IP 9.9.2011 8:30

Vše co se týká bakalářských státních závěrečných zkoušek.
srlok
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 12
Registrován: 20. 6. 2010 15:46
Typ studia: Informatika Bc.

IP 9.9.2011 8:30

Příspěvek od srlok »

Tak, tady je co si pamatuju ze zadání

Matematika
1. Algebra
Definujte pojem grupa, homomorfismus a isomorfismus grup.
Mějme zbytkovou grupu Z_8 a Z_2 X Z_4 . Ukažte zda jsou grupy isomorfní a proč.
Existuje mezi libovolnými dvěma grupami vždy homomorfismus? Proč? Uveďte (proti)příklad.

2. Diferenciální počet? - možná se to jmenovalo jinak
Mějme body [0,0,0], [1,0,0], [0,2,0], [0,0,3]. Vícerozměrným integrálem spočtěte objem jejich konvexního obalu.

3. Pravděpodobnost
Mějme dvě hrací kostky. n.v. X = hod první kostkou
n.v. Y = součet hodnot na obou kostkách.
Určete střední hodnoty X, Y, X+Y. Určete střední hodnotu součinu hodnot na kostkách.
Definujte nezávislost náhodných veličin. Je X a Y nezávislé? Zdůvodněte.
+ možná ještě něco, kdyžtak někdo doplňte.

Informatika
1.Databáze
Převod schématu do 3NF, nebyly explicitně zadány funkční závislosti, mělo se to vykoukat.
Schéma bylo zhruba
UCITEL = (e-mail, jmeno, katedra)
PREDMET = ( kod, nazev, obsah )
CVICENI = ( ucebna, adresa_ucebny, kod_predmetu, nazev_predmetu, jmeno_ucitele, e-mail_ucitele )

2. Architektura PC
tady si to nepamatuju úplně přesně, někdo mě kdyžtak opravte.
Byl zadán podobný zdroják :

Kód: Vybrat vše

 void main()
{
 void * P = malloc (1024);
 void * N = malloc (256);
}
Pak byly zadány hodnoty (decimální) ukazatelů P a N. Dotaz byl jestli by se Mezi P a N vešel ještě jeden malloc o nějaké velikosti.
NSD(P,N) = 16 ... popište čím by to mohlo být a proč.

Pak bylo ještě něco s určováním velikosti stránky z adresy 0xFF10, která zůstala na addr sběrnici po dotazu na ukazatel na první byte prvního bloku. ? Výsledek ale souvisel s hodnotami toho P a N podle toho co Bednárek říkal na ústní, takže to sem asi bude muset dát někdo kdo si to pamatuje lépe.

3. Automaty a Gramatiky
Definujte třídy jazyků podle Chomského hierarchie a popište jejich gramatiky.
Definujte inkluze mezi třídami.

Hodnocení
Uff, zadání mi teda přišlo dost zákeřné, hodně praktické, málo teorie ... mám dojem že většina lidí to čekala naopak. Nicméně komise (já měl Tůma, Kráľ , Bednárek, posledního jsem bohužel nějak zapomněl, třeba si ještě vzpomenu) byla fakt hodná, u ústní jsem si teda spíš polepšil a nakonec odešel s dvojkou.

Měl jsem Algebru víceméně OK, nestihl jsem ty homomorfismy ale nechali mě to doplnit na ústní a v pohodě. Integrál jsem úplně zvoral (ale co jsem se bavil s ostatními, dobře ho měl málokdo), takže tam nic (Král se mě ptal, jestli k tomu chci něco dodat, ale teorii slyšet nechtěl a tak nic nebylo...) Pravděpodobnost jsem víceméně měl, něco jsem nestihl ale zase mě to nechali v pohodě dovyprávět.
U informatiky jsem tu databázi měl OK, naštěstí jsem si nepopletl 3NF z BCNF takže neměli připomínky. V těch adresách se Bednárek dost vrtal a zjistil že v tom mám trochu guláš, ale nakonec uznal že aspoň vím jak funguje stránkování a zhruba adresování a nechal mě. Jazyky byly OK, jen se zeptali jestli může být regulární prázdné slovo, což jsem jim řekl že jo a kdy a bylo vymalováno.

Určitě teda radím nepanikařit jak už tu zaznělo, když něco víte hned to tam napsat (třeba u toho stránkování jsem alespoň zhruba popsal princip stránkování a myslím že to mě zachránilo, protože jinak jsem to měl tak všelijak.) A hlavně nepodceňte ani praktické příklady, jak je vidět se tam můžou dost vyskytnout.
wladik
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 19
Registrován: 29. 1. 2009 13:45
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: IP 9.9.2011 8:30

Příspěvek od wladik »

na ISPS bylo úplně stejné zadání co bylo pro IP.
vvv

Re: IP 9.9.2011 8:30

Příspěvek od vvv »

Mohl by mi nekdo prosim osvetlit tu Architekturu PC?
rur

Re: IP 9.9.2011 8:30

Příspěvek od rur »

hodně praktické, málo teorie ... mám dojem že většina lidí to čekala naopak
Sorry, ale takhle to bylo už na jaře a zadání tu visej ;-) Nicméně mám pocit, že jsme to na jaře měli o něco lehčí.
Odpovědět

Zpět na „Bakalářské SZZ“