SZZ z DG a Mat. na Matematika so zam. na vzdelavanie 09/2012

Vše co se týká bakalářských státních závěrečných zkoušek.
Mižu
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 25. 1. 2010 12:14
Typ studia: Matematika Bc.

SZZ z DG a Mat. na Matematika so zam. na vzdelavanie 09/2012

Příspěvek od Mižu »

Snáď nejaké užitočné info o štátnici z deskriptívnej geometrie a matematiky, kým to mám ešte v živej pamäti.

Takže matematika - komisia Karger, Bečvář, Slavík, Zelený, Calda
komisia bola úplne super, každý sa snažil pomôcť, nikto nechytal za slovíčka alebo podobne, dávali množstvo dodatočných otázok ale nič hrozné, ak som hneď nereagoval tak mi pomohli to odvodiť.
otázky:
1) determinanty - definícia, vlastnosti, metódy výpočtu, Cramerovo pravidlo, odvodenie inverznej matice pomocou det.
prakticky chceli zopár vlastnosti a porozprávali sme sa o výpočte a na čo slúži Cramerovo pravidlo..
2) lin. dif. rovnice 1.rádu + príklad - definícia, treba uviesť nejaké predpoklady (spojitosť) a odvodenie riešenia
odvodiť som to nestihol ale s doc. Zeleným sme sa k tomu dopracovali, taktiež sme si prešli príklad, potom sa spýtal, načo treba spojitosť v predpokladoch (je to kvôli integrovaniu)
3)zhodnosti v rovine - definícia, nejaké vlastnosti, klasifikácia + príklad (dostal som zadanie 2 rovnobežky a medzi nimi je bod, zostroj RS trojuholník), zadanie som najprv nepochopil takže som vyriešil iný príklad, nakoniec sme ale spoločne vyriešili aj tento :) (otočením rovnobežky okolo daného bodu)

čas na prípravu bol 45 min a približne rovnako aj na odpoveď, rovnaké otázky dostal študent predo mnou. iné otázky ktoré padli a viem o nich sú limity, LDR s konšt koeficientami, relácie ekvivalencie a rozdelenie na triedy ekvivalencie...

DG - komisia Karger, Šarounová, Šír, Voráčová
komisia mi narozdiel od matematiky neprišla až tak príjemná, bolo to však spôsobené určite najmä mojím nervóznym vystupovaním, skúšala ma prevažne pani Šarounová.
otázky:
1)projektívne vytvorenie kužeľosečky - to bolo celé zadanie stačilo ukázať ako sa to spraví pomocou zväzkov, potom sa pýtali ešte na priamku prechádzajúcu oboma stredmi zväzkov (obrazmi sú dotyčnice), a kedy vyjde sing. KS (perspektivita)
2)zostroj kocku v Mongeovom premietaní - daná bola os kocky a bod v obecných polohách - pomerne technická úloha - sklápanie, otáčanie...
3)zostroj rez kužeľom v pravouhlej ax. - aký chceš + zadaj si rovinu, kužeľ bol v počiatku s osou totožnou s osou z - ďalšia technická úloha, pýtali sa na klasifikáciu rezov, zdalo sa mi, že ma príliš nepočúvali, chceli to podľa vrchlovej roviny rovnobežnej s danou rovinou.., následne som nestíhal v príprave kolineáciu, povedal som si, že to dorobím pred nimi, počas odpovede som však stratil jeden bod a dostatočne som to potom splietol a už som sa nechytil. najviac sa im pozdával postup cez úbežnicu, ktorý som ja nezvykol robiť..

na prípravu bolo len 30 minút, čo mi prišlo hrozne málo na dva kresliace príklady, pričom som nečakal že budem vôbec musieť kresliť, očakával som teoretickejšie otázky. odpoveď trvala rovnako. ďalší študent dostal rovnaké otázky ako ja... iné otázky o ktorých viem boli zhodnosti, rovnako ako v mat., nejaká neeuklidovka, tieň nejakej kvadriky (asi gule), ... (teda síce sú premietania len v jednej otázke, určite sa im poriadne venujte)

držím palce ;)
Odpovědět

Zpět na „Bakalářské SZZ“