Machine Learning - 11.6.2019

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.
darthdeus
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 6
Registrován: 24. 2. 2014 16:49
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Machine Learning - 11.6.2019

Příspěvek od darthdeus »

Na zkoušce jsme byli 3, komise byla 5-ti členná.

Moje otázky:

Datovky (Majerech + Fink): Splay stromy
Měl jsem si vybrat číslo od 1 do 5, tím se zaindexovalo do náhodné permutace, která zaindexovala do témat (ale nevím přesně, jestli to byly ty, co jsou na webu, nebo jestli nějaký subset. Otázka zněla přímo splay stromy, přičemž rovnou mi bylo řečeno, ať jestli vím nějaké aplikace, ať si je připravím.

Sepsal jsem jaké jsou operace, že splay je amort O(log n), že všechny op. musí dělat splay, protože mu to pak můžeme naúčtovat, zadefinoval potenciál, popsal rotace/dvojrotace, že u těch jedno nevýjde teleskopická suma, nějak jsem spatlal dynamickou optimalitu (znění high level), atd., prostě standardní věci. Za pár minut jsme to prošli hodně high level, technické detaily se neřešily, i když možná proto, že jsem radši proaktivně rovnou říkal věci jako že u ty L/R je ten protipříklad s nudlí apod, takže do toho moc nerejpali. Pak ale byla diskuse o tom, v čem je to lepší než hashovací tabulka, což jsem samozřejmě cucal z prstu (věci jako succ/pred), no a po nějaké době mne navedli na to, že intervalové dotazy (a že to je hlavní duvod, proč vůbec BVS chceme používat).

Vyčíslitelnost (Kučera): NP úplné problémy + Cook-Levinova věta
Otázku jsem dostal rovnou. Připravil jsem si důkaz přes kachlíky a převod kachlíků na SAT (nijak detailně, jen obrázek a pár poznámek načmáraných za 30s). Kučera asi trochu nabyl dojmu, že jsem si to akorát zapamatoval (taky jsem u něj stejnou otázku měl u zkoušky, heh), takže mi rovnou řekl, že sice pěkný, ale že spíš chtěl definice. Tak jsme pak dalších pár minut řešili hlavně co je NP, NP-úplný, polynomiální převoditelnost, co je certifikát, verifikátor, proč je poly certifikát, co kdyby nebyl, co kdyby verifikátor měl víc času, atd.

Nakonec padla otázka, jestli znám i nějaké jiné NP-úplné problémy, tak jsem začal že traveling-gender-neutral-person, hamiltonská kružnice atd, a padla otázka "a co nějaké z AI?" (imho mě chtěl trochu rozhodit a vyhnout se tomu, abych tam papouškoval skripta) ... tak jsem pružně řekl, že trénování neuronek je NP-úplné, že to dokážu lehce přes SAT, hodím váhy jako proměnné blabla, a tím bylo zkoušení ukončeno (celkem asi 5min, fakt turbo).

ML (Fink + Mrázová): Aplikace evolučních algoritmů v ML
Rovnou jsem Finkovi říkal když mi to zadával, jestli není blbý, že mám evu jako zvlášť obor, ale prý to nevadí a otázku mi nechal. Sepsal jsem high level pár použití, jako neuroevoluce (váhy/architektura, NEAT), hyperparametry, architecture search, LCS (michigan/pitt), kombinatorická optimalizace, apod, ale ústní pak bylo spíš jenom taková high level diskuse. Řešily se věci jako fitess, kdy jakou použiju, kdy nastane problém. Nic záludného.

Neuronky (Mrázová + Fink + ostatní občas): Samoorganizace, Kohonenovy mapy, Učení bez učitele
Tady trochu začala sranda, protože jsem neuronky neudělal, tak jsem znal akorát základy jak Kohonen mapy fungují (ani jsem si nevzpomenul na hierarchické, ale nevadilo), tak jsem popsal jak to funguje, jak se to trénuje, podmínky pro SGD konvergenci, a pak nějaké obecné u unsupervised (PCA, Apriori, clustering). Zkoušení bylo docela detailní, řešilo se hlavně high level jak to funguje, co když tam mám a nemám laterální spoje, co když se mi ta dečka zamotá do sebe (motýl), čemu to vadí, proč to nechceme, apod. Taky docela důraz na dimenze, kde co je jak velký a proč (žádná záludnost, jen věci typu <a,b> musí mít oboje stejně velké apod).

Přírodou inspirované computering (Hric + různí ostatní): Genetické a evoluční programování
Tady jsem si napřed pochrochtával, že jsem dostal ez otázku, ale když jsem jí začal sepisovat, tak mi došlo, že vlastně o EP vůbec nic nevím. U GP jsem sepsal evoluci syntax stromů, ADF, že křížení swapuje podstormy, apod. Občas jsem něco detailně nevěděl, např. jak se to inicializuje, tak jsem řekl že prostě nevím, že buď je to od prázdných a nebo od random, popsal co si myslím o obou, a nějak asi moc nevadilo, že vlastně nevím co konkrétně to má být. U EP jsem ale akorát napsal "evoluce na konečných automatech", a pak se snažil si obhájit, že klidně můžu dělat 1-pt crossover na tabulkách přechodové fce, a podobný věci co jsem si cucal z prstu, no a sám jsem si trochu podkopl nohy tím, že jsem napsal "automat predikuje další znak", ale nebyl schopen vymyslet co to vlastně znamená (jenom jsem si to pamatoval), a Hric se na to samozřejmě ptal, tak jsem prostě řekl že nevím, že si to jenom pamatuju, a že EP jsem se neučil. Na to mi řekl že teda OK, že u GP jsem to měl dobrý, a odešel.

---

Celkem byl plán (u nás tří) něco jako 1h na otázku, dostali jsme i nějaký rozvrh, ale bylo nám řečeno, že to stejně asi můžeme ignorovat a ptát se v lib. pořadí. Vzal jsem to trochu doslova, a všechno seprasil na papíry co nejrychlejc to šlo, detaily totálně přeskakoval, jenom kreslil obrázky a náznaky vzorečků, a pak to akorát převyprávěl, a nepřišlo mi, že by to nějak vadilo. Odcházel jsem asi po 1.5h, hlavně kvůli čekáni na zkoušející. Pokud někdo má v plánu závodit, tak imho za hodinu se to stihnout dá :)

Známka celkem za 1, konkrétní nám neříkali a nenapadlo mě se zeptat. Kdybych si to hodnotil sám, tak bych čekal něco jako 1 z prvních tří, kohonenky tak 1-2 (asi nebylo nic co bych nevěděl, ale nebylo to úplně smooth), a příroda 2-3.

Na závěr jenom poznámka k těm důkazům, které mi přijde, že každý na ně má nějaký názor jak to vlastně je, tak tady je můj :) Rozhodně se na ně přímo neptali. Nicméně u datovek bych řekl že mi pomohlo rovnou sepsat zkráceně technické detaily (kolik jsou amortizace apod) a jednou větou říct proč, protože pak už na to další otázka nepadla. Přišlo mi, že často otázky byly přímo mířeny na to, aby člověku rozbily sebevědomí pokud to měl jen naučeno nazpaměť, i když možná jsem si za to mohl sám tím, že jsem to sepisoval tak rychle :D

Co ale rozhodně pomohlo, byla fakt velká jistota v základní definice, protože ty se řešily snad u všeho.
Odpovědět

Zpět na „Magisterské SZZ“