Učební osnova - SW systémy + SWI (karolínka 2012/2013)

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.
DarkAngeL
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 9
Registrován: 28. 10. 2007 17:53
Typ studia: Informatika Mgr.

Učební osnova - SW systémy + SWI (karolínka 2012/2013)

Příspěvek od DarkAngeL »

I já už mám státnice úspěšně za sebou a pro budoucí generace matfyzáků tu nechávám svoje vypracované otázky ("almost-all-in-one" učební materiál). Shledávám, že některé záležitosti nás během studia nikdo neučil (možná se o nich jen okrajově zmínil), resp. že slidy mnohdy nejsou dostatečně široké či hluboké, takže je doporučuji spíše jako doplňkový materiál.

Materiál

Jeho povaha je poměrně jednoduchá: snaží se strukturovaným výkladem přiblížit a naučit téma, protože já jsem člověk, co tomu prostě musí rozumět (zásadně nerad plácá věci, aniž mu samému dávaly smysl), i když třeba nevidí do těch nejnitěrnějších detailů. A přesně tímto stylem byste také měli být zkoušeni na státnicích.

Pokryté okruhy:
1. Složitost a vyčíslitelnost (10/10)
2. Datové struktury (7/11)
3. Analýza, návrh a management softwarových systémů (17/19)
4. Vývoj softwarových systémů (10/10)
5. Formální základy softwarového inženýrství (9/11)

Čísla v závorce udávají, kolik otázek z kolika by mělo být správně a dostatečně široce zpracováno. Jak vidno, bohužel jsem nestihl vypracovat a doladit úplně všechny. Ty, které podle mě nejsou zcela správně, srozumitelně nebo úplně zpracované jsou označeny jako [TODO]. Semtam možná najdeme drobné nedostatky i jinde, ale to už by snad nemělo být nic zásadního. Některé otázky či jejich části (hlavně a především v okruzích #3 a #4) jsem musel zimprovizovat vzhledem k surovému nedostatku zdrojů a času - jak jsem řekl, ne všechno nás páni profesoři naučili.

Tak, a zde ho máme:
https://docs.google.com/document/d/1h2k ... sp=sharing

Poznámka: rád bych poprosil všechny zájemce, aby si nejprve přečetli a poté respektovali úvod dokumentu, poněvadž právě pod těmito podmínkami dávám všem právo na čtení i zápis. Kdyby tam něco nebylo srozumitelné nebo jste si mysleli, že tam je chyba, můžete to rovnou opravit. Možná ale budou lepší komentáře, především pak, když to budou jen jednorázové nefrekventované změny. Další výhodou je, že je uvidím v mailu a mohu případně reagovat. Dvě hlavy jsou téměř vždycky lepší než jedna.

Z čeho jsem vycházel

1. Filipovy osnovy.
2. Souboru slidů, příbuzných dokumentů a svých vlastních poznámek.
3. Wikipedie a internetu.

Vycházel jsem hlavně a především z původní Filipovy osnovy (tisíceré díky!), která sice vytyčuje základní osnovu pro většinu otázek, nicméně jako učební materiál jí rozhodně doporučit nemohu. Právě zde přichází na řadu mnou upravená verze, která je mnohem více uzpůsobena k výkladu a učení. Na druhou stranu, Filipova osnova také zpracovává Distribuované systémy (12/13).

Co forum dále nabízí

Seřazeno tak nějak podle kvality, obsahu a možnosti dalšího zpracování:
1. Příprava na podzim 2015 - materiály a konzultace.
2. Poznámky ke státnicím (algoritmy a složitost).
3. Výpisky I2 Softwarové inženýrství - PVS, OS, VSS, SaV, DS.
4. Pripravy materialy.

Některé materiály či jejich části jsou určitě vhodné na smíšení s tímto.
Odpovědět

Zpět na „Magisterské SZZ“