Softwarové systémy (12.9.2016)

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.
vrtulex
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 45
Registrován: 20. 2. 2008 22:41
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Softwarové systémy (12.9.2016)

Příspěvek od vrtulex »

Moje otázky:
1) Architektury počítačů a sítí – sběrnice (Obdržálek) – co to je, jak se přes to komunikuje, synchronní, asynchronní, bus mastering (trochu přesah do přístupových metod), DMA, I2C: jak přesně probíhá komunikace až na úrovni signálů (za to si můžu sám, protože jsem I2C uvedl jako příklad... ale možná je to štěstí :) ).

2) Složitost a vyčíslitelnost – dynamické programování (<unknown>) – na jaké problémy se metoda používá (tzn. chtěl slyšet o překrývajících se řešeních menších instancích a jejich skládání do řešení větší instance (pozor, optimální řešení větší instance se nutně nemusí skládat z optimálních řešení menších instancí), příklad použití (uvedl jsem Fibonnaciho, ale to mu bylo málo (protože ta čísla lze podle vzorečku spočítat v O(1), pokud umíme mocnit v O(1), tak jsem uvedl Levensteina).

3) Operační systémy – synchronizace (asi Hnětynka) – kritická sekce, atomické operace, TSL, spinlocky, mutexy, semafory, producer-consumer (a proč to nejde jedním semaforem – lze to v případě, pokud naše datová struktura nemá horní omezení na počet prvků). Nejsem si úplně jistý, jak moc to po mně četl, protože se mě hlavně ptal, kdy se používají spinlocky a zda jsem nějaké synch. primitivum implementoval.

4) Překladače – úvod do paralelního programování (Kruliš) – Flynnova taxonomie (SISD, SIMD, MIMD, MISD, SIMT), Andahlův zákon (asi ani nechtěl odvození), NUMA/SMP, tasky, UE, PE, trochu o plánování tasků (mluvil jsem o TBB), trochu zabrousení do paradigmat (master/worker, fork/join), ale spíš proto, že jsem nechápal, na co se mě přesně ptá.

5) Datové struktury – hašování (<unknown>) – problém, který hašování řeší a 1001 přístupů, jak si poradit z kolizemi (včetně perfektního a univerzálního (u obou chtěl konstrukci, ta z MITu fungovala)). Důkazy žádné nechtěl.

Co jsem zaslechl za další otázky: (leftist) haldy, LL(1) parser (Bednárek), něco z návrhových vzorů (Zavoral).

Celkem to bylo v klidu (až na zvědavého Obdržálka, který se chtěl všechno dozvědět), žádné důkazy mě nepotkaly, dokonce mi byl jeden zamítnut.

Průběh byl zřejmě standardní. Na začátku přišlo všech pět zkoušejících, zapsali se, zadali otázku. Pak si chodili popovídat (podle jim známého harmonogramu). Hádám, že režim byl 30 minut přípravu + 15 povídání => je to zábava tak na čtyři hodiny.
Odpovědět

Zpět na „Magisterské SZZ“