I2 - Softwarové inženýrství - 15.9.2015

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.
Tooomy
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 10
Registrován: 16. 10. 2008 00:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: kolej 17.listopadu

I2 - Softwarové inženýrství - 15.9.2015

Příspěvek od Tooomy »

Podělím se s vámi o otázky a zážitky z letošních podzimních státnic:

1) Datové struktury (Kučera) - binární vyhledávací stromy a jejich vyvažování

Popsal jsem AVL a červeno-černé stromy - INSERT+DELETE a jak se vyvažují jednotlivé varianty + dokázal, že výška stromu je logaritmická.

Pak jsme vedli diskuzi o tom, které stromy jsou lepší - důležitý je základ logaritmů (u R-B je to 2, u AVL je to zlatý řez, tedy \frac{1+\sqrt{5}}{2}=1.618), navíc u R-B stromů můžeme s vyvažováním skončit dřív nebo dokonce hned - například pokud při delete odstraníme vrchol, který byl červený, tak se invariant o počtu černých vrcholů nezmění a máme rovnou vyváženo :-)

Pak se mě ještě na závěr zeptal, zda znám ještě nějaké jiné stromy - řekl jsem že Splay stromy a bylo vymalováno :-)

2) Složitost a vyčíslitelnost (Kopecký) - Tvorba algoritmů, Rozděl a panuj, Dynamické programování, Hladový algoritmus

Popsal jsem asymptotické složitosti, master theorem pro rozděl a panuj a zmínil příklady (quicksort, mergesort). U dynamickýho popsal jsem popsal batoh a společně jsme se pak zabývali násobením matic. U hladovýho algoritmu popsal Kruskala. Nic víc nebylo potřeba :-)

3) Databázové modely a jazyky (Holubová) - XML a webové služby
Popsal jsem princip, WSDL a jeho části, SOAP vs REST- jak vypadají zprávy, co v nich je, jaké jsou přednosti a nedostatky+ BPEL. Bez dalších otázek :-)

4) Analýza, návrh a management softwarových systémů (Yaghob) - Softwarová architekturura a její styly
Napsal jsem asi stránku o architektuře - vše co mě napadlo. Pozorně si to přečetl, zeptal se snad na 1 otázku a řekl, že OK, že to stačí :-)

5) Vývoj softwarových systémů (Parízek) - Návrhové vzory
Napsal jsem všechny známé vzory a rozdělil je do skupin (tvořivé, chování, strukturové). Pak jsme vedli rozpravu, jak který z nich funguje, případně jak by se dal implementovat :-)

Můj celkový výsledek ústní za 1 (jednotlivé hodnocení nevím, ale všichni se tvářili spokojeně)

Obecně všichni zkoušející byli hodní a dávali slušné otázky. Celkově vysoká úspěšnost státnic - co tak vím, tak kromě 2 lidí to všichni aspoň na dobře udělali :-)

Někdo další mě možná doplní co se týče otázek nebo postřehů :-)

Hodně štěstí všem budoucím účastníkům :-)
Odpovědět

Zpět na „Magisterské SZZ“