Otazky k pozadavkum

Vše co se týká bakalářských státních závěrečných zkoušek.
HonzaK
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 71
Registrován: 28. 9. 2007 17:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Otazky k pozadavkum

Příspěvek od HonzaK »

Pri uceni se na statnice jsem narazil na nekolik nasledujicich otazek, vse se tyka oboru IOI:

1) Vytvorujici funkce - nenasel jsem, ze by to bylo nekde pozadovano, neni to doufam v nicem "skryto"?
2) Kvadraticke formy - v rozsahu, jak se braly na LA2 - take to nikde v pozadavcich neni...?
3) Toky v sitich, co se teorie tyce (tedy to, co se bralo na Kombinatorice a grafech I) - take to primo nikde neni, jen v Informatice, ale tam se chteji hlavne asi ty algoritmy...?
4) Tady na foru jsem cetl nekolik zprav typu, ze nekoho vyhodili, kdyz (volna citace) "...nezvladl napsat semafor pomoci mutexu..." apod. Otazka: Co se tam presne pozaduje, resp. jak ma ten semafor vypadat?
Jelikoz mutex (jak jsem pochopil) je mechanismus pro zajisteni exkluziviho pristupu jednoho procesu, tak ten semafor bude pomoci nekolika mutexu ? (neco jako "pole mutexu" s atomickymi operacemi ??), nebo jak?

Diky moc za kazdou odpoved!
Fida

Re: Otazky k pozadavkum

Příspěvek od Fida »

ad 1) a 2) no ja bych rekl, ze to tam neni, stejne jako tam nejsou obycejne rady (taky jsem je nidke nenasel), tedy ne rady fci
ad 3) to si myslim, ze je zrovna docela dulezite, nemuzes popisovat algoritmus a nevedet, co to je tok
ad 4) no ja myslim, ze tohle se tykalo spis nekoho z IP, aspon tak k tomu prisutpuju:-)
HonzaK
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 71
Registrován: 28. 9. 2007 17:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Otazky k pozadavkum

Příspěvek od HonzaK »

Jasne, ze nejakou zakladni teorii k tem tokum jo - definice toku, site a tak, ale myslel jsem treba veci, ktere se treba delaly kvuli dukazu hlavni vety, ktera se toku v Kombagre tykala, tj. ze pro kazdou sit je vlikost max toku rovna kapacite min rezu - ten dukaz se tam rozlozil do nekolika lemmat a pomocnych vet, celkem to mam v sesite na nekolik stranek. Pak jsem taky mel na mysli aplikace toku pri dukazech vet okolo hranove a vrcholove k-souvislosti (Ford-Fulkersonova a Mengerova veta), ale to uz vlastne neni primo kapitola o tocich...

Ad semafor - taky bych rad, aby se to nas z IOI az tak moc netykalo, ale nevim nevim, asi zalezi na zkousejicim.... :?
Fida

Re: Otazky k pozadavkum

Příspěvek od Fida »

no ja se dukazy ucim jen ty lehky, jak je neco z vice lemmat, tak na to kaslu a treba aspon neco malo vymyslim na miste taktikou: zkus spor, indukci a/nebo primo:-)
Fida

Re: Otazky k pozadavkum

Příspěvek od Fida »

jo a co cinska veta o zbytcich, eulerova formule apod? je to tam nekde?
HonzaK
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 71
Registrován: 28. 9. 2007 17:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Otazky k pozadavkum

Příspěvek od HonzaK »

Fida píše:jo a co cinska veta o zbytcich, eulerova formule apod? je to tam nekde?
Ja myslim, ze primo ne, max se o tom clovek mozna muze zminit mimochodem nekde u sifrovani, ale jinak snad ne...
MIKI
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 186
Registrován: 10. 12. 2004 22:35
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: Otazky k pozadavkum

Příspěvek od MIKI »

HonzaK píše:Jelikoz mutex (jak jsem pochopil) je mechanismus pro zajisteni exkluziviho pristupu jednoho procesu, tak ten semafor bude pomoci nekolika mutexu ? (neco jako "pole mutexu" s atomickymi operacemi ??), nebo jak?
Preco pole mutexov? Nestacia len 2? Jeden na atomicitu a druhy co pusta thready.

Podla mna by to malo ist aj s jedinym, kedze je to dost plytvanie prostriedkami oproti vlastnej implementacii. Nemate niekto napad ako to spravit?
MOTTO-1: Nieje dôležité vedieť ale pochopiť!!!
MOTTO-2: Neuč sa!!! Život ťa naučí. Mňa naučil, že sa mám učiť.
HonzaK
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 71
Registrován: 28. 9. 2007 17:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Otazky k pozadavkum

Příspěvek od HonzaK »

MIKI píše:
HonzaK píše:Jelikoz mutex (jak jsem pochopil) je mechanismus pro zajisteni exkluziviho pristupu jednoho procesu, tak ten semafor bude pomoci nekolika mutexu ? (neco jako "pole mutexu" s atomickymi operacemi ??), nebo jak?
Preco pole mutexov? Nestacia len 2? Jeden na atomicitu a druhy co pusta thready.

Podla mna by to malo ist aj s jedinym, kedze je to dost plytvanie prostriedkami oproti vlastnej implementacii. Nemate niekto napad ako to spravit?
Ja jsem asi predevsim nepochopil spravne to zadani, jak jsme se nakonec s nekolika lidmi na chodbe dohodli :), semafor pomoci mutexu = binarni semafor
Xerxes
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 37
Registrován: 23. 1. 2007 16:32
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Zlínský kraj / Kolej 17. listopadu
Kontaktovat uživatele:

Re: Otazky k pozadavkum

Příspěvek od Xerxes »

Sice s křížkem po funuse, ale našel jsem k tomu tohle: http://webhome.csc.uvic.ca/~mcheng/460/notes/gensem.pdf. Pozor, první řešení prý není korektní (podle té tabulky na konci).
MIKI
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 186
Registrován: 10. 12. 2004 22:35
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: Otazky k pozadavkum

Příspěvek od MIKI »

HonzaK píše:Ja jsem asi predevsim nepochopil spravne to zadani, jak jsme se nakonec s nekolika lidmi na chodbe dohodli :), semafor pomoci mutexu = binarni semafor
Tak teraz som nejaky zmateny. :) Vzdy som si myslel, ze binarny semafor je vlastne mutex. Aky je tam rozdiel? :)
MOTTO-1: Nieje dôležité vedieť ale pochopiť!!!
MOTTO-2: Neuč sa!!! Život ťa naučí. Mňa naučil, že sa mám učiť.
Odpovědět

Zpět na „Bakalářské SZZ“