Umělá Inteligence 11. 6. 2019

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.
aůsdkůask

Umělá Inteligence 11. 6. 2019

Příspěvek od aůsdkůask »

Na zkoušce nás bylo 8 studentů a 10 zkoušejících. Prošli všichni, většina s jedničkou, 2-3 s dvojkou.

Složitost - Mlček - Cook-Levinova věta
Definoval jsem potřebné pojmy (NP, převoditelnost, NP-těžkost a úplnost), Kachlíkování a dokazoval jsem jeho NP-úplnost. Přišel dřív, než jsem to dokončil, takže důkaz byl jen náznakem. Pak se mě ještě ptal jak to je se SAT, 3-SAT a 2-SAT. A nakonec se mě ptal, jestli neznám obdobu pro #P-úplnost, což už jsem nevědel, ale spíš to byla už otázka navíc.

Datové struktury - Božovský - Haldy
Vysvětlil jsem d-regulární, binomiální a línou binomiální haldu. Popsal jak se tam provádí insert, delete-min a decrease key, a uvedl složitosti bez důkazu. Pak jsem se ještě zmínil, že existuje Fibonacciho halda.

Reprezentace znalostí - Barták - Bayesovské sítě
Řekl jsem mu vpodstatě všechno co k nim měl na přednášce - co to je, jak se sestrojují, a jak se v tom počítá (marginalizace, variable elimination, aproximační metody).

Řešení úloh a plánování - Pilát - Prohledávací algoritmy
Zmínil jsem všechny běžné (DFS, BFS, Iterative deepening, greedy best-first search, A*, IDA*, hill climbing a simulované žíhání). Ptal se mě na příklady heuristik.

Přírodou inspirované počítání - Kruliš - Genetické algoritmy
Popsal jsem základní GA a jako příklad použití jsem uvedl Batoh, což se mu moc nelíbilo. Zeptal se jak bych pomocí GA řešil klasifikaci ručně psaných číslic, ale nic rozumného jsem nevymyslel.

Zkoušení bylo celkově pohodové a do detailů nebylo potřeba příliš zabíhat. Času na přípravu bylo víc než dost - zkoušení začalo v 9, výsledky byly kolem 13 hodin, nicméně většina lidí to stihla dřív.
Odpovědět

Zpět na „Magisterské SZZ“