ohajoba s hraničními posudky

Vše co se týká bakalářských státních závěrečných zkoušek.
QZuzka
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 209
Registrován: 2. 12. 2007 19:51
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 4

ohajoba s hraničními posudky

Příspěvek od QZuzka »

Nemáte někdo zkušenosti s obhajobou Bc s hraničními posudky (oponent proti)?
Zajímalo by mě, jestli to u komise pak trvá déle/kolik prostoru můžu dostat/jak moc má komise nastudováno o mém případu/co má smysl mít s sebou (zadání, vytištěnou verzi a zvýrazňovač?)/jaké typy argumentu mají šanci (a tedy je nevynechat pokud jsou v mém případě relevantní).. Prostě všechno, co by se mohlo hodit vědět, když už tam stejně půjdu :)
Předem děkuju za informace, klidně do zprávy

(Rozhodně netvrdím, že ta práce je výborná, ale některé z věcí, které jsou mi vytýkány, bych si dovolila rozporovat na úrovni "chybou je že vůbec nezmiňuje" versus "ale na straně XY je to napsáno"...)
Uživatelský avatar
macbeth
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 201
Registrován: 11. 2. 2005 14:48
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: PPraha
Kontaktovat uživatele:

Re: ohajoba s hraničními posudky

Příspěvek od macbeth »

tradicny navod spisal doc Tuma, myslim, ze malokto Ti napise nieco zmysluplnejsie k tomu... hadam len od ludi, co maju nejake skusenosti s tym... drzim palce :)
Nieco, co by nejavilo ziadne znamky bytia, teda by sa nijak neprejavovalo ako sucno, by nebolo niecim, ale prave nicim...
QZuzka
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 209
Registrován: 2. 12. 2007 19:51
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 4

Re: ohajoba s hraničními posudky

Příspěvek od QZuzka »

tohle znám, ale třeba se to tady časem někomu dalšímu bude hodit :)

- mám ze zpráv od těch, kdo už to mají za sebou, dojem že bakalářky (mimo KAM) se typicky neprezentujou, a že se vůbec moc neřeší, pokud není důvod.. Takže by mi asi nejvíc pomohla zkušenost někoho, kdo na hraně byl, jak to vypadalo...
rur

Re: ohajoba s hraničními posudky

Příspěvek od rur »

Naštěstí takovou zkušenost nemám, ale je dost možné, že tady to nebude obhajoba stylem „máte trojku, souhlasíte?“. Myslím si, že komise obvykle nic moc nastudovaného nemá, ale v případě jako je tvůj je možné, že se na to kouknou podrobnějc, aby si udělali názor.
Co máš od vedoucího?
Jinak výsledná známka nemusí asi vůbec záviset na posudkách, věci jako 1 & 3 → 1 jsou celkem běžné, nicméně tohle je asi trochu jiné.
Já osobně bych nečekal, že budou od tebe čekat nějakou připravenou n-minutovou obhajobu. Je možné, že se na to podívají a nebudou od tebe chtít slyšet nic a dají ti třeba trojku rovnou. Ale jsem si téměř jistý, že budeš mít MOŽNOST se nějak obhajovat. Takže se určitě hodí si připravit reakce na všechny negativní připomínky, které tam máš, zejména na ty, které jsou ty nejzávažnější, kvůli kterým patrně oponent tu práci odmítl. A samozřejmě ty připomínky znát.
Na tvém místě bych se určitě také obrátil na vedoucího práce (ty máš Ondru Bojara?), od toho ho máš, aby tě vedl k úspěšnému obhájení práce, a tedy by ti i teď měl pomoci a poradit. Na obhajobách obvykle vedoucí ani oponent nejsou, nicméně pokud je oponent silně proti přijetí tvé práce, tak tam možná přijde, a pokud máš od vedoucího aspoň trochu slušné hodnocení, zkusil bych ho být tebou přemluvit, aby na tu obhajobu přišel.

No radši už nic nepíšu, moje jediná zkušenost je moje několikavteřinová obhajoba (jen jsem odsouhlasil známku) a pár věcí co jsem slyšel, takže všechno, co ti radím, jsem si teď vymyslel. Ale určitě by se hodilo natrefit na někoho, kdo na to byl podobně jako ty (což bych dělal stejně jako ty, nevím takhle z hlavy o nikom takovém), a určitě se zkontaktuj s vedoucím práce a zkus z něj vytáhnout co nejvíc rad a pomoci.
peterblack
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 153
Registrován: 10. 12. 2006 19:26

Re: ohajoba s hraničními posudky

Příspěvek od peterblack »

tohle od Tumy je taky dobry:
http://forum.matfyz.info/viewtopic.php? ... 994#p26994

podle me je dulezity nemit strach a strucne, jasne a slusne se vyjadrit k pripominkam, bohužel podle mě nemůžeš počítat s tím že komise si tvojí práci vůbec přečte... prijde mi ze kouknou jenom na posudky a maji jasno...
musis je aktivne presvedcit (i kdyz samozrejme muzes mit i stesti a sami uznaji ze se oponent plete :))
Acris
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 20
Registrován: 26. 1. 2010 14:28
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha

Re: ohajoba s hraničními posudky

Příspěvek od Acris »

Ahoj, také nemám vlastní zkušenost, ale pouze zkušenost z vyprávění dvou lidí, kteří měli rozporuplné hodnocení (1 vedoucí a 3 oponent, 1 vedoucí a 4 oponent). Zdá se, že v obou případech si komise práci předem nějak pročetla (asi ne úplně pořádně, ale aspoň částečně). V jednom případě si student připravoval vysvětlení/obhajobu k vytýkaným připomínkám - nicméně komise mu při obhajobě vytkla úplně jiné věci než oponent. Obhajoba určitě trvala déle, než když se známky shodovaly. V obou případech tuším dopadla obhajoba na 3 a studenti asi neměli moc pocit, že by něco zmohli - ale možná byly výtky příliš podstatné, nevím. Ale přijde mi, že se určitě vyplatí si připravit vysvětlení věcí, které byly v posudcích vytýkány (to je asi jasné ;)). Pokud něco oponent vyloženě nepochopil (tvrdí, že to tam není a ono to tam je apod.), tak to samozřejmě ukázat. A pokud dává vedoucí příznivé hodnocení, tak se s ním třeba poradit, jak ukázat, že práce má nárok na uznání. Případně ho alespoň poprosit, aby se účastnil obhajoby, jak už tu někdo radil. Doufám, že to pomůže a hlavně že se Ti podaří práci úspěšně obhájit!
Uživatelský avatar
kaja
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 99
Registrován: 20. 12. 2007 00:53
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Miðgarðr
Kontaktovat uživatele:

Re: ohajoba s hraničními posudky

Příspěvek od kaja »

Já se jenom zeptám, protože to s tím souvisí.

Je nutné si u obhajoby Bc. práce připravovat nějaké slajdy, jak to naznačuje text? Mě to přijde jako overkill.
PONIES
el enfant
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 38
Registrován: 31. 1. 2006 17:14
Typ studia: Informatika Bc.

Re: ohajoba s hraničními posudky

Příspěvek od el enfant »

kaja píše:Je nutné si u obhajoby Bc. práce připravovat nějaké slajdy, jak to naznačuje text?
Pouze pokud jsi dělal práci na KAMu, tam je 15minutová prezentace u projektoru (my jsme byli v S6 tuším). Jinak na to prostor nebude a obhajuješ se ústně. V hraničních případech je určitě fajn si třeba vytisknout papír se svými poznámkami a argumenty k posudkům, ale to je asi jasné.
Uživatelský avatar
Almer
Site Admin
Příspěvky: 686
Registrován: 12. 10. 2004 10:58
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Mala Strana - 203
Kontaktovat uživatele:

Re: ohajoba s hraničními posudky

Příspěvek od Almer »

Zkusim to strucne - bc praci je asi zhruba kolem 210 na tehle termin.

Takze to probiha tak, ze se prectou posudky a rozhodne znamka. Zabyvat (hloubeji) se zacnou pouze pracemi, kde je aspon jedna znamak za 4. Tam se diva na praci (zbezne), hledaji se vytykane chyby, kouka se na kvalitu a odbornost vedouciho a oponenta atd.

Ustne pak vetsinou jenom zhodnnoti , jak to bylo a co se jim nelibilo, pokud ale budete jeste na obhajobe 4, tak muzete dostat prostor (ikdyz tusim, ze tam uz stejne nic nezmenite - pac na znamce se predtim usnesla komise ve vice lidech). U obhajob vam jenom dvojice vyucujicich rekne vysledek komise a znamku:)
Zakládající člen klubu Ortodoxních Matfyzáků :-D

Jsem LAMER ale neumim se ani podepsat ]:-)
el enfant
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 38
Registrován: 31. 1. 2006 17:14
Typ studia: Informatika Bc.

Re: ohajoba s hraničními posudky

Příspěvek od el enfant »

Almer píše:Zkusim to strucne - bc praci je asi zhruba kolem 210 na tehle termin.
To je ale snad na cele MFF, ne? Takze kazda ze tri komisi toho bude mit mene... Coz porad ale zustava docela dost.
Odpovědět

Zpět na „Bakalářské SZZ“