[Informatika] Zari 2010

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.
Uživatelský avatar
Necroman
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 459
Registrován: 20. 1. 2005 19:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Louny / kolej Jednota, Praha
Kontaktovat uživatele:

[Informatika] Zari 2010

Příspěvek od Necroman »

Ve ct. 9. 9. od 9:00 mi zacaly statnice. Cely prubeh byl pekne organizovany - kazdy byl posazen na pripravene misto v jedne z uceben ke svym deskam, mel u sebe papirek s udajem kdo ho bude zkouset na jaky okruh a v jakem poradi. Pote k cloveku postupne prisli tito zkousejici a zacali zadavat otazky. Prvni jsem mel mit pripravenou tak za pul hodiny a dalsi v podobnem casovem odstupu, nebo jak se podari. Vyhlaseni bylo tesne po 14 hodine.

Otazky:
PDS (Zavoral) Virtualni synchronnie, dorucovanici protokoly - popsal jsem definici pohledu a pravidla pro dorucovani zprav, dale take obecne problemy pri posilani vice lidem, jako unicast/broadcast, duplicita, poskozeni, nedoruceni zprav... Dale popsal total order protokol, TRANS a bylo to. Zkousejici si to procetl, zeptal se na definici kauzalni zavislosti a rekl OK.

APS (Bulej) Radice, Mikroinstrukcni radice, mikroinstrukce. Zde jsem byl trochu zaskocen, byla to dost podrobna otazka na tema, ktere treba na predmetu OS skoro nebylo zmineno, pouze na principech pocitacu a OS v prvaku, takze jsem si rozvzpomnel na klasikce poradi zpracovani instrukce, dale popsal horizontalni, vertikalni mikrokod, nanokod, nejakou tu bitmapovou tabulku pro preklad instrukce na mikroinstrukce a potom jsme se spolecnymi silami dobrali k tomu, tak v mikroinstrukcich funguje podmineny skok.

SV (P. Kucera) Alg. nerozhodnutelne problemy - klasika, definice co to je problem, rozdil mezi rekurzivne spocetnym a rekurzivnim, Churchova teze a ekvivalence s TS, dale halting problem + ten snadny dukaz, Riceho veta a jeste jeden dva dalsi problemy jako zajimavost.

OS (Hnetynka) Filesystemy - take klasicka otazka - popsal jsem, co musi souborove systemy resit, co poskytovat a co se od nich ceka. Dale popsal v bodech FAT, NTFS, Ext2/3/4, CD system, BTRFS... nakreslil jsem schema I-nodu u Ext systemu a se zkousejicim jsme si ujasnili, kde jsou nazvy souboru a kde odkazy na I-nody, softlink/hardlink - OK

DS (Majerech) - zde to bylo zajimave, pan Majerech si prinesl neci diplomku a nechal vas nahodne ji otevrit. Vyslednou stranku potom vymodulil a nahodne vybral otazku, co jeste nezadal, v mem pripade mapovani struktur do externi pameti. Tak jsem zacal popisovat ruzne sekvencni, indexsekvencni metody, dale ruzne Faginy, Litwiny, Cormacky... nakonec jsem napsal, jak se mapuji stranky v B-stromu + varianty B+ a B* a to bylo zrejme to, na co cekal.

Celkove ustni za 1. celkem pohodove otazky musim rict.
Jinak ten den to asi 4 nedali, slysel jsem, jak ve stejne mistnosti jednoho zkouseneho pekne "drti" na OS nebo PDS na principu RPC. Nebyl to pekny pohled, kdyz kolem zkouseneho sedi tri zkousejici a cekaji, co z neho vypadne :roll:
WANTED:
Dead or Alive
^-^
( ^ )
Schroedinger's Cat
Uživatelský avatar
jaruch
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 376
Registrován: 5. 2. 2005 14:06
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: [Informatika] Zari 2010

Příspěvek od jaruch »

Ja tiez pridam svoje skusenosti pre blaho buducich generacii...

Co sa tyka uz spomenuteho systemu skusania, niektori ludia si stazovali na to, ze bolo malo casu na vypracovanie jednotlivych otazok, pretoze na prvu mate zhruba tu polhodinu, potom vas skusaju nejaku dobu, ale to skusanie samotne vam vlastne ubera cas z pripravy dalsej otazky. Nebol problem povedat, ze to este nemate hotove, u mna to vyslo nejak tak, ze som casu mal dost, ale moze vas to rozhodit.

Otazky:
Zlozitost/Vycislitelnost (inicialy JM... zeby Mlcek?) - Rekurzivne funkcie a rekurzivne spocetne mnoziny (nie je to priamo otazka z poziadavkov, nejak som mal proste rozpravat o danej teme), uz pri zadavani mi vravel, ze si mam pripravit vela prikladov, na co je to dobre. Zadefinoval som elementarne funkcie a operatory, vyznam operatorov(for, while), PRF,ORF,CRF, inkluzie a priklady funkcii, kvoli ktorym su inkluzie ostre, definoval som rekurzivne a r.spocetne mnoziny a uviedol som tam znenie tej dlhej vety o vlastnostiach r.s. mnozin. Na zaver som pridal nieco o halting probleme ako priklad vyuzitia celej tej teorie. Skusajuci si to pozrel, nemal nejake pripomienky a zacal sa pytat na tie priklady, tak som povedal ten halting problem, ekvivalenciu programov a este sa pytal, ci existuje funkcia, ktora nie je ani CRF - to som nejak previedol na TS a povedal, ze napriklad diagonalizacny jazyk. Toto mu stacilo, bolo to celkom v pohode.

Datovky (Surynek) - Triedenia vo vonkajsej a vnutornej pamati, mal som si vybrat z kazdeho jedno a dokazat jeho zlozitost. Tu som sa celkom zlakol, pretoze som sa celu tuto otazku ucil prehladovo stylom "mergersort,rozdelim, zlejem, nlongn, heapsort,halda,trham,nlogn" a ziaden konkretny dokaz, takze k tejto otazke sa urcite oplati nejaky sa naucit. Nastastie som si spomenul na merge sort cez master theorem, co som sa ucil na otazku rozdeluj a panuj, tak som to tam napisal aj so znenim master theorem. Tu sa ma pytal,ako by sa to dalo dokazat inak,tak som povedal ze substituciou (on vravel,ze este indukciou) a substituciu som mu musel ukazat. Este chcel vediet, ako presne prebieha zlievanie (chcel pocut, ze sa berie vzdy mensi prvok z kazdeho behu). Potom som povedal dve vety o heapsorte (halda v O(n), n krat trham + oprava -> nlogn). K vonkajsim triedeniam som popisal n-cestny algoritmus, napisal vzorec pre zlozitost a povedal, ktore pismenka v tom vzorci co znamenaju. Na zaver chcel, aby som dokazal zlozitost problemu triedenia, to som len tak slovne, nieco sa mu tam nepacilo ale moc som nepochopil co, nasledne chcel aby som mu to dokazal, kde som nebol schopny odvodit vysku stromu v zavislosti na pocte listov :oops: Kazdopadne mi nakoniec povedal, ze to uz bolo nad ramec a len chcel vediet, ci viem pocitat... co zjavne neviem.

Objektove a komponentove systemy (Hnetynka) - Garbage collection. Napisal som predpoklady (+ zmienka o conservative GC), co je garbage, co live object, ze uvolnujem heap,kde sa berie root object, popisal reference counting, mark and sweep, copying a generational GC, v com su dobre a ake problemy riesia. Spytal sa ma este, na co je dobry konzervativny GC. To som nevedel, ale vraj na to, ze ked dostanem po niekom nejaky program, ktory pada a ma memory leaky a neviem co s tym, tak mozem ziskat cas na hlbsiu analyzu tym, ze prilinkujem k programu konzervativny GC. Na zaver este otazka, aky pristup sa pouziva v Jave, tu som povedal, ze som v dvoch clankoch cital nieco ine (Train a generational), on mi na to povedal, ze vraj generational, ale da sa zvolit iny nejakym parametrom. Celkovo pohodova otazka, ziadne detaily.

Distribuovane systemy (Tuma) - RPC. Po spravach z predosleho dna, kedy vraj na tomto jedneho cloveka vyhodil a druheho takmer tiez, sme sa o tom rozpravali v nasom brainstorming kruzku. Bohuvdaka. Celkom podrobne som popisal ako to cele funguje, predavanie parametrov, ze IDL je na interoperabilitu, zaklady namingu,nejake veci ohladom GC na server objektoch. Tuma si to precital a zacal sa ma pytat na detaily ohladom namingu - naco je dobre hierarchicke meno pre objekt (vravel som nieco o human-readability, ale chcel este daco ???), potom ako sa vlastne vykonava samotny bind mena k referencii v naming service (ci sa ako parameter bind dava objekt alebo nejaka ior, odpoved je vraj objekt???), potom nasledne ako to klient dostane z toho namingu, tu som povedal, ze si z toho spravi proxy. Chcel vediet, ci klient moze mat dve proxy na ten isty objekt, ci to ma vyznam a ci je schopny zistit, ze to su proxy pre ten isty objekt (tu som sa stratil, hovoril nieco o tom, ze server moze byt v dvoch roznych sietach a potom ma v ior rozne adresy serveru... kazdopadne netusim co je vlastne odpoved???). Na zaver sa spytal, na co je dobre IDL okrem interoperability, ja som povedal, ze ked neviem v danom jazyku vyjadrit vsetky veci potrebne pre RPC (typicky priklad je SunRPC a XDR, v C++ sa nejak rozumne neda vsetko zachytit), chcel konkretny priklad, ten som nevedel. Nakoniec horsia jednotka, lepsia dvojka. Poucenie pre dalsie generacie - ide sa HOOOODNE do hlbky, urcite je nutne precitat nieco viac ako nejaky prehladovy clanok (ani ta prezentacia od Buleja nie je kompletna), pre teoreticky pohlad urcite precitat kapitolu o RPC v Tannenbaumovi.

Analyza a navrh soft. systemov (Necasky) - Objektova analyza a navrh (UML). Pri zadavani mi povedal, ze mam hovorit o UML a uviest nejaky priklady. Popisal som nejake veci, nakreslil use case, activity, sequence state a class diagram a Necasky sa vratil, ci uz to mam. Videl asi na mne, ze uz mam toho skusania dost, tak mi navrhol, ze sa o tom mozeme porozpravat, s cim som suhlasil. Chcel vediet delenie diagramov (struktury a tie... druhe) a hlavne pre kazdy diagram na co je vlastne dobry a v ktorej faze (analyza, navrh, koceptualny/logicky model) sa pouziva. Napriklad chcel pocut, ze use case diagramy su urcene aj pre zakaznika na vizualizaciu poziadavkov, ci je mozne pouzit state diagram na modelovanie procesu (v zasade ano, ale na to je lepsi activity), ze class diagram moze zachytit konceptualny pohlad na system podobne ako ER diagram. Nejake formalne zalezitosti sa neriesili, ci ma byt sipka ciarkovana alebo plna mu bolo jedno, len chcel vediet na co su stereotypy (napriklad sa pytal, ako by som v class diagrame povedal, ze tieto entity budu DB tabulky -> spravim si na to stereotyp a pridam ho k danym triedam). Zamotali sme sa este trosku pri workflow (to UML nativne nevie, supluje to activity diagram), ci poznam nejake nastroje na to (zadrel som len tak BPEL, co je skor o orchestracii, on mi to vysvetlil a asi mu to nevadilo, ze som strelil len tak z brucha). Este sa ma pytal, ci som uz nieco niekedy modeloval a ake nastroje som pouzival. Celkovo velmi, ale velmi prijemne skusanie, bol to skor taky rozhovor, spolu s Hnetynkom najlepsi dojem z celych statnic.

Celkovo zo statnic mam pocit, ze je to dost o stasti - aka kombinacia clovek/otazka vas zastihne. Mna zastihla dobra a viacmenej nebol problem, niektori ludia dopadli horsie. Viem ze napriklad Necasky skusal jedneho cloveka XML a takmer to nedopadlo dobre, pretoze chcel od neho aspon priblizne uviest tvary dotazov v XPath, XQuery a podobne.

Ospravedlnujem sa za dlllhyyyy prispevok, dufam vsak, ze aspon niekomu pomozu aj tie drobne detaily (pretoze cele statnice su castokrat o detailoch).
Dakujem vsetkym tym, co tu za tych 6 rokov prispievali, radili a vselijako inak pomahali, pomohli ste urcite nielen mne.
A vela stastia tym, ktorych to este len caka, ci uz v zime alebo v dalsich rokoch.
Shit shit, who the fuck is shooting us?
I've got a universe to master...
Uživatelský avatar
wintermute
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 153
Registrován: 23. 5. 2005 22:06
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: [Informatika] Zari 2010

Příspěvek od wintermute »

Mé zkušenosti, teoretická informatika 15.9.

Vyčíslitelnost - Věty o rekurzi, došlo i na tu obligátní otázku, jestli počítá rychleji f(a) nebo a, od ní jsme se dostali až k Riceově větě a okrajově i k důkazu nerozhodnutelnosti halting problému
Složitost - Aproximační algoritmy a schémata + ÚPAS pro součet podmnožiny (podrobně) a zběžně i ten algoritmus pro TSP na grafu s trojúhelníkovou nerovností (je TSP s trojúhelníkovou nerovností vlastně ještě pořád NP-těžké?)
Neprocedurální programování - Věty o pevném bodě, znění a důkazy, bez žádných doplňujících otázek
Umělá inteligence - Prohledávání prostoru verzí. Ufff...
Neuronové sítě - Back-propagation, otázka konvergence, nějáký heuristiky pro zrychlení, super sab, levenberg-marquardt (bez vzorečků)

Celkem za 2, a to i přesto, že prohledávání prostoru verzí jsem viděl naposledy před dvěma lety.
Jak říká Rambo: někde jsem slyšel, že nejlepší zbraní je mozek...
johnny
Donátor
Donátor
Příspěvky: 95
Registrován: 13. 12. 2005 00:31
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Trója

Re: [Informatika] Zari 2010

Příspěvek od johnny »

Jenom tak stručně z některých mých otázek
Vyčísl - rekurzivní a rek. spočetné množiny - trochu mi dělalo problém mluvit o základních trivialitách (jako co je spočetné/vyčíslitelné, jak se to vztahuje k TS, jak k algoritmům obecně) - ne, že bych to nevěděl nebo tomu nerozuměl, jen jsem v tom stresu moc dobře nechápal, co chce zkoušející slyšet a pak jsem zas neuměl o tom mluvit, aby to mělo hlavu a patu; jinak definice, Wx, K, K0 (h.p.), Postova věta, generování, ... definice, věty a důkazy jsem zvládl, takže nakonec za 1

datovky - "problém slovníku" - taková přehledová otázka, jak je která struktura vhodná; docela mě to překvapilo, protože jsem takovou otázku nikdy neviděl, ale nakonec z toho byla pěkná otázka, kde jsem shrnul trie, hašování, b-stromy a tak nějak srovnal mezi sebou jejich základní vlastnosti, časy operací, co je vhodné pro málo dat, co pro hodně, jak dobře se do toho přidává, maže, atd.

poslední otázka - technologie XML: největší zádrhel mých státnic - přestože jsem znal co je a na co je a v principu jak se používá XML, SGML, DTD, XML Schema, XPath, XQuery, XSLT, DOM, SAX, docela chtěl zkoušející vědět, jak přesně (i když zase ne úplně syntakticky přesně) se něco konkrétního zapíše v XSLT nebo v XML Schema, což jsem přesně nevěděl; snažil jsem se říct princip (že v XML Schema např. určuju, co může daný element obsahovat skrze typy, co se může jak opakovat, atd., že v XSLT mám naskládány šablony a k nim příslušející XPath), leč to nestačilo, chtěl vidět konkrétní (polo-konkrétní) zápis a konkrétně jak se to vyhodnocuje krok za krokem, což jsem pořád nebyl schopen moc přesně napsat a popsat. Nakonec jsem to nějak ukoulel na 3 matným vzpomínáním na to, jak jsem někdy před šesti lety něco dělal v XSLT... Docela zrádná otázka, doporučuju na to dávat bacha. Viděl jsem nějaké zápisky, kde někdo tvrdí, že "stačí slajdy z 1. přednášky", no, myslím, že určitě nestačí.
Uživatelský avatar
Almer
Site Admin
Příspěvky: 686
Registrován: 12. 10. 2004 10:58
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Mala Strana - 203
Kontaktovat uživatele:

Re: [Informatika] Zari 2010

Příspěvek od Almer »

Kdyby jsi chodil s nama na opakovani tak by si vedel, ze jsem na to asi 3x upozornoval , ze presne v tehle otazce je potreba znat XSLT, XPath a to vcetne prikladu. Gask by mi dal za pravdu, protoze on to mel:)
Zakládající člen klubu Ortodoxních Matfyzáků :-D

Jsem LAMER ale neumim se ani podepsat ]:-)
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Re: [Informatika] Zari 2010

Příspěvek od gASK »

Almer píše:Kdyby jsi chodil s nama na opakovani tak by si vedel, ze jsem na to asi 3x upozornoval , ze presne v tehle otazce je potreba znat XSLT, XPath a to vcetne prikladu. Gask by mi dal za pravdu, protoze on to mel:)
Ano, měl. A zrovna syntax jsem vůbec nepotřeboval, ptali se mně na implementaci, ekvivalenci, vyjadřovací sílu, gramatiky, osy a predikáty a další věci, o kterých jsem slyšel prvně v životě (a že jsem ho na MFF strávil hodnou část).

Poučení? Můžete bejt sebelíp přípravený a stejně se vás můžou zeptat na něco, co neznáte. Karma je karma :twisted:
When life gives you crap, make crap golems.
Odpovědět

Zpět na „Magisterské SZZ“