Státnice teoretická informatika 14.9.

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.
pasky
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 89
Registrován: 4. 1. 2005 22:57
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Státnice teoretická informatika 14.9.

Příspěvek od pasky »

Krátké dojmy ze státnic... Probíhalo to stejně jako http://forum.matfyz.info/viewtopic.php?f=419&t=7725, tzn. dostali jsme otázku každý jen ze dvou ze tří společných okruhů, měli jsme čas na přípravu (řádově hodina na dvě otázky) a chodili si sednout buď ke trojici teoretiků (Čepek, Mlček, klasický neznámý-mladý-hodný-teoretik) nebo ke trojici praktiků (Mrázová, Majerech, Neruda).

Já nejdříve dostal společné otázky, totiž Godelovy věty a Pseudopolynomiální algoritmy. Obě byly bohužel toho nejhoršího typu, tzn. věci, o kterých jsem si vždycky myslel, že je rámcově umím, a až komise mne přesvědčila, že jim ve skutečnosti vůbec nerozumím; obě témata jsem při učení dost podcenil a pří všech zkouškách jsem se jim zatím zcela vyhl, takže jsem až u státnic zjistil, že pseudopolynomiální algoritmy fungují vlastně úplně jinak, než jsem si ze slajdů myslel. :-) U Godelových vět jsem vysvětlil myšlenku, pustil se do definice ZAS a efektivně neoddělitelných množin a plánoval pokračovat dál po vyčíslitelnostní ose, ale komise se zacyklila u definic, vlastně si doteď nejsem jistý, co jim přesně vadilo, ale ani já nebyl moc přesvědčivý. Mlček mne pak začal směrovat do logiky, jazyků popisujících množiny, a vůbec ho zajímaly hlavně širší souvislosti, kde jsem se moc nechytal. Až se budete vyčíslitelnost učit, doporučuji si Godelovy věty zařadit do širšího kontextu a přečíst si něco víc o jejich roli v logice a aritmetice (víc než jen definice ZAS), to mi hlavně chybělo. Soustředil jsem se hlavně na praktické věty (PRM/RM/RSM, Kčka, věty o rekurzi) a bylo mi to houby platné. :-)

...a to je vše. Výkon v obojím byl z mé strany trisní, takže jsem sice dostal zadánu Samoorganizaci (obecně, vyjmenovat modely), Kohonenovy mapy (detailněji) a Prohledávání, heuristiky, A* a varianty, ale vzápětí si mne teoretici vytáhli na chodbu a dohodli jsme se, že to nemá cenu. :-) (BTW, tvářili se, že jen jedna zpackaná otázka by bývala šla ještě napravit.) Nakonec jsem státnicím mohl (a chtěl) věnovat jen necelý týden čistého času, takže vzhledem k mé mizerné paměti i studijní morálce jsem nečekal, že prolezu, ale nakonec to byla spíš celkem smůla na zákeřnější otázky; otázky z dalších okruhů byly luxusní a libovolná kombinace společnookruhových otázek kolegů by také byla v pohodě. Tak mne to naštvalo a asi to nakonec půjdu v zimě zkusit znovu. ;-)

Výrok dne: "Mlček: Vy byste byl dobrý popularizátor." Aspoň nějaké kladné hodnocení. :D

Doufám, že kolegové mne doplní reporty naladěnými na pozitivnější notu.
Next lecture on time travel will be held on previous Monday.
Uživatelský avatar
adam
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 31
Registrován: 10. 1. 2007 12:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Státnice teoretická informatika 14.9.

Příspěvek od adam »

Dík za info, i když moc jsi mě tím neuklidnil (že na to fórum před státnicemi lezu…).

Doporučuju to zapít a od zítra dělat jako by se nic nestalo 8), na příštím termínu to určitě vyjde! (Tuhle strategii plánuju já, když státnice neudělám.)
Black_Hand
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 6. 6. 2007 17:17

Re: Státnice teoretická informatika 14.9.

Příspěvek od Black_Hand »

hm, jsem linej psat eseje jak pasky, tak jen kratce:
rekurzivni a rekurzivne spocetne mnoziny, vlastnosti (prevody, ORF, CRF).
haldy
strojove dokazovani vet
samoorganizace, zakoncit kohonennem
neuroevoluce

uspech
irenicus
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 1
Registrován: 15. 7. 2005 13:21

Re: Státnice teoretická informatika 14.9.

Příspěvek od irenicus »

Ja jsem dostal:

Datovky - univerzalni hashovani (cepek)
Slozitost - aproximacni algoritmy a schemata (neznamy teoretik)

Konkretni algoritmy - rychle nasobeni cisel a polynomu (majerech)
Umela inteligence - hry, minimax, alfa-beta (neruda)
Neuronova site - GA a veta o schematech (mrazova)

U univerzalniho hashovani bohate stacilo povidani z MIT prednasky, mnohokrat diky cloveku, ktery to video objevil. Rychlemu nasobeni jsem se branil, ale neubranil, vedel jsem jenom, ze se to nejspis nejak prevede na DFT. Cekal jsem nejhorsi, ale chopil se toho Vladan Majerech a behem asi 40 minut mi celou zalezitost metodou navadejicich otazek pred komisi vysvetlil, respekt:))
Uživatelský avatar
Lukas Mach
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 261
Registrován: 28. 3. 2006 17:08
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha a Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Státnice teoretická informatika 14.9.

Příspěvek od Lukas Mach »

pasky píše:Godelovy věty a Pseudopolynomiální algoritmy
Godelovy vety mi vzdycky pripadaly zajimave, ale nevim o MFF prednasce, ktera by o nich pojednavala do takove miry, ze by je clovek pak skutecne aktivne chapal. Ani ve Vycislitelnosti II se o tom clovek nic nedozvi. Mozna Rekurze I?
For every epsilon, there is delta.
Where is my delta?
Uživatelský avatar
adam
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 31
Registrován: 10. 1. 2007 12:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Státnice teoretická informatika 14.9.

Příspěvek od adam »

Lukas Mach píše:
pasky píše:Godelovy věty a Pseudopolynomiální algoritmy
Godelovy vety mi vzdycky pripadaly zajimave, ale nevim o MFF prednasce, ktera by o nich pojednavala do takove miry, ze by je clovek pak skutecne aktivne chapal. Ani ve Vycislitelnosti II se o tom clovek nic nedozvi. Mozna Rekurze I?
Logika v informatice (Pudlak). Vrele doporucuji, vyborna prednaska, bohuzel jsm na ni, kdyz naposledy byla, chodil jen ja. A pozor na to, ze Gödelovy vety ve vycislitelnosti jsou neco jineho nez v aritmetice, i kdyz idea je stejna. (Podobne jako Riceova veta ve vycislitelnosti a Scottova v Lambda kalkulu.)

Ja jsem treba od Kucery na Vycislitelnosti Gödelovy vety (resp. dukaz a aparat, ktery se k nemu poziva) nepochopil, ale kdyz jsem se dival na zapisky pred statnicemi, tak mi to nejak seplo. Skoda, ze k Vycislitelnosti nejsou nejaka cviceni nebo seminar.
Odpovědět

Zpět na „Magisterské SZZ“