem neopravoval), mozna ze nejlepsi, co muzete udelat, je vsechny je smazat - pokud nekdo zverejni prorezanou mindmapu, be my guest, ja uz na to nehodlam sahat. ;-)
Next lecture on time travel will be held on previous Monday.
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Mgr TI 8.2.2012, mindmapa

Příspěvek od Him »

Gratuluju!

Muzu se zeptat, z ceho jsi se ucil Umele bytosti a Godelovy vety?

* Umele bytosti jsem vychodil, ale z prednasek v zasade nemam zadne poznamky, protoze byly takoveho multimedialniho razu. Neexistuje na to nejaka kniha, ktera by obsahovala to, co je na statnice potreba?
* Godelovy vety jsou tusim na konci Vycislitelnosti I, ale tam jsou o nich dve stranky a to je predpokladam trochu malo. Nevim, jestli je potreba kvuli tomu jeste absolvovat Vycislitelnost II.
* Je potreba vychodit Slozitost II, pro slozeni statnic? Koukal jsem do Karolinky, kde se pise, ze je to doporuceny predmet, spolu s Datovkami II a Vycislitelnosti II. Prijde mi, ze aby clovek mel vsechno doporucene, tak Mgr. studium vychazi na tri roky :-)

Ha, trosku jsem se rozepsal :-)

Predem diky za jakoukoli odpoved!
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
pasky
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 89
Registrován: 4. 1. 2005 22:57
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mgr TI 8.2.2012, mindmapa

Příspěvek od pasky »

Umele bytosti jsem se ucil ze slajdu. Nejde to ale bohuzel tak, ze si clovek jednu precte slajdy a vsechno vi (jako to je treba - skoro! - v UI). Udelal jsem pres ne nekolik iteraci v ruznem poradi a spoustu veci jsem si dohledaval prevazne na Wikipedii (napr. Lotka-Volterra model, modely uceni zvirat, par veci kolem teorie her v MAS). Navic jsem uwarezil Woolbridgovu knizku Multi-agent systems, ze ktere jsem vytezil "ridici architektury podle Woolbridge" a zas neco k MAS. Diky mindmape se mi nakonec nestalo, ze bych neco (treba omylem) vynechal uplne. Dulezite je ucit se temata na statnice, ne obsahy predmetu, treba UI podle Bartaka v tom muze byt malicko zradna (o d-separaci v BS se tam nedoctete).

Godelovy vety se myslim uz cele daji naucit z aktualnich wikiskript - formulovane i dokazane tam jsou, jestli Ti tam neco duleziteho chybi, rekni. Dopsal jsem je tam pred par tydny na zaklade researche z Lenky, Strojila, par hodin stravenych nad grupou clanu o Godelovi a vycislitelnosti na wikipedii a mailovych konzultaci primo s Kucerou. :) Godelovy vety v logice jsem se nakonec neucil.

Slozitost II neni nutne vychodit ale prostudovat slajdy nebo se to dobrat jinde naprosto ke statnicim nutne je! Treba ta PH... :) IMHO urcite netreba detaily, ale zakladni vety a definice jsou nevyhnutelne. Vzdy je u kazdeho tematu "pokryto predmety" a typicky je vyzadovana nejaka informace predavana na tech predmetech, nestaci absolvovat pouze povinne.
Next lecture on time travel will be held on previous Monday.
Uživatelský avatar
Myshaak
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 162
Registrován: 18. 1. 2006 22:29
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Mgr TI 8.2.2012, mindmapa

Příspěvek od Myshaak »

Him píše: ... Neexistuje na to nejaka kniha, ktera by obsahovala to, co je na statnice potreba?
Joo, kdyby to vsechno bylo v jedne knize, to by byla parada! 8) Ale vyse zminena je dobra.
Him píše: * Godelovy vety jsou tusim na konci Vycislitelnosti I, ale tam jsou o nich dve stranky a to je predpokladam trochu malo. Nevim, jestli je potreba kvuli tomu jeste absolvovat Vycislitelnost II.
Vycislitelnost II je ve vztahu ke statnicim naprosto nepotrebna. (Berou se tam pouze veci, ktere nejsou v pozadavcich na statnice.)
Him píše: * Je potreba vychodit Slozitost II, pro slozeni statnic? Koukal jsem do Karolinky, kde se pise, ze je to doporuceny predmet, spolu s Datovkami II a Vycislitelnosti II. Prijde mi, ze aby clovek mel vsechno doporucene, tak Mgr. studium vychazi na tri roky :-)
To je zaludna otazka. Relativne dost veci na statnicich je prave ze Slozitosti II (a treba tu polynomialni hierarchii davaji imho docela casto). Ale teoreticky jsou potreba vychodit jen povinne predmety, jestli se clovek zbytek nauci z wikipedie/knizek/apod., to uz se nerasi. Zalezi, jak se Ti z ceho uci - mne se treba nejlepe ucilo z vlastnorucnich poznamek delanych na prednasce (kde jsem si mohl delat nejake "poznamky na okraj"), takze Slozitost II byla - i vzhledem k tomu, ze Cepek je v pohode - jasna volba. Osobne bych to doporucil, ale 100% nutnost to neni (zvlast pokud jsi zvykly ucit se z cizich materialu).
"Go for the eyes Boo, go for the eyes! Yeahh!!"
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Mgr TI 8.2.2012, mindmapa

Příspěvek od Him »

Dekuju moc za info, knihu si s radosti hodim do kindle!

Mne nevadi se ucit veci ze Slozitosti II z cizich vypisku, ostatne stejne to tak temer vzdy dopadalo, protoze moje jsou typicky neuplne. Mozna by se vyplatilo jen chodit na prednasky a nemit to zapsane.
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Mgr TI 8.2.2012, mindmapa

Příspěvek od hippies »

Jeste pridam VELKE VAROVANI vsem:

"Pokryto predmety" neni zavazne, pozadavky jsou zavazne. Mnohe veci nesedi a neni dobre zacit to resit tyden pred statnicema.

Par prikladu za vsechny (z hlavy):

Slozitost - Pravdepodobnostni algoritmy -> neco malo v ADS I, ale hlavne predmet Pstni algoritmy

Datovky - Mapovani dat. struktur do vnejsi pameti -> OZD I

UI - d-separace -> UI2 od Vomlelove (hm, tezke si dnes zapsat)

Neuronky - evolucni stromy -> nikdo netusi co to je :)

Agenti a EvA (tam je toho hodne)
- Kripkeho semantika, mozne svety - Multiagentni systemy (Stepanek)
- Komunikace v multiagentnich systemech - Adaptivni agenti (Neruda)
- Fakticky cela druha pulka okruhu jsou Evolucni algoritmy II (pokryto ma byt pouze jednickou)

Ad vycislitelnost II - Kucera kdysi prohlasil, ze latku preskupil tak, aby dvojka nebyla u statnic potreba

Ad slozitost II
- zkouska nutna neni, ale myslim si, ze kdo si to neodchodi je ve velmi obtizne situaci
- je to tak trochu jiny svet nez s cim se clovek do te doby setkava
Chjo, dovede te si představit svět, kde by byla každá harmonická diferenciální forma (jistého typu) nesingulární projektivní algebraické variety racionální kombinací kohomologických tříd algebraických cyklů..
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Mgr TI 8.2.2012, mindmapa

Příspěvek od Him »

Vida, uz jsem se bal, ze budu moci klidne spat :-)

Dekuju!
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Odpovědět

Zpět na „Magisterské SZZ“