IOI 16.9.

Vše co se týká bakalářských státních závěrečných zkoušek.
Návštěvník

IOI 16.9.

Příspěvek od Návštěvník »

Matika:
- Kompatkni a uplne prostory
- Representace grafu a jejich vliv na casovou narocnost algoritmu

Informatika:
- Transakce-uzamykaci protokoly
- Objektove orientovane programovani

Celkove byl prubeh docela v pohode. U OOP jsem popsal dedicnost, zapouzdrenost, polymorfismus, virtualni metody (s ukazkou), konstruktory a vyznam virtual method table. Moc dodatecnych otazek nebylo, spis porovnat se stuctured programming, nejvyznamnejsi rozdil (zapouzdrenost) a tim to pomalu skoncilo. Representace grafu byla docela jednoducha, popsal jsem ty representace, hlavni rozdil byl v casove narocnosti nalezeni sousedu vrcholu, bavili jsem se o BFS, DFS, jak jednotlive representace tedy ovlivni casovou narocnost. Popsal jsem a dokazal, co jsou mocniny matice sousednosti. Transakce jsem moc neumel, popsal jsem ACID, usporadatelnost, konfliktni dvojce (WW, WR, RW), neznal jsem precedencni graf. Kompatkni prostory jsem umel, zacal jsem metrickymi prostory, uzavrena/otevrena mnozina, neco jsem i dokazal, uplne jsem pouze nadefinoval. Dodatecna otazka byla napr., zda-li jsou kompaktni prostory uplne (ano) a dokazat.

Celkove asi 4 hodiny, z nichz pres 3 hodiny cekani (vetsinou) a zpracovavani otazek.

[Him: Merged]
Uživatelský avatar
hkvm
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 50
Registrován: 3. 6. 2008 20:45
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: IOI 16.9.

Příspěvek od hkvm »

Já měl krásné otázky:
I:
Bednárek – Podle oboru IOI jsem dostal Chomského hierarchii: definice, varianty formalismů, determinismus. Tak jsem napsal automat a gramatiku ke každé třídě jazyků, determ./nedeterm. verze a jak je to kde s jejich silou. Drobné chyby v definicích nevadily, když byly po upozornění opraveny. U RJ se zeptal ještě na reg. výrazy a pak taky proč že se rekurzivně spočetné jazyky jmenují jak se jmenují (kde je ta rekurze), což jsem nevěděl a byl poučen.
Tůma – Objektově orientované programování. Hned mě varoval, že se na to často studenti nepodívají, protože si myslí, že to znají a pak na tom vyletí. Chtěl vědět k čemu to je, dědičnost, polymorfismus, příklady v nějakém jazyce. Prý ať toho napíšu co nejvíc, jako by byla odpověď jen písemná. Pak se ale stejně vyptával: jak budou v paměti vypadat objekty třídy která z nějaké dědí a jak funguje přetypování pointerů mezi nimi (rodičovská třída že je v paměti nahoře, při vícenásobné dědičnosti že je to složitější), jak fungují virtuální funkce (VMT), podrobnosti ke generice.

M:
Klazar – Riemannův integrál. Stačilo zavedení, nějaké větičky, vlastnosti, aplikace, drobný trapas při pokusu zintegrovat logaritmus :-).
Pangrác – "Říkají vám něco latinské čtverce?" Definici, ortogonalitu a souvislost s projektivními rovinami... Moc vět jsem nevěděl, ale stačilo. Dostal jsem dokázat, že všechny přímky mají stejně bodů (prý nejsnazší důkaz z těch pár vět). To jsem neuměl, nevymyslel a skoro jistě mě to stálo jedničku.

S bakalářkou za 2+ dohromady dvojka.

U prezentací bakalářek většina lidí hodně přetahovala těch 10 minut a na slajdech hromady textu a vzorců – doporučuju přečíst http://d3s.mff.cuni.cz/~ceres/adm/jak-o ... -praci.php
Naposledy upravil(a) hkvm dne 21. 9. 2010 22:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Isidor
Adoptoval Tutcheka
Adoptoval Tutcheka
Příspěvky: 247
Registrován: 8. 12. 2004 23:22
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: mám
Kontaktovat uživatele:

Re: IOI 16.9.

Příspěvek od Isidor »

prezentacie bakalarok? :shock: to odkedy taketo nieco funguje?
Inteligentních lidí je menšina. Demokracie je vláda většiny.
Uživatelský avatar
R.U.R.
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 25. 5. 2008 18:46
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: IOI 16.9.

Příspěvek od R.U.R. »

Co jsem slyšel já, tak bakalářky prezentují jen ti, kteří je dělali na nějaké konkrétní katedře, myslím že na KAMu. Takže by mě taky zajímalo, jestli tam mam snad tu svou bakalářku nějak prezentovat. Rozhodně nemám a nebudu mít žádné slajdy :-D Ale to by mi snad někdo proboha řek předem, že mam něco takovýho mít... Nicméně klidně o ní něco řeknu, však jsem ji dělal, tak vim o čem je :-))
Uživatelský avatar
hkvm
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 50
Registrován: 3. 6. 2008 20:45
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: IOI 16.9.

Příspěvek od hkvm »

A jo, tak proto nás bylo devět ze čtyřiceti na zvláštním seznamu k obhajobám... Prezentují se jen bakalářky na KAMu, upozornili nás na to individuálně vedoucí, myslel jsem, že je to novota pro všechny...
kr4UT1k
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 55
Registrován: 29. 6. 2007 22:00
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 6 - Střešovice

Re: IOI 16.9.

Příspěvek od kr4UT1k »

komise Hnětynka, Bulej, Fiala a ještě někdo na matiku
Otázky
  • od Hnětynky třídící algoritmy, takže levou zadní za 1
  • od Buleje pohled na data v DB na různých rovinách, tam jsem trošku tápal, ale taktéž se dalo, známku nevím
  • od neznámého matematika určitý integrál, k čemu to je a jak se počítá, souvislost s derivací, celkem v pohodě, známku ovšem nevím
  • od Fialy skalární součin a kolmost, což byl kámen úrazu, protože o tom jsem toho moc nevěděl, nicméně, "na to, abych vás poslal domů se to doučit to není", takže za 3
Bakalářka 3, ústní horší 2, celkem 3, každopádně Bc.

Od Fialy jsem zaslechl, když se radili o něčí známce něco jako: "ten nemůže dostat dvojku, když neví co to je kružnice v grafu", ale nezdálo se mi, že by někoho úplně vyhazovali.
An

Re: IOI 16.9.

Příspěvek od An »

Ahoj, prikladam moje otazky - odbor IOI:


Mat:
Skalarny sucin & kolmost ( Pangrac ). Dokazat bolo treba len Cauchy Schwarzovu nerovnost, tu kolmost chcel len tak prehladovo. U dokazu tej CS nerovnosti som si nevedel spomenut na nejake technicke detaily, ale to myslim vobec nevadi. Celkovo sa nejde prilis do hlbky. Za jedna

Taylorove rady ( Klazar) Moc som toho nevedel, len definicie a tu jednu vetu o suvisloti mocnineeho radu a Taylorovho radu samozrejme bez sance na dokaz :) Tak mi dal spocitat este nejake Taylorove rozvoje v nule ( sinus, logaritmus, exponenciala ). Znamku neviem.

Inf:
Architektury pocitacov ( Tuma ). Za ferove povazujem ze vzal v uvahu ze som IOI a nedal mi konkretnu podotazku, skor tak prehladovo vsetko od architektur, cez procesory az po IO. Na druhej strane sa dost vrtal v zberniciach o ktorych som toho vedel pramalo ( myslim, ze v tych materialoch na statnice tam toho o nich moc nebolo ). Ked som zacal hovorit o preruseni, tak ma prerusil s tym, ze ak nechcem dopadnut ako kolega predo mnou ( patrne ho vyhodil ) tak nech som ticho :D Takze od Tumu za tri

Transakcie, uzamykacie protokoly ( Bednarek ). Obcas sa spytal nejaku vec, aby zistil ci tomu clovek rozumie alebo to ma nabiflene ale inak ferovy pristup, myslim, ze mi dal za jedna.

Celkovo teda za dva, cas ucenia 3 tyzdne cca 8 hodin denne

Zopar rad:
- ak mate bakalarku na KAM, tak sa pripravte ze budete realne obhajovat. Dost ma zaskocilo, ked mi veduci tyzden pred statnicami oznamil, ze musim robit prezentaciu etc. Zabralo mi to dva az tri dni, ktore su tyzden pred skuskou velmi cenne :)
- treba sa poriadne naucit hlavne informatiku, matematici podla mna vyhazuju menej a vacsinou iba v pripade, ak clovek otazku preskocil a nevie k nej nic. Ak viete aspon definicie, tak sa z toho da vykecat. Na informatike clovek povie jeden zasadny nezmysel a leti. Hlavne otazka 5 je skusana casto, kedze v komisii su pravidelne Bednarek, Yaghob, Tuma ci Peterka.
- dost casto sa tu riesia dokazy. Ja som ich vacsinou pozrel a sice na skusku som si ich pamatal len zopar, pomohlo mi to vzdy pochopit aspon tie vety, takze aspon sa pozriet na tie dokazy je celkom dobry krok...

Prajem vela stastia dalsim generaciam!
Odpovědět

Zpět na „Bakalářské SZZ“