Stránka 1 z 1

Státnice - informatika, únor 2016

Napsal: 5. 1. 2016 13:12
od jake
ahoj, kdybyste někdo státnice v tomto termínu plánoval - tak máme na FB skupinu, pridejte se ;-) ... https://www.facebook.com/groups/1497566230548816/

Re: Státnice - informatika, únor 2016

Napsal: 12. 2. 2016 22:50
od J4rd4
Byl jsem na SZZ v oboru Softwarové systémy. Snad to někomu pomůže:

Složitost a vyčíslitelnost: Metody tvorby algoritmů (Kopecký)
Stačil jednoduchý přehled metod (Rozděl a panuj, dynamické, hladové) s jejich popisem a příkladem konkrétního použití + jsem zadefinoval asymptotické složitosti. Zeptal se pak jen na způsob uchování mezivýsledků v dyn. prog. (tabulka) a byl spokojen.

Datové struktury: Hašování (Koucký)
Opět přehled všech metod řešení kolizí, popis univezálního hašování a konstrukce (nebyl potřeba důkaz) + definice c-univerzálního systému. Nakonec jsem měl jen zmínku o perfektním hašování a co od něj čekáme, tak se zeptal jak docílíme toho, že nejsou kolize a byl spokojen (stačilo slovně, bez důkazů).

Formální základy SWI: Dynamická a temporální logika (Bednárek)
Popsal jsem co ty logiky představují. V podstatě jsem toho ani moc nevěděl, ale kupodivu byl Bednárek docela vstřícný. Chtěl pak hlavně slyšet, k čemu a jak se používají. Rozhodně ho nezajímala syntaxe atd. Hlavně operátory, které zavádějí a jejich použití. Nakonec byl celkem spokojen.

Analýza, návrh a management SS: Kvalitativní atribut modifikovatelnost (Nečaský)
Popsal jsem základní informace kolem modifikovatelnosti. Nečaský pak chtěl vědět, jak si o modifikovatelnost "řekne zákazník" a jaké nástroje používáme v rámci zajištění modifikovatelnosti (jaký nástroj pomůže identifikovat část systému, kterou chceme modifikovat). Vlastně šlo nakonec jen o slovíčkaření... Odcházel s tím, že mám splněno ale nadšený nebyl.

Vývoj softwarových systémů: Testování (Kruliš)
Tady to byla trochu soda, protože jsem si myslel, že to umím, ale zkoušející mě vyvedl z omylu. Docela mě dusil a chtěl slyšet přesné vysvětlení pojmů (povídání "z praxe" ho moc nebralo). Když to vypadalo bledě, tak si přizval k poslechu Zavorala a ten to bral víc "sportovně".

Nakonec jsem odešel s trojkou z ústní části a myslím, že můžu být rád, že mě Kruliš nevyrazil. Celkově jsem z toho měl dobré pocity (pohodová atmosféra a někteří zkoušející). Je to opravdu o štěstí na otázky, ale hlavně na zkoušející. Když se učíte stylem "od všeho něco" a chytíte dobrého zkoušejícího, tak se dá odejít i s pěknou známkou.

BTW učil jsem se tak 3 týdny volným tempem (ne každý den a hlavně při práci) a pak dva týdny intenzivně.

Mějte se tu famfárově :-)

Re: Státnice - informatika, únor 2016

Napsal: 20. 2. 2016 19:53
od pavex
Přidávám své otázky (také obor ISS):

Datové struktury: Hašování (Hric)
Přehled základních metod řešení kolizí, odhady délky řetězce (bez důkazů). Popis univerzálního hashování - definice a konstrukce c-univerzálního systému (s MIT důkazem). Perfektní nechtěl. Dlouhou dobu jsme řešili porovnávání různých metod (základní vs. dvojité vs. univerzální - paměť, faktory zaplnění, vhodnost použití...).

Analýza, návrh a management SS: Analýza a návrh softwarových systémů (Knap)
Volné povídání na dané téma. Dá se o tom mluvit hodiny. :)

Formální základy SWI: Relační model, návrh relačních schémat (Bednárek)
Nejdříve stručně o modelování datového modelu pomocí ER-diagramů, UML a převodu do relačního modelu. Pak definice relace, relačních schémat, funkčních závislostí (uzávěry, pokrytí atd.), podrobně normální formy a zmínka o normalizačních algoritmech.

Vývoj softwarových systémů: Nástroje pro kompilaci a sestavení (Yaghob)
Zvolil jsem taktiku povídat o tom, co znám. Letem světem o virtual machine, make, nmake, MSBuild, Team Foundation Server a Build, zmínka o NuGet balíčcích a ReSharperu. Chvíli jsem řešili různé způsoby interpretování zdrojáků. Stačilo.

Složitost a vyčíslitelnost: ČRF (Kučera -> Majerech)
Pan Kučera se nedostavil, tak to převzal Majerech. Měl jsem více času na přípravu, tak jsem nejdříve začal definicí ČRF, ORF, PRF, jejich inkluze a vlastnosti, základní věty - Kleene, univerzální fce, s-m-n (bez důkazu) a ekvivalence TS-ČRF (slovně idea důkazu). Pak jsem přešel na RS a RSM množiny a zakončil to větou o rekurzi, Riceovou větou a Halting problémem (s důkazy). Celé jsem se to snažil podat spíše přehledově, vyzdvihnout souvislosti a k čemu je co vlastně dobré. Pan Majerech to jen uzavřel komentářem, že jsem mu vyložil celou vyčíslitelnost. :D

Celkově jsem odešel s jedničkou. Bylo to fakt v pohodě. Je dobré si k teoretičtějším tématům připravit příklady a souvislosti, zkoušející to vždy potěší (alespoň soudím podle jejich výrazů :)). Učil jsem se měsíc, poslední dva týdny intenzivně.

Přeji hodně štěstí dalším generacím. :)