Priebeh štátnic (Umelá Inteligencia, 15.06.2018)

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.
kerzak

Priebeh štátnic (Umelá Inteligencia, 15.06.2018)

Příspěvek od kerzak »

Štátnice prebiehali súbežne pre odbory Umelá Inteligencia (6 študentov) a Teoretická Informatika (2 študenti). Priebeh sedí s opisom z minulých rokov, vždy písomná príprava na otázku z karolínky a potom ústny pokec.

Zložitosť a Vyčísliteľnosť : Algoritmicky nerozhodnuteľné problémy. (neznámy skúšajúci)
Definoval som jazyk, čiastočnú rozhodnuteľnosť, rozhodnuteľnosť a napísal som diagonalizačný, univerzálny a halting jazyk. Pre všetky 3 som mal dôkazy (myšlienky dôkazu), či sú čiastočne rozhodnuteľné, resp. rozhodnuteľné. Skúšajúci sa pýtal, či poznám nejaké ďalšie, praktické jazyky, nejaké som poznal, ale neboli veľmi praktické, on sám mi o nejakých povedal. Každopádne, s tým čo som mal napísané vyzeral spokojný a netrápil ma.

Dátovky : Univerzálne hashovanie a výber hashovacej funkcie. (Fink)
Spísal som nejaké základné veci o hashovaní, základné spôsoby hashovania, definíciu univerzálnosti a nezávislosti, príklad univerzálneho hashovania, perfektné hashovanie a konštrukciu perfektného hashovania. Fink sa zo mňa snažil vymlátiť nejaké dôkazy - neúspešne, dal mi jeden ľahký príklad hashovacej množiny {h_a(x) = a | a patrí 1..m} a chcel aby som zanalyzoval jeho univerzálnosť a nezávislosť. V tomto som sa neskutočne zamotával na to, aké to je ľahké, ale nakoniec som to s jeho pomocou nejak doklepal. Jeho komentár k mojej skúške: "Máte to naučené, ale veľmi tomu nerozumiete, každopádne výsledná známka bude závisieť aj na ostatných častiach."

Reprezentáce znalostí : Bayesovské siete. (Barták)
Téma mi sadla, napísal som čo to je, ako sa v tom počíta, Bartáka zaujímalo aj ako sa to konštruuje a 1000 ďalších vecí, ale celkovo som z toho mal dobrý pocit, chce toho veľa, ale dáva nápovedy a je pre neho dôležité, že to človek pochopí.

Multiagentné systémy : Spätnoväzobné učenie. (Barták)
Pri tomto som sa úplne zabudol naučiť veci podrobnejšie a na začiatku som nevedel ani rozdiel medzi pasívnym a aktícnym učením, mal som spísané len Q-learning, Temporal Difference a nejaké všeobecné kecy. Barták ma dokopal k veľa veciam, napríklad dať dokopy Bellmanove rovnice, ktoré som nevidel asi 3 roky. :D Z mojej strany katastrofa, ale Barták veľmi pomohol, aj keď sa na to mohol vykašľať už po chvíli.

Prírodou inšpirované počítanie : Genetické programovanie + Evolučné programovanie. (Pilát)
Toto bol chill, Pilátovi stačili úplne základy, čo je jedinec v jednotlivých prípadoch, operátory a automaticky definované funkcie.

Celkovo som obstál za 2, z AI sme prešli všetci 6 a myslím, že aj tí 2 z Teoretickej, ktorí boli vo vedľajšej miestnosti. Oproti bakalárskym mám pocit, že bolo hodnotenie miernejšie, bál som sa, že ma vyhodia za tie dátovky, ale na 2 to zjavne stačí takto základne. Odporúčam učiť sa tým spôsobom, aby ste vedeli ku všetkému aspoň niečo, potom aspoň nemáte prázdny papier a je od čoho sa odraziť. Čo sa týka materiálov, je to dosť problémové hlavne vo voliteľných odboroch, na drive https://drive.google.com/open?id=10q-ak ... 8uzVy3Zf2l mám folder so všetkým, z čoho som sa učil, ale je v tom dosť bordel + sú tam nejaké zbytočné veci. Ďalšia vec, ktorú som si všimol je, že nie je nutné odchodiť všetky predmety do zameraní, ja som asi polovicu nemal a dosť informácií sa prekrýva, skôr sa treba spoliehať na tie otázky v karolínke. Veľa štastia všetkým, ktorí to majú ešte len pred sebou. :)
Odpovědět

Zpět na „Magisterské SZZ“