Zkusenosti z 12. a 13. 9.

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.
hardwire2
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 24
Registrován: 5. 1. 2008 19:57
Typ studia: Informatika Bc.

Zkusenosti z 12. a 13. 9.

Příspěvek od hardwire2 »

Zdravim, myslim, ze by bylo vhodny napsat neco ze zkusenosti ze statnic. Me osobne to pri uceni hodne pomohlo, tak se to dalsim generacim bude hodit.
http://wiki.matfyz.cz/index.php?title=S ... 5%A1enosti
Uživatelský avatar
Hugo
Donátor
Donátor
Příspěvky: 233
Registrován: 2. 6. 2005 13:31
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: treti kontejner zleva
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkusenosti z 12. a 13. 9.

Příspěvek od Hugo »

take se pridam, mel jsem Operacni systemy, Databazove modely a jazyky, Architektura pocitacu a siti

Prvni byly DATOVKY - postarsi pan, ktereho jsem nikdy predetim nevidel. A hned po ranu...bum prask...univerzalni a perfektni hasovani, abychom se nenudili. Tady mi hodne pomohla prednaska z MIT http://videolectures.net/mit6046jf05_leiserson_lec08/ a to, ze neznal koubkovy definice a konstrukce. No, neco jsem tam tvoril, obcas vypadal zmatene, obcas ze to tak nejak zna taky...nakonec vypadal spokojene

Dalsi DMJ - take postarsi pan, ktereho jsem vubec neznal - SQL standardy- pohoda, rikam si. Nejak jsem to tam vypsal, co se ktery rok udalo. Projizdel to a pak se zarazil u rekurzivniho SQL - to byla zasadni chyba, ze jsem zminil! Hned se v tom zacal hrabat a padala slova jako Minimalni pevny bod, Tranzitivni uzaver a jine sproste vyrazy. Docela jsem si zaplaval, ptz hledat Min PB v SQL vyrazech neni zrovna moje kazdodenni hobby. Neco jsem tam nakonec vzdy vymyslel, zkousejici byl hodny a trpelivy. Nakonec se tvaril v pohode. Ne horsi nez 2, vypadal spokojene

OSY - Bulej - File systemy. Na OSy velky pozor, jsou daleko zradnejsi nez se zdaji byt a wiki.matfyz ne vzdy staci jen na projiti. Proto jsem se na ne pripravil zdaleka nejlepe (procetl Tannenbauma i kusy Silberschatze). Pro Buleje bylo nejdulezitejsi ukazat pri nejake ceste co se presne deje s diskem, odkud/ jak se dozvi co dal a tak.. Vsechno jsem umel i zdarne odpovidal, ale presto dokazal vykoulet par tak detailnich dokazu, ktere jsem fakt netusil a jsem si jisty, ze treba ve zminenych knihach, skriptech nebo na prednasce se do takovych podrobnosti nikdo nedostal. 1/2

APS - Peterka - certifikaty. Prekvapilo me, ze se chce bavit 20min jen o certifikatech. Nejak ze siroka jsem to popsal i PGP a plno veci okolo. Vsechno dulezite jsem vedel - pak par detailnejsi veci, ktere jsem netusil (i pravni zalezitosti). Potom: "To jste se s panem Benesem neucili?". "Ja jsem pana Benese uz asi 6 let nevidel, ale jsem si jisty, ze takhle do podrobnosti urcite ne":) Tak prehodil na IPsec - par dotazu a konec. Asi za 1. Pohodicka

Vycislitelnost - Majerech - CRF + RM + RSM - tady jsem kliku, ze jsem si vylosoval zrovna toto, ptz jinak bych tam mohl u Majerecha sedet doted.:) Vypsal jsem vsechny ty definice, nejdulezitejsi vety (Postovu jsem si dovolil i dokazat, coz je u me velmi nezvykle) a ruzna tvrzeni okolo, na ktere jsem si vzpomnel. Ptal se na usekovou fci a generovani bodu - to jsem tapal a radsi hned rekl, ze nevim (jak toto muze byt nekdy osvobozujici:) a zlehka nejake uzaverove vlastnosti. 1-
Uživatelský avatar
macbeth
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 201
Registrován: 11. 2. 2005 14:48
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: PPraha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkusenosti z 12. a 13. 9.

Příspěvek od macbeth »

Iba v skratke, Mat Lingvistika, mozno to niekomu na nieco bude :)

1. Zlozitost a vycislitelnost -- Dr. Kryl
RS a RSM mnoziny, prevoditelnosti - pri zadani spominal aj simple a kreativne, ale nastastie sme sa az tam nedostali, to som sa uz neucil. Definicia zakladnych fcii, operatorov, definicia RS RSM mnozin, potom ze to je ekvivalentne s generovanim pomocou oborov hodnot, tie vety o vztahu rng a RSM, vzdy sa opytal aj na myslienku dokazu. Postova veta (tam sa mu viac pacila odpoved 'pustime dva programy a cakame, ktory skor zastane' nez ten predikat, ktoreho potom selektor je char fciou), potom som zadefinoval 1- a m-prevoditelnost, 1-uplnost, dokazal, ze K je 1-uplna, napisal halting problem a Kryl odchadzal spokojny.

2. Datovky -- hashovanie a trie.. Dr. Zeman
Nastastie taka prehladova otazka, kedze som ju odpovedal ako poslednu, tvoril som to pocas odpovedania, rozpisal som druhy hashovania, potom zmienil univerzalne (principy ~ ku kazdej S vyberieme nejaku fciu z H, H c-univerzalna, napisal som funkciu h_ab(x), a ze je c-univerzalna), perfektne hashovanie, opat som zacal ako to principialne funguje a v polovici som bol zastaveny a ze mam este o triach porozpravat, tak som opat vysvetlil princip, dalej ako sa to potom komprimuje (v style, potom vznechame tie uzly, kde nedochadza k plodnemu vetveniu, potom to mozeme zapisat do tabulky, tu do dvoch poli, etc), spokojnost

a nasledna cast bude asi pre ostatnych menej uzitocna

3. Obecna lingv -- FGD -- Dr. Kubon
Tiez som rovno odpovedal, iba som si rozkreslil roviny, popisal vztahy, co na ktorej rovine je, potom som hovoril o valencii slovies, podst mien a ked som chcel prejst k aktualnemu cleneniu, tak mi bolo povedane, ze to viem a ze uz netreba

4. Rozhodovacie stromy -- Dr. Holub
Stop kriterium 'nemame ziadne atributy' v ID3 algoritme bolo vyhlasene za nespravne :) Potom sme sa dost tocili okolo toho, ako vyzera funkcia c(x) = y, ked mam postaveny rozhodovaci strom. To som celkom nevedel, ako zapisat, tak som ju napisal ako pseudokod pomocou if-then-else podmienok, stale neviem celkom, ako to malo vyzerat nejak analyticky(?). Potom sme sa bavili o vybere atributu (netreba to zabudnut nasobit pravdepodobnostou tych dat vybranych podla daneho atributu), potom crossvalidacia a ako si urcim konfidencne a intervaly a co vlastne tieto intervaly znamenaju.

5. Strojovy preklad -- Dr. Zeman
Strucne som spomenul historiu, opisal trojuholnik prekladu, spomenul pravidlove metody, opisal fungovanie statistickeho prekladu (noisy model, jazykovy model, prekladovy model, zopar obrazkov, ako sa frazy na seba mapuju), potom o trenovani vah pri feature functions, ale len obrazok pri MERT a jeho opis stacil, potom o evaluacii a jej problemoch, BLEU a par prikladov z ceskych prekladovych systemov.

Celkovo boli vsetci mili a nik sa nesnazil cloveka nejak dobehnut a pod, takze je len potrebne sa ucit alebo vediet a mat prehlad :)

Na zaver velka vdaka vsetkym, ktori sa podielali na pripravach materialov, boli velmi napomocne.
Nieco, co by nejavilo ziadne znamky bytia, teda by sa nijak neprejavovalo ako sucno, by nebolo niecim, ale prave nicim...
hardwire2
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 24
Registrován: 5. 1. 2008 19:57
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Zkusenosti z 12. a 13. 9.

Příspěvek od hardwire2 »

Myslel jsem to tak, ze byste tyhle zkusenosti mohli shrnout na wiki, ale on to tam snad nekdo prepise :)
Uživatelský avatar
Myshaak
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 162
Registrován: 18. 1. 2006 22:29
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Zkusenosti z 12. a 13. 9.

Příspěvek od Myshaak »

hardwire2 píše:Myslel jsem to tak, ze byste tyhle zkusenosti mohli shrnout na wiki, ale on to tam snad nekdo prepise :)
Tak ne ze by to nebyl zasluzny cin, nicmene mam pocit, ze
  • 1) tady si to precte vic lidi - i kdyz na wiki se pri priprave na statnice snad taky podiva kazdy
    2) forum narozdil od wiki "zije" a je pravdepodobne, ze bude zit i nadale a informace zde uvedene tak budou zachovany i pro par pristich generaci (na coz bych u skomirajici wiki svoji vyplatu nevsadil :~) [ i kdyz popravde celou vyplatu bych asi nevsadil ani na to forum :twisted: - kazdopadne kurz by byl urcite nizsi])
"Go for the eyes Boo, go for the eyes! Yeahh!!"
pasky
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 89
Registrován: 4. 1. 2005 22:57
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkusenosti z 12. a 13. 9.

Příspěvek od pasky »

Myshaak píše:forum narozdil od wiki "zije" a je pravdepodobne, ze bude zit i nadale a informace zde uvedene tak budou zachovany i pro par pristich generaci (na coz bych u skomirajici wiki svoji vyplatu nevsadil :~) [ i kdyz popravde celou vyplatu bych asi nevsadil ani na to forum :twisted: - kazdopadne kurz by byl urcite nizsi])
Ted jsem teda uplne off-topic, ale mate nekdo tuseni, kdo tu wiki spravuje, a jestli je treba zalohovana? Klidne bych aspon se zalohovanim pomohl, preci jen jsem vyrobil treba velkou cast skripticek z vycislitelnosti a datovek a zabralo mi to nemalo casu. ;-)
Next lecture on time travel will be held on previous Monday.
Uživatelský avatar
Almer
Site Admin
Příspěvky: 686
Registrován: 12. 10. 2004 10:58
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Mala Strana - 203
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkusenosti z 12. a 13. 9.

Příspěvek od Almer »

na to odpovim...wiki uz 3 roky nema administratora. Jenom cas od casu, kdyz nekdo upgraduje artaxe nebo atreye (nevim kde to hnipe), tak se neco rozbije (pac wiki neni celou dobu upgradovana) tak poprudim jednoho cloveka, ktery to delal pred teim 3 lety a on tomu venuje par minut casu a zkusi s tim neco delat....ale to jenom na prudici dotaz.

P.S: zaloha wiki neexistuje, az spadne ( a uz to parkrat vypadalo ze jo ), tak nebude.

-> zaslouzila by si obnovit a stalou spravu ... misto na fakultnim hostingu by bylo.

Forum je zaitm na placenem hostingu ( plati ho tutchek ), takze tam je zalohovani.
Zakládající člen klubu Ortodoxních Matfyzáků :-D

Jsem LAMER ale neumim se ani podepsat ]:-)
pasky
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 89
Registrován: 4. 1. 2005 22:57
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkusenosti z 12. a 13. 9.

Příspěvek od pasky »

Almer píše:P.S: zaloha wiki neexistuje, az spadne ( a uz to parkrat vypadalo ze jo ), tak nebude.
S beznou administraci wiki asi nepomuzu, na to nemam cas ani zkusenosti, ale k zalohovani bych prispel rad. Kdybys mne dal do kontaktu s nekym, kdo to muze na strane wiki zaridit, rad poskytnu misto, kam se muze neco rsyncovat / replikovat / dumpovat (netusim, jaky to ma backend, kolik je to dat atd.). Ostatnim se omlouvam za OT. :)
Next lecture on time travel will be held on previous Monday.
Uživatelský avatar
Almer
Site Admin
Příspěvky: 686
Registrován: 12. 10. 2004 10:58
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Mala Strana - 203
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkusenosti z 12. a 13. 9.

Příspěvek od Almer »

No, tam jde o to, ze jsou tam data...a tohle zalohovani znamena i udrzovani urciteho dusevniho vlastnictvi. I ja jsem mel trosku problem s tim, kdyz jsem chtel udelat sync na skolni server...
Zakládající člen klubu Ortodoxních Matfyzáků :-D

Jsem LAMER ale neumim se ani podepsat ]:-)
pasky
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 89
Registrován: 4. 1. 2005 22:57
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkusenosti z 12. a 13. 9.

Příspěvek od pasky »

Kde je vzhledem k http://wiki.matfyz.cz/index.php?title=Licence problem? Nebo jsi mozna mel na mysli osobni udaje, ale vyseknout databazi users by snad nemel byt problem.
Next lecture on time travel will be held on previous Monday.
Uživatelský avatar
Almer
Site Admin
Příspěvky: 686
Registrován: 12. 10. 2004 10:58
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Mala Strana - 203
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkusenosti z 12. a 13. 9.

Příspěvek od Almer »

No prave, ze by to dali jenom pod podminkou podobnou jako je tam..resp. pod stejnou licenci. ....

...jinak tohle je na delsi povidani o tomhle... Spise jsem hledal loni cloveka, kdo by to udelal v ramci rocnikace/bc prace...a spojil wiki s forem a SISem.
Zakládající člen klubu Ortodoxních Matfyzáků :-D

Jsem LAMER ale neumim se ani podepsat ]:-)
Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkusenosti z 12. a 13. 9.

Příspěvek od Tuetschek »

Spojení těch tří by bylo super, ale mám pocit, že s tou Wiki je to docela akutní -- posledních pár týdnů je docela krutě zaspamovaná ... a po tom, kolik jsem toho tam kdysi napsal, mě to docela mrzí.
Plug 'n' Pray.
Uživatelský avatar
Almer
Site Admin
Příspěvky: 686
Registrován: 12. 10. 2004 10:58
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Mala Strana - 203
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkusenosti z 12. a 13. 9.

Příspěvek od Almer »

klidne na to vypisu rocnikac a nebo bc. praci. Jenom jestli by to byl nekdo ochotny....
Zakládající člen klubu Ortodoxních Matfyzáků :-D

Jsem LAMER ale neumim se ani podepsat ]:-)
Odpovědět

Zpět na „Magisterské SZZ“