I2 - Databaze - 16.6.2015

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.
Jookyn
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 115
Registrován: 13. 9. 2008 21:42
Typ studia: Informatika Mgr.

I2 - Databaze - 16.6.2015

Příspěvek od Jookyn »

1) Typy dotazovacich jazyku, SQL a jeho standardy - Hoksza
- napsal jsem deleni na proceduralni/neproceduralni, vicemene vse co je na wiki, ale uz pri zadavani mi bylo receno, at se hlavne zabyvam SQL. Popsal jsem deleni na DDL, DML, uvedl priklady a pak napsal co v jednotlivych standardech pribyvalo. K tomu mel zkousejici doplnujici dotazy - napr. jak se zapisoval "JOIN" kdyz jeste nebyl JOIN, co je natural join, priklad na CTE apod, vse jsem vedel. Co ted koukam na wiki, tak jsem par veci zaradil do spatne verze standardu (XML jsem napr. dal do 99) a misto SQL2003 jsem psal SQL2001, ale zkousejici si na nic nestezoval, asi ho moc nezajimaly teoreticke detaily (jako by mozna zajimaly prof. Pokorneho) a sel po praktickem vyuziti. Nakonec se jen ptal, jestli vim jeste o nejakem dalsim deleni (SQL92 ma verze Entry, Transitional, Intermediate a Full), ale ze to uz je pry jen detail a pak mi jeste tvrdil, ze si mysli, ze triggery a kurzory nejsou soucasti standardu, kdyz je to proceduralni implementacne zavisla vec, ale co se divam, tak by melo byt neco i ve standardu. Vysledna znamka byla 1, prijemne zkouseni, uz pri zadavani mi pripadalo ze vybiral otazku co budu vedet, protoze vi ze jsem chodil na jeho MSSQL prednasky/cviceni

2) Relacni uplnost - Mlynkova, na chvili prisednul Pokorny
- nadefinoval jsem operace relacni algebry, pozitivni relacni algebru, relacni uplnost a napsal, ze DRK, NRK a SQL jsou relacne uplne a jeste napsal ze naopak pozitivni datalog neni relacne uplny. Dalo to sotva na A4, kdyz se mi ptala, jestli uz chci odpovidat, tak jsem rikal, ze toho sice moc nemam, ale nabidnul jsem, at se pta pokud tam neco postrada. A byl to pak spis takovy vyslech, od definovani relace, po odvozene operace relacni algebry, dale jake omezeni ma sjednoceni (musi byt relace stejneho "typu" nebo se dokonce musi i atributy jmenovat stejne?), dostali jsme se k Datalogu, jak vypada a ke spouste dalsich drobnosti. Obcas mi zatopilo, ze jsem nektere veci matematicky popisoval ponekud nestastne a obcas to ze me musela tahat, coz i sama komentovala tak, ze ty veci vim, jen to ze sebe musim dostat. Znamku nevim, tipuju tak 2-3

3) Indexace relacnich dat: B-stromy, hasovani - Lokoc
- popsal jsem asi A4 o B-stromech (definice, B+, B*, rendundantni, neredundantni), jeste jsem ani nezacal operace a zkousejici se mi ptal, jak jsem na tom, tak jsem rikal, ze k B-stromum muzu popsat jeste dalsi 2 strany, tak rikal, at se vrhnu na hasovani. Popsal jsem hasovani obecne, nakreslil Cormacka a Fagina. Pri zkouseni jsme to cele prosli a odpovidal jsem na doplnujici dotazy (nic necekaneho, popsat vsechny veci k B-stromum fakt na stranku nejde), u hasovani jsem dovysvetlil poradne Cormacka, Fagina a nastrelil i Litwina, odpovedel na nejake otazky jake maji nevyhody (napr. rostouci adresar u Fagina) a pak jsme jeste resili kdy je k indexaci vhodne pouzit hasovani a kdy B-stromy. Celkove nic tezkeho, odpovedel jsem podle me na vsechno a myslim, ze jsem z toho mel za 1.

4) Trideni na vnejsi pameti - Mares
- puvodne jsem cekal na Kuceru nez bude mit cas, ale ten ho nemel, naopak Mares jo, tak jsem v rychlosti spichnul nejake veci na papir - specifika trideni na vnejsi pameti, napsal N-cestny merge a pak jak se vytvari rostouci posloupnosti pomoci dvojite haldy. Mares si tu haldu pozorne vyslechl a na konci jen konstatoval, ze to je na nic, ale z nejakeho duvodu se to na MFF jeste uci. Sice ziskame v prumeru delsi behy, ale je to pry mnohem pomalejsi nez to nacist a setridit quicksortem, pry to mozna bylo aktualni v 80. letech na tehdejsim hardware, ale ted uz to nema smysl. A celkove cely ten problem zasadil do kontextu dnesniho hardware, takze to nebyla skolni verze, kde mame 7 stranek pameti a vytvarime si dvoustrankove behy ktere pak tricestne mergujeme, ale vytvorime si gigabajtove behy, ktere treba 256-cestne mergujeme :). Cekal jsem jeste nejake otazky (napr. na slozitost kterou jsme vubec nezminovali), ale ze pry je spokojeny a staci mu to, ze v tom mam prehled. Znamku nevim.

5) Uplne problemy pro tridu NP, Cook-Levinova veta - Kucera, na konci chvili i Majerech
- napsal jsem definice NP-tezkosti, NP (pres certifikat, tohle jsem trochu odflaknul a celkove jsem mohl napsat definici pres NTS, ktery jsem stejnak definoval), Cook-Levinovu vetu a naznacil jsem dukaz - obrazkem s dovysvetlenim pri zkouseni. Pak jsem napsal priklady jinych NP-uplnych problemu a jeste jsem ukazal prevod 3SAT na vrcholove pokryti, tam po me zkousejici chtel abych vysvetlil alespon jednu implikaci podrobneji, proc to plati. Jeste par drobnosti a uz jsem byl propusten (byl jsem jeden z poslednich, zhruba 3hodiny po zacatku zkouseni), ackoli by se asi dalo jit mnohem vic do hloubky. Znamku nevim, ale nektere veci ze me musel trochu tahat a obcas formalismus pokulhaval, tipoval bych tak 2, mozna i slabsi.

Celkove za 2, hodnoceni mi prijde spravedlive
peterblack
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 153
Registrován: 10. 12. 2006 19:26

Re: I2 - Databaze - 16.6.2015

Příspěvek od peterblack »

moje zkoušení jsem napsal sem:
http://wiki.matfyz.cz/index.php?title=S ... osti/I2_db

mel jsem strach z Majerecha ale takhle pohodovou zkoušku jsem ještě nezažil :)
meggan

Re: I2 - Databaze - 16.6.2015

Příspěvek od meggan »

1. NP úplné problémy, Cook-Levinová věta (Majerech) - nadefinovala jsem: trida NP pres cert., polynom. prevoditelnost a jeji vlastnosti, NP-tezkost, NP-uplnost. Cook - Levinovu vetu jsem dokazala pres kachlikovani. Zminila jsem dalsi NP-uplne problemy (bez dukazu)

2. Univerzalni hasovani (Mareš) - co to je a na co je dobre, myslenka UH, konstrukce 1-univerzalniho systemu s dukazem proc je univerzalni (podle wiki http://wiki.matfyz.cz/wiki/St%C3%A1tnic ... F.8E.93.29)

3. Relacni algebry (Skopal) - dala jsem na papir co je RA a jake ma operace, jakou ma RA minimalnou mnozinu operaci, poradi vyplneni, co je relacne uplny jazyk, ekvivalentni dotaz. Pak jsem musela napsat nekolik dotazu podle zadani.

4. R-stromy a jejich vlastnosti (Pokorný) - defenice R-stromu, nakres (pekny priklad je tady http://gis.vsb.cz/GIS_Ostrava/GIS_Ova_2 ... eferat.htm), vyhledavani v R-stromech, stepeni (guttman, greene) jsem popsala na prikladech (viz. http://wiki.matfyz.cz/wiki/Implementace ... 5%AF/RTree)

5. Huffmanovo kodovani (Holubová) - treba bylo zakodovat a dekodovat nejaky text pomoci statiskeho a dynamickeho huff. kodovani. Vysvetlit v cem je rozdil ( pri statickem kodovani k dekodovani potrebujeme tabulku s kodami). Jednoznacnost dekodovani zarucuje prefixovost - jednotliva kodova slova nejsou prefixem zadneho jineho slova. (dobre vysvetleni dynamickeho huffmana je tady http://www.person.vsb.cz/archivcd/FEI/P ... uffman.swf)
Odpovědět

Zpět na „Magisterské SZZ“