ISS 18.9.2014 I2

Vše o státnicích úspěšně završujících roky studia na naší alma mater.
blabla
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 70
Registrován: 27. 1. 2010 23:14
Typ studia: Informatika Mgr.

ISS 18.9.2014 I2

Příspěvek od blabla »

Zlozitost a vycislitelnost: Aproximacni schemata
- definicia optimalizacnej ulohy, definicia aproximacneho algoritmu, aproximacneho pomeru, aproximacneho schema, PAS a UPAS,
- schema pre BATOH

Datovky: triedenie vo vnutornej a vonkajsej pamati
- BS, SS, HS, MS, QS, Bucket + jemne Radix + odhady na zlozitost, hladanie pivota atd,
- zlievanie, n-cestne zlievanie, dlhe behy pomocou dvojitej haldy

Vyvoj SW systemov: Nastroje pro kompilaci a sestaveni
- pokec o MSBuilde, Make-u a k tomu nejake vychytavky, ktore som moc nedaval...

Formalni zaklady SW ing: MDA + reverse engineering
- tak toto som moc nevykryval a hooodne som mlzil :D

Analyza navrh a management SW systemov: datove modelovani
- rozhovor cez ER-diagramy, relacne schemata, databaze a UML
pcech
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 4. 2. 2010 09:31
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: ISS 18.9.2014 I2

Příspěvek od pcech »

Přidám také svoje otázky hlavně z Databázového zaměření, které se tady myslím zase tak často nevyskytují:

Společná část:
1) NP-úplné problémy
Definoval jsem nedeterministický Turingův stroj, třídu NTIME, NP-úplnost a dokázal převod obecného NTS počítajícího nějaký NP problém na KACHL (Cook-Levinova věta). Na závěr jsem zmínil, že ještě existují další NP-úplné problémy např. SAT, Batoh, Obchodní cestující atd. Žádné další převody jsem nespecifikoval. Tato odpověď byla přijata bez jediné otázky.

2) B-stromy a jejich varianty
Popsal jsem definice, co splňují, operace, vyváženosti a jaké jsou varianty ((ne)redundantní, B+, B*). Pak chtěl pan Kopecký vědět, k čemu jsou dobré (zmínil jsem indexování) a dlouho se ptal na různé detaily (např. jak zabránit zamykání celého B-stromu při insertu pokud se ke stromu přistupuje paralelně - lze provádět dopředný split již naplněného uzlu, jaká varianta stromu je nejlepší pro indexování, které atributy v DB jsou vhodné pro indexování - záleží např. na doméně, atd.)

Databázová část:
1) Relační kalkuly
Popsal jsem NRK, DRK, jak se v nich dotazuje (na příkladu), dále jsem zmínil doménově závislé dotazy, neomezené, problémy a jak je řešit a bezpečné formule (eliminace všeobecného kvantifikátoru, omezení volných proměnných atd.). To stačilo.

2) Objektové rozšíření relačního modelu dat
K této otázce jsem toho upřímně zase tak moc nevěděl. Jen jsem napsal, že lze definovat vlastní typy, třídy, metody, že existují pole a reference (REF) a že je to implementováno v SQL. Pak jsem s panem Pokorným vedl diskusi, kde se vyptával na různé věci, např. chtěl vědět, jestli může existovat třída sama o sobě (ne - musí být vždy uložená v tabulce), chtěl slyšel o ID v třídách, jak jsou uložené v tabulkách, kde se definují metody (ve třídách), apod. Nějak jsem to s jeho pomocí vyplodil a celkově byl myslím spokojený.

3) Zotavení po chybě systému
Zmínil jsem ukládání operací v transakcích do logu (žurnál), dále jak a kdy se ukládá log na disk, jak probíhá samotné zotavení (UNDO, REDO - kdy co) a ještě jsem popsal politiky zápisu nových dat do DB (okamžitý/odkládaný zápis). Zkoušel mě pan Říha, který byl velice příjemný, ale chtěl vědět ještě více informací (jak se udržuje identifikace transakcí v logu, kdy se ukládají savepointy, ...) a já jsem se do toho trochu zamotal a některé věci popletl, ale nakonec taky v pohodě.


Celkově jsem dostal z ústní za 2. Z mého pohledu to mohlo být tak mezi 1 - 2, ale jednotlivé známky se člověk v průběhu nedozví. Byl jsem hotový asi jako první z celé státnicové skupiny přibližně za 2 hodiny. Zkoušející byli hodně příjemní, snažili se pomáhat a když člověk znal alespoň základy, tak se nikoho nesnažili potopit. Samozřejmě záleží na konkrétní komisi, co jsem slyšel (a i zažil), tak někteří zkoušející toho chtějí mnohem více a někomu stačí pouze klíčové principy.
steves
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 12. 2008 16:29
Typ studia: Informatika Bc.

Re: ISS 18.9.2014 I2

Příspěvek od steves »

Já jsem dostal celkem standardní otázky. Sand jen stojí za to zmínit otázku paměťové modely z okruhu překladače a výkonnost SW. Z okruhů to není jasné, ale jedná se o memory modely procesorů, ne např. Java memory model, i když ten z toho vychází, takže i když jsem si četl o články hlavně o Java a .NET memory modelech, nějak jsem to utloukl. Konkrétní věci, co u téhle otázky zazněly:

- reordering load a store operací: loady se posouvají dopředu, story se posouvají na později.
- co s výpadky stránek u reorderovaných operací: počká se až na chvíli, kdy by se operace normálně vykonala a pak se teprve vyvolá page-fault (co se stane u storu nevím?)
- atomické operace, memory bariéry, release a acquire sémantika (viz c++11 memory model)

Padlo to tady už tisíckrát: bohužel je to trochu o štěstí na zkoušející a na otázky. Kdyby existoval nějaký podrobnější rozbor požadavků, nebo dokonce seznam otázek, ze kterých by se losovalo, dodalo by to SZZ na důstojnosti. Na druhou stranu věřím, že kdo tu školu opravdu vychodil (ne omylem: dal všechny zkoušky za 3, má 3- z obhajoby diplomky, atp.) a na státnice se zodpovědně připraví, tak je udělá.

P.S.: ještě přidávám svoje velmi stručné poznámky k paralelizmu: sjednocení požadavků okruhu noderní SW systémy a překladače a výkonnost. Je to hodně heslovité, ale jsou tam odkazy na další zdroje. Především Tanenbaum má celou kapitolu o NUMA, SMP, atd. a podpoře v OS.
Přílohy
notes.txt
(9.96 KiB) Staženo 301 x
M_M

Re: ISS 18.9.2014 I2

Příspěvek od M_M »

Spolecna cast:
1) Dynamicke programovani
Mel jsem srovnat s metodou Rozdel a panuj + ukazat nejaky priklad

2) Vyvazovani binarnich vyhledavacich stromu


Databazova cast:
1) Relacni kalkuly

2) Prikaz SELECT - srovnani standardu SQL-89 a SQL-92
Az ve standardu SQL-92 pribyly prikazy spojeni, do te doby se musel pouzivat kartezsky soucin jako
SELECT *
FROM table1, table2
Pomoci klicovych slov definovanych standardem SQL-89 neslo ziskat vysledek ekvivalentni vysledku, kde je pouzit OUTER JOIN. Vnejsi spojovani muze do vysledku zahrnout null hodnoty, ale kartezskym soucinem to neudelame.

3) Indexace relacnich dat - B-stromy a hasovani
Odpovědět

Zpět na „Magisterské SZZ“