Bakalářské zkoušky 9 / 2008

Vše co se týká bakalářských státních závěrečných zkoušek.
LordWolverin
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 25
Registrován: 30. 1. 2005 12:18
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Bakalářské zkoušky 9 / 2008

Příspěvek od LordWolverin »

Ha, takže mám čest být prvním přispívajícím, předpokládám, že ti co jdou zítra nedočkavě vyčkávají...

Termín obhajoby jsem měl v 930, ale hned ráno nabrali nějaký skluz, takže cca půlhodinové zpoždění již na startu. Výsledek obhajoby v mém případě bohužel očekávaný - vzhledem k posudkům jsem si moc šancí nedával a tak to taky dopadlo - za 4 (nepovažuju to za úplně fér, ale to by bylo na samostatnou diskuzi, faktem je, že jsem na ní začal dělat pozdě a nemůžu se divit). Dojmy z obhajoby tedy nula, neb jsem prakticky nic nehájil. Trochu překvapením byla pouze dvojčlenná komise, složená z pánů Obdržálka a Galamboše. Jinak pobyt u obhajoby tak zhruba 3 minuty.

Bez dalších průtahů jsem byl odeslán za nedalekou komisí, tvořenou nestandardně trojicí pánů Zavoral, Rychta, Mlček. Co jsem vyčetl z papírů, tak komisí operovalo 4 - 5, v jedné byl určitě Michal Žemlička (OZD), v další pak Tomáš Skopal (DB).

Samotné zkoušení - byli jsme rozesazeni ve 208 ke stolům, pánové Zavoral a Rychta zadali každý po jedné otázce z informatiky, otázky z matematiky jsem dostal někdy v průběhu přípravy na I. Atmosféra mi přišla docela uvolněná, čas na přípravu v podstatě neomezený. Každopádně otázky plus minus rozumné:

I1 - Transakce, transakční zpracování (Zavoral)
I2 - Principy překladačů, lexikální a syntaktická analýza (Rychta)

M1 - Metrické prostory
M2 - Zavedení a užití Riemannova integrálu

I1 - Popsal jsem ACID s mírným nedorozuměním u konzistence (je důležité řici, že DB v konz. stavu splňuje všechny integritní omezení), kdy obecně má smysl používat transakce (víceuživatelské DB sys.), napsal jsem pár slov k rozvrhování a příklad C2PL. Celkově v pohodě, sem tam drobné záseky, ale Dr. Zavoral spíš poradil, resp. směroval k tomu, abych řekl, co chtěl slyšet.

I2 - Tam jsem si moc nebyl jistý, ale ne úplně přesně formální popis převodů mezi různými jazyky nakonec stačil. Při dotazech jsem si radši nechával chvíli na rozmyšlenou, abych neplácl úplný nesmysl, což bylo asi hodnoceno jako dostačující. Bylo oceněno to, že jsem zmínil statické a dynamické linkování a oddělený překlad.

U obou Inf otázek příprava cca na 1 A4 každá.

M1 - Z MP mě kdysi prof. Pultr vyhodil, takže jsem z této otázky nebyl moc nadšený. Napsal jsem axiomy metriky a nějaké příklady (byly ústní dotazy i na nějaké navíc, typu spojité funkce na intervalu, což jsem nějak ubránil). Dále otevřená / uzavřená množina, uzávěr, spojité / stejn. spojité zobrazení, kompaktní prostory, úplné prostory. Ke všemu jen definice, sem tam nějaký příklad. Na závěr padlo pár dotazů na alternativní definice komp. prostoru.

M2 - U téhle otázky jsem napsal vše co jsem věděl o dělení intervalu, sumách, podm. existence atp., což vytvořilo docela dobrý základ. Popsal jsem aditivitu, vztah Riemannova a Newtonova integrálu a v použití klasicky délku křivky, objem rotačního tělesa a integrální kritérium. Pro doplnění jsem musel rozšířit definici pro více proměnných, Fubiniovu větu, integraci per partes s uvedením nějaké příkladu (vzpomněl jsem si na "roznásobení jedničkou" za MA1, což stačilo). Víceméně nad rámec jsem byl dotázán na konkrétní řešení jednoho vícerozměrného integrálu, to jsem pravdivě řekl že nevím a bylo.

U otázek z M příprava cca na 2 A4 každá.

Z doc. Mlčka jsem měl dost respekt, ale nakonec nedošlo k nějaké kritické situaci -> na doplňující dotazy jsem se snažil reagovat neunáhleně, příp. jsem popravdě řekl, že nevím. Asi díky tomu, že jsem měl dost věcí v papírové podobě zbytečně nešťoural a šlo se dále.

Po krátké poradě jsem byl ohodnocen za 1 z matematiky, horší 1 z informatiky -> 1 celkově.

Takže kdybych lépe ošetřil bakalářku, tak byl klid -> nevím, jestli mám být spokojený, nebo ne, ale tohle byla asi ta těžší část :? .

Co se týče přípravy, celkem cca 14 dní, z toho týden zlehka, týden hodně intenzivně. Otázky z mého pohledu takové průměrné, mohlo být určitě výrazně hůř. Přeju hodně štěstí všem, co to ještě mají před sebou.
Uživatelský avatar
Munch
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 27
Registrován: 17. 1. 2006 16:19

Re: Bakalářské zkoušky 9 / 2008

Příspěvek od Munch »

Diky za detailni popis prubehu zkousky. Hlavne to na co se ptaj a co chtej vedet je moc uzitecny. Kdyby to takhle popsali vsichni, tak by mi urcite ubrali na nejistote.
Jdu zejtra a citim se jako kdybych mel jit na popravu ...

Jinak gratuluju k uspesnemu slozeni SZZ. Skoda ty prace.. :(
Sacrificing minions: Is there any problem it can't solve?
http://www.giantitp.com
falconek
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 4
Registrován: 8. 9. 2008 15:47
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Bakalářské zkoušky 9 / 2008

Příspěvek od falconek »

taky pridam, jak to probehlo u me

obhajoba - oponent i vedouci mi navrhli 2, komise se me jen zeptala, jestli chci strucne rict neco k tomu, co mi vedouci nebo oponent vytknuli. Takze jsem neco strucne rekl, oni to tak nejak vzali a rekli, ze znamku mi zhorsovat nebudou, ale na vyborne to neni. A jestli mam neco proti. Samozrejme jsem nemel :) Nasmerovali me do S10, kde uz cekali pani Matousek s Hnetynkou.

ustni cast - Matousek mi zadal 2 otazky z matematiky -
1) grupy, hodne prikladu + normalni podgrupy a priklady (normalnich a nenormalnich)
2) tayloruv polynom, pouziti. A dodal, ze kdybych vedel i nejake tvrzeni, "tak by to bylo skvely" :)

definici grupy jsem tak nejak popsal pres algebru a monoid (u monoidu jsem zapomel na asociativitu, na to se me pak zeptal), priklady grup jsem nejake vedel, normalnich podgrup ani moc ne, ale trosku mi pomohl a nejak jsme to dali dohromady
taylora jsem zadefinoval, napsal i pouziti. Tvrzeni jsem vedel jen jedno jednoduche (nejaka ta limita jde k nule), ale predpoklady moc ne-e - to se mu nelibilo, takze to jeste rozebiral - nejak jsme se dostali ke zbytku a on chtel aspon lagrangeovu vetu o stredni hodnote, ze ktere se to da tak nejak vyjadrit (ja jsem v podstate rekl jen tu vetu, zbytek odrikal on :))

pak prisel Hnetynka a zadal otazky z informatiky -
1) souborove systemy, adresar, pripadne priklady
2) P, NP, NP-uplnost, jak se dokazuje NP-uplnost (juhuu :) )

v 1 jsem mel zmatek, ale tak nejak si to precetl, na par veci se zeptal a presel na 2. To jsem mel celkem dobre, ale byl jsem posledni a uz nade mnou stal i matousek a vrtali mi do toho :) Po chvilce toho nechali a Hnetynka se vratil k 1. Zacal se me ptat na nejake moc prakticke veci (jsem obecna informatika) - jak je implementovano ext3 a jeste neco jako co kdyz je disk velky, na zacatku jsou ulozene informace o volnem mistu atd. a jen na konci toho disku je nejaky soubor (chtel slyset nejake rozdeleni disku na vic casti, kdy na zacatku je info o zacatcich tech casti a kazda ta cast uz ma na zacatku informace o volnem miste). Moc jsem to nevedel, takze to nakonec vzdal. Celou dobu jsem mel nutkani mu rict, ze jako obecna informatika to nemam v pozadavcich :D

Nakonec ustni za 2 => celkove za 2 => maximalni spokojenost

otazky jsem vychytal celkem jednoduche (imho) a zkouseni mi prislo celkem prijemne, spis takove popovidani (mozna by to vypadalo jinak, kdybych vedel malo)

ze 4 lidi, co tam byli se mnou, 2x za 3, 1x za 2, 1x 1, nikoho nevyhodili ;)
Jakobicek
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 53
Registrován: 26. 1. 2006 12:42
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha... VSE/MATFYZ

Re: Bakalářské zkoušky 9 / 2008

Příspěvek od Jakobicek »

uff mam to za sebou ... ted jak to probihalo...

takze... obhajobu bohužel také příliš nepopíšu.. oponent navrhl mezi jedna a dva školitel za 1
obhajoba proběhla tak, že komise prohlásila, že se rozhodla dát mi za jedna .. jak kolega říkla došlo k časovému skluzu... zhruba 3 minuty


Informatika - Peterka
Fragmentace v TCP/IP a ICMP
naštěstí jsem si tuto část přečel asi den před zkouškou
důležité bylo popsat rozdíly mezi IPv6 a IPv4
otázky byly však dost podrobné:
dále se ptal na jaké vrstvě v TCP/IP je ICMP protokol a proč?
zda lze fragmentovat fragmenty a proč je třeba mít offsety a ne jen čísla paketů? kdybychom měli pakety číslovány inkrementálně tak bychom pak těžko rozdělili fragmenty
otázka jak volit identifikátor paketu - náhodně jinak se to dá hacknout
co posílá ICMP ve verzi 6 navíc při zjištění že paket je příliš velký a nelze ho rozdělit? velikost maximálního povoleného rámce
kdy se neposílají ICMP zprávy? když došlo k chybě při transferu ICMP paketu nebo když je špatně kontrolní součet - neví se komu by se to mělo poslat



Architektura počítačů... brr to jsem nechtěl...z Principů jsem měl sotva za tři... no dnes to byla opět hrůza a děs
Von Neumannova architektura - dost temno
Harvardská Architektura - záblesky
stroje řízené daty - brrr hrůza
tady už otázky opravdu nevím...
dodám jen nepodceňte hardware - peterka dává vždy jednu hardwarovou a jednu síťovou otázku
doplňující:
jaké jsou volací konvence v Pascalu a C? viz zpracované otázky
co se stane když zavoláme virtuální fci před voláním konstruktoru? konečně jsem se chytil .)

matika: Majerech
losování pomocí otevírání jakési diplomky a modulování stránek
otázka první:
Vytáhl jsem si funkce jedné proměnné... to neznělo špatně co přišlo byl docela šok... otázka byla totiž:
Dokažte větu o Darbouxouvě vlastnosti pro spojité funkce - žádné věty nebo definice - prostě jeden důkaz
uff důkaz jsem neviděl od prváku... no vymyslel jsem něco co vypadalo důvěryhodně
majerech se podíval konstatoval, že takhle si důkaz nepředstavoval... a že se to normálně dokazuje jinak, uznal že to co jsem vyrobil má hlavu a patu nicméně použil jsem že uzavřený interval je kompaktní množina a že tam lze tedy vybrat konvergentní podposloupnost což majerech prohlásil že je důsledek toho co mám dokazovat... a že bych asi to měl ukázat... naštěstí z toho sešlo po této co majerech po drobném přesvědčování uznal že věta byla +- dokázána

-opravdu jsem nečekal že předmětem otázky může být také jeden důkaz :S



Druhá otázka algebra... no todle se mi moc nelíbilo ... ale otázky byly ještě záludnější....
Mějme reálný polynom, o kterém víte, že žádné dva kořeny nemají stejnou násobnost
a) Kolik má takový polynom reálných kořenů? má všechny kořeny reálné neboť libovolný komplexní kořen a jeho sdružený parťák mají shodnou násobnost
toto je trivialita... ale přijít na to... mi trvalo... půl hodiny... je to divoce formulované...
b)Najděte všechny kořeny tohoto polynomu /přesně/
První pozorování:
když je kořen násobný tak je kořenem derivace...
Druhé pozorování:
derivace původního polynomu je tvaru
Q'(x)=P(x)*balast0
původní polynom je tvaru
Q(x)=P(x)*balast1
Třetí pozorování:
P(x) je NSD Q(x) a Q'(x), kde P(x) je produkt těch násobných kořenů
Řešení:
Nalezneme NSD eukleidovým algoritmem a pak rekurzivně pustíme na P(x)

s velkou majerechovou pomocí jsem toto vymyslel... dosti mě zaskočilo jak matika probíhala... čekal jsem teorii věty definice... žádná teorie se nekonala .) takže poučení... důkazy je dobré znát a praktické příklady aspoň lehce prohlédnout... jeden kolega tam invertoval matici

-nečekal jsem praktické příklady...:S

Výsledek:
ústní za dva - komise byla velmi mírná... ta von neumannova architektura byla skoro na odejití ....
celkově za 1
Minsk will lead with blade and sword Boo will sort out the details
doser
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 17
Registrován: 20. 6. 2006 17:05

Re: Bakalářské zkoušky 9 / 2008

Příspěvek od doser »

Tak je to šťastně za mnou a musim se přiznat, že bakalářské zkoušky lze s velkou dávkou štěstí udělat i bez znalostí matematiky;) Na lehké otázky z matiky - uspořádané množiny a skalární součin, norma, kolmost jsme toho moc neřek a co jsem řekl, tak ještě z půlky špatně. Hodnocení matika za 3(s velkym mínusem), informatika 1, bakalářka 1, celkově za 3. Pravda, že informatika byla naprosto bez problémů, dostal jsem procesory & mikroprocesory - takže instrukční sady, pipeline, out-of-order a k mikroprocesorům - vlákna, cache, sběrnice, virtuální paměť; druhá otázka byla binární stromy a vyvažování, prakticky stačil popis AVL-stromů.
space_man
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 9
Registrován: 7. 6. 2006 18:43

Re: Bakalářské zkoušky 9 / 2008

Příspěvek od space_man »

No tak ja pridam taky jednu mene stastnou statnici:-(

doktor Zemlicka me zkousel z matematiky, coz me z pocatku prekvapilo, neb jsem ho cekal spise na informatiku.
Nejprve se mi snazil vnutit rozklad ireducibilnich polynomu, nacez se nade mnou smiloval a dal mi simplexovou metodu.
Dalsi otazka bylo hledani korene polynomu numerickymi metodami, tedy Newtonovu metodu + dalsi algoritmy, kde po
me chtel abych srovnal jejich vyhody, nevyhody, rychlosti, ... nicmene musim rict, ze Zemlicka je vic v pohode, nez jsem
cekal.

z informatiky me zkousela dr. Mlynkova. Dostal jsem normalni formy, coz jsem tak nejak nakonec vedel, nicmene druha
otazka me stala zivot, protoze jsem dostal XSLT a o tom jazyku jsem slysel tak maximalne na co se to pouziva, ... to ji
bohuzel nestacilo, takze si to nejspis v lednu zopaknu:-((
Lada_

Re: Bakalářské zkoušky 9 / 2008

Příspěvek od Lada_ »

takze to vypada ze budu prvnim dnesnim prispevatelem...

- obhajoby praci jako vcera od 9, u me posudky oba za 2, takze nebylo co resit a dostal jsem (podle komise u obhajob) asi nejlepsi komisi: Bulej + Klazar (doufam ze jsem jmena nespletl)

od Buleje jsem dostal v informatice Virtualni pamet, strankovani, vypadek stranky a TCP/IP - adresace, routovani, fragmentace, spolehlivost...
nebyly to moje uplne oblibene otazky, ale nakonec celkove za 2. ale pro pristi generace bych doporucil dat si pozor na 2 veci:
Strankovaci tabulku ma kazdy proces vlastni -> ochrana pameti, nemuze pristoupit na cizi stranky (mozna ze to v materialech ke statnicim je, ale ja to z nich nepochopil...)
to povidani o fragmentaci v materialech - fragmentace se deje na IP vrstve, takze jestli je to TCP nebo UDP je jedno (TCP ma pak moznost segmentace)
+ jsem dostal zaludnou otazku - kdyz je MTU mensi nez velikost posilaneho paketu a nejaky router zakaze ICMP pakety (TCP nedostane zpravu o tom ze MTU je mensi nez pakety ktere posila) co se stane? Spravna odpoved: TCP se utopi v resendech (neumi to osetrit).

Z matematiky jsem dostal RIemannův integrál - definice + nektere tvrzeni a skalární součin (SS, norma, C-S nerovnost, pouziti (ortogonalita)), což jsem celkem i zvládnul a tak celkove cele statnice dopadly za 2:)

Hodne stesti dalsim generacim, ted hura oslavovat:))

(Bc.) Lada
qwertie
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 103
Registrován: 4. 6. 2005 15:49
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Vyšehrad

Re: Bakalářské zkoušky 9 / 2008

Příspěvek od qwertie »

Tak bakalarka = 1 + 2 = 2 (nelibilo se jim ze se nestihl program..)

Komise I- Skobal, M-Gregora

Otazky

I - Transakce, Chomskeho hierarchie
M - Matice a jejich hodnost, Stromy a hledani minimalni kostry..

Dikybohu za tuto KOZU (kombinaci otazka zkousejici -> umim)

mozna doplnim, kazdopadne byli zkousejici velmi prijemni a mili takze za 1.

Hodne stesti vsem.. Pojdte oslavovat..
Sakuri
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 36
Registrován: 8. 1. 2007 20:45

Re: Bakalářské zkoušky 9 / 2008

Příspěvek od Sakuri »

No ja sla dneska uz na druhy pokus. Minule me Yaghob vyrazil na synchronizacnich primitivech.
Dneska jsem mela na komisi vetsi stesti a dostala jsem Peterku a Majerecha.

Informatika (jsem zamereni IOI)
Protoze jsem vypozorovala, ze pan Peterka dava vetsinou obe otazky z petky nebo sestky, tak jsem doufala, ze bych mohla dostat site, ale nestalo se...
Mela jsem I/O systemy a pak ze sestky Oddeleny preklad pri proceduralnim programovani. Ani z jednoho jsem nebyla nadsena, ale nakonec jsem tam k tomu neco napsala (u toho druheho vsechno, co nam kdy na obecne informatice bylo receno). Peterka byl prijemny a zustalo mu to, i kdyz jsem mu odpovedela na malokterou otazku z tech, co mi po precteni pripravy dal. Tam jsem to tipovala, ze bude vahat mezi 3-4, podle meho vykonu.
Majerech losuje - mela jsem stesti a vyfasovala jsem integral a matice. K maticim jsem pak dostala jeste navic dostala priklad - spocitat inverzni matici k matici velikosti 3x3. U integralu jsem zmastila, co jsem mohla, jak jsem byla nervozni, takze v ramci vysvetlovani vety o substituci jsem nakonec pocitala i (velmi primitivni) priklad na substituci, ktery jsem nastesti zvladla. Matice byly ze zacatku v pohode, ale nakonec se to nejak drhlo u matic linearniho zobrazeni, kde mi nejdriv trochu trvalo, nez jsem presne pochopila, co se po me chce, ale ani pak to nebylo nijak slavne... Inverzni matici jsem spocitala dobre a byla jsem dokonce pochvalena za to, ze jsem k vypoctu pouzila numericky stabilni metodu. Celkove jsem ale na Majerecha neudelala moc dobry dojem. Po porade (kdy jsem byla presvedcena, ze mi jde o krk), mi dali trojku - s tim, ze na te trojce trval Majerech a Peterka mi asi chtel dat dvojku (aspon tak jsem to pochopila, z toho, ze Majerech rekl: "To ja jsem byla ta svine, ktera na te trojce trvala."). ME to samozrejme potesilo - jednak, ze jsem to mela za sebou, a jednak, ze dokonce premysleli o dvojce. Protoze bakalarku jsem mela za dve, tak celkove mam taky za dve (to Majerech okomentoval slovy:"Zas takova svine nejsem" :) ).

Komise byla teda fajn a oproti me minule hodnotila o dost lip (mam dojem, ze mit dneska se samyma otazka Yaghoba, tak letim znovu...).
Uživatelský avatar
Petr-H
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 81
Registrován: 30. 1. 2006 14:18
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: VŠK 17. listopadu
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakalářské zkoušky 9 / 2008

Příspěvek od Petr-H »

Absolvoval jsem zkoušku již včera.Co se týče obhajoby, jak můj vedoucí, tak oponent ohodnotili mou bakalářskou práci známkou 1, obhajoba tedy byla velmi krátká. Následovala tedy zkouška. Mou komisí byla zde již několikrát zmíněná dvojice dr. Peterka a dr. Majerech.

Jako první mně zkoušel dr. Peterka z informatiky. Prvni otázkou byla "Principy a základy implementace objektově orientovaných jazyků a jazyků s blokovou strukturou". Zde byl kladen především důraz na volání procedur, rozdíl mezi aktivačními záznamy v jazýcích C a Pascal, a dále některé specifické vlastnosti objektově orientovaných jazyků jako je jednoduchá a vícenásobná dědičnost. Druhou otázkou byla "Spolehlivost - spojované a nespojované protokoly, typy, detekce a oprava chyb". Dr. Peterku zajímal především způsob jakým lze spolehlivosti dosáhnout, konkrétní metody - tedy samoopravné kódy, CRC a kontrolní součty - a jejich použití v konkrétních případech. Dále se také ptal na rozdíl mezi jednotlivým a kontinuálním potvrzováním - v jakých situacích lze resp. nelze použít - a piggybacking. Celkově se jednalo o velmi příjemné zkoušenía dr. Peterkovi se moje vystoupení líbilo natolik že ho ohodnotil stupněm 1.

Následovalo zkoušení u dr. Majerecha z matematiky. První otázkou byly matice, dostal jsem za úkol spočítat inverzní matici k matici 3x3 (dr. Majerech se mi předem omlouval za "hnusné" čísla které při výpočtu vyjdou což se také stalo, ale jinak zde nebyl žádný problém). Dále jsem napsal několik tvrzení k inverzním a regulárním maticím a na závěr jsem také dostal doplňující otázku na matice linárního zobrazení a jejich vlastnosti. Druhou otázkou byly metrické prostory. Zde jsem měl volnou ruku, nadefinoval jsem tedy metrický prostor, napsal několik příkladů metrických prostorů a pokračoval základními tvrzeními o metrických prostorech. Zde jsem ale pokazil definici otevřených a uzavřených množin (špatné pořadí kvantifikátorů), dr. Majerech mne ale nechal nad touto definicí tak dlouho přemýšlet, dokud jsem svou chybu sám nenašel a neopravil. Na závěr ječtě přidal doplňující otázku v podobě definice kompatkních prostorů. Můj výstup pak ohodnotil známkou 2, i zde se však jednalo o velmi příjemné zkoušení a nebýt mé vlastní chyby, tak i bez problémů.

Vzhledem ke známce z bakalářské práce se nakonec zkoušející dohodli na výsledné známce 1 (což dr. Majerech okomentoval slovy "informatika opět vyhrála" :D ) a já mohl začít slavit. Všem ostatním kteří včera a dnes uspěli gratuluji a těm kterým se tolik nedařilo přeji hodně štěstí u opravných termínů.
Uživatelský avatar
Myshaak
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 162
Registrován: 18. 1. 2006 22:29
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Bakalářské zkoušky 9 / 2008

Příspěvek od Myshaak »

Yesssssssss! :)) Ale ze to byl boj!

Nejprve jsem prezil klinickou smrt u obhajoby prace: vedouci 1-2, oponent 3-4. :( Docela me tam rozbil. Posudek jsem predem neznal - na zadny ze dvou mailu, ktere jsem oponentovi poslal, zadna reakce - a vcera na posledni chvili jsem na MS nikoho kompetentiho, kdo by mi posudek ukazal, nenasel. Skoda, i kdyz jsem cekal, ze se to nebude moc libit, ale lepe bych se pripravil - takhle mi ani nedali cas poradne si ty pripominky precist. :(( Pritom tam byly vytky typu "pul hodiny mi trvalo, nez jsem prisel, jak se dela XY" - pritom postup popsan v uzivatelske dokumentaci, mno... Poslali me ven, ze se poradi. Za minutu mi oznamili, ze me nechaji nazivu! Ufffff (I kdyz zas byli by to dost ostri hosi, kdyby mi pri navrzich 1-2 a 3-4 dali tu stverku)

*Informatika - Zemlicka
1) BVS, vyvazivani, haldy
2) VAP, strankovani

*Matematika - Kratochvil
1) delitelnost, ireducibilni polynomy, rozklad na korenove cinitele
2) Eul. a Ham. grafy

U informatiky jsem se radoval, jakou ze mam peknou otazku, nez me pan Zemlicka vyvedl z omylu. :D Napsal jsem tam toho myslim dost, popis a slozitost operaci, prumerna vyska pr. stromu, u AVL rotace, kolik max rotaci pri jake operaci, max hloubku AVL stromu, i tu haldu, vcetne pekne reprezentace v poli (tam jsem nenapsal, ze syny najdu na pozici a2i a a2i+1, na coz se pak doplnkove ptal). Pro doplneni chtel CC stromy a splay-stromy (tam jsem zvoral, ze se vyhledavany zaznam "strci" do korene, pote, co zvedl oboci, jsem se rychle opravil "Ja jsem blbej, zarotuje az do korene"). Halda se mu nezdala, ac jsem tam napsal to vyuziti pri trideni na vnejsi pameti (predtrideni dvojitou haldou) - doufal jsem, ze ho to potesi, kdyz jsme to brali na OZD. ;) ... "Hmmm, a co jiny haldy?" Tak jsem priznal, ze nevim, ze jsem akorat slysel o Fibonaciho haldach. Chtel neco s vice-arnimi haldami a haldami, jejichz nazev jsem slysel snad poprve v zivote.
Strankovani docela slo. Sice nejprve prehledl muj strucny uvod (jako co to je a proc se to dela) a zacal kritizovat, ale pak to slo dobre. Popsal jsem mu mechanismus a uz si prisedl a zacal stourat. Chtel vedet, jak se to presne dela - ale konretne na HW urovni, jaky zelezo kde musim mit, aby mohlo byt strankovani. To me docela dostalo, akorat jsem pipnul, ze pri viceurovnovym strankovani muze byt tab. 1.urovne nekde v registru nebo ze se da vyuzit draha asociativni pamet. Pak chtel jeste alg. na vymenu stranky a jeden dva z nich podrobneji popsat.
Nebyl uplne v pohode, ale extra zaludny taky ne. Na konci to vypadalo, ze vaha, dal mi tedy jeste udelat "slozitou" rotaci v AVL strome - tedy tu, kde se po pridani musi zarotovat dve hrany. Dal mi cas a ja to napsal

Matematika mi radost neudelala. Presne jsem videl, jak pri premysleni, co mi da, zajizdi ocima k osme kapitole, kterou jsem spolu s dif. rovnicema prilis neumel. Rikal jsem si, "Hlavne ne ty ******* obory integriy, ******* delitelnost a ireducibilni polynomy". No samozrejme neomylne prave toto! Ale jinak byl Kratochvil zlaticko. ;)
Dal mi jeste prakticky priklad na delitelnost, jestli jeden zadany polynom je delitelem druheho (ze by zachrana? bo toto pocitaji decka nekde v sexte na gymplu :D). Tak priklad spocitan, k tomu stranka teorie. Myslim, ze jsem nektere hlavni veci mel, NSD, Eukleida, co je to koren a rozklad, co je ireducibilni polynom a take to, ze v C - narozdil od R - ma kazdy polynom koren a polynom stupne >=2 je vzdy reducibilni. No a pak zacal. :) Chtel mimo jine "nejak popsat" vsechny ireducibilni polynomy v R,Q a C. No tady jsem to moc nedaval, dost mi pomahal... Spolecnymi silami jsme to nakonec dali dohromady (pro zvedavce spr. odpoved: polynom je ireducibilni v C <=> je stupne 1, ireducibilni v R => je stupne 1 nebo 2, a v Q pro libovolne n existuje ireducibilni - napr xn-2)
Druha otazka, kterou jsem vypracovaval jako prvni, v pohodicce. Def Eul. grafu + veta + dukaz. Def Ham. kruznice, jak je to tezky, postacitelna podminka (D) a dukaz, ktery neni uplne easy, ale ktery jsem z kombagry u Kratochvila umel a rozumel mu. Evidentne ho to potesilo. :) Nakonec par dotazu, jak je to tezke - NP, a to i na rovinnych grafech, ovsem navedl me k tomu, ze na urcite tride grafu (myslim ze "hranove") je otazka HK polynomialni - prevedl jsem to na testovani Eulera.

-------------------------------------------------
Znamky zvlast za matiku a informatiku mi nerikali, celkove ale ustni za 2. (Osobne si myslim, ze Inf 1-, matika 2 nebo horsi 2).
Bakalarka 1-2 + 3-4 = 3
Ustni cast: 9:30 - 12:00
Popsano 8 stran A4 (a ze pisu relativne drobne)

Celkovou znamku mi ani nerekli, pry se ani nedava! :o Ze pry je to akorat prospel s vyznamenanim - prospel - neprospel. Tak by me zajimalo, jak to je... (Ne ze by to bylo tak dulezite, ted se jde SLAVIT!!!!)
"Go for the eyes Boo, go for the eyes! Yeahh!!"
Uživatelský avatar
Che
Donátor
Donátor
Příspěvky: 166
Registrován: 2. 6. 2005 12:29
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: EU
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakalářské zkoušky 9 / 2008

Příspěvek od Che »

Přidávám i svoje zážitky...

Obhajoba: vedoucí i oponent mi navrhli za 1, takže tuhle část jsem měl velmi rychle za sebou... :)

Zkoušení: jako komisi jsem dostal již zmíněnou dvojici Skopal (I), Gregora (M).

Moje otázky z matematiky byly: 1.) Steinitzova věta o výměně + související definice a 2.) latinské čtverce a projektivní roviny. U první jsem se celkem zaradoval (předčasně) u druhé jsem hned tušil, že to nebude jednoduché... Definice (lineární nezávislost, lineární obal, systém generátorů, báze vektorového prostoru) jsem měl celkem v pohodě, místo Steinitzovy věty jsem si ovšem vspomněl jen na pomocné lemma (slabší verzi věty), což mi ale nakonec bylo odpuštěno (možná proto, že jsem k němu vyplodil uznatelný důkaz). Druhá otázka byla podstatně horší, dost jsem spletl axiomy projektivní roviny a také jsem zapomněl, jak se definuje její řád. Větu o vztahu projektivní roviny a latinských čtverců jsem sice uvedl, ale definici ortogonálních latinských čtverců jsem měl jen zhruba...

S otázkama z informatiky to bylo asi o něco lepší, měl jsem: 1.) Třídy složitosti P, NP, NP-complete 2.) Návrhové vzory. U první otázky mne dr. Skopal několikrát musel nakopnout správním směrem :) Také jsem musel přiznat, že nevím, jakým způsobem se původně dokázalo, že problém 3-SAT je NP-úplný (tj. že všechny problémy z třídy NP jsou na něj polynomiálně převoditelné) - odpověď měla znít nějak ve smyslu, že to bylo dokázáno pomocí univerzálního Turingova stroje (ovšem ne-úplně jsem to pochopil :)). Návrhové vzory byly celkem v pohodě - jediné, co mne překvapilo, byl dotaz, jak se navrhové vzory prakticky popisují (formalizují) - jde o kombinaci formalizace v UML a textové specifikace těch vlastností, které nelze v UML modelovat.

Oba zkoušející byli příjemní, snažili se mně ke správné odpovědi navést a teprve pokud to nešlo - hlavně u matiky - tak vysvětlovali místo mne :)

Nakonec ústní za 2 a celkově taktéž za 2 :)

Btw. mockrát děkuji všem, kteří se podíleli na přípravě učebních materiálů ke státnicím - skvělá práce!
shoot that shit
Uživatelský avatar
Munch
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 27
Registrován: 17. 1. 2006 16:19

Re: Bakalářské zkoušky 9 / 2008

Příspěvek od Munch »

Tak ja jsem nastesti taky dostal vyse zminovanou KOZU.

I (Skopal)
1. Hashovani: Popsal jsem princip hashovani, nejaky zpusoby reseni kolizi. Pak se zeptal jak ma vypadat dobra hashovaci funkce. Rek jsem neco jako ze musi univerzum klicu rozlozit rovnomerne po tabulce, ale to mu nestacilo. Chtel neco konkretnejsiho a nakonec se spokojil s odpovedi, ze by to melo byt neco jako generator pseudonahodnych cisel. To, ze jsem nedokazal odpovedet na to jak takovy generator vypada, mu asi ani moc nevadilo. Pak se zeptal na externi hashovani, ale kdyz uvidel mou vystrasenou tvar, tak rek, ze nic, ze se to uci az na magistru. Pak jsem rek neco o perfektnim hashovani a lehce popsal Cormacka. Padlo jeste par otazek obecne o perfektnim hashovani, coz jsem zodpovedel a to mu stacilo.
2.Virtualni pamet, Strankovani: Nejdriv jsem popsal k cemu to je a potom princip. Chtel popsat postup toho co se deje, kdyz se hleda nejaky pointer. Co dela HW, co OS. Pak se zeptal jestli by slo udelat strankovani bez HW podpory (coz rozumne nejde, muselo by se to resit i v prekladacich a bylo by to nefektivni). Pak se zeptal na algoritmy vyhazovani stranek. Popsal jsem FIFO a NRU a to mu stacilo. Na segmentaci nastesti nedoslo.
Celkove velmi prijemne zkouseni. V zasade se spokojil s principy a nestoural moc do detailu.

M (Gregor)
1. CS nerovnost: Napsal jsem definice skalarniho soucinu a normy. U normy chtel nekolik moznych "typu" normy, tj. maximalni, manhattonska atd. coz jsem moc nevedel, musel jsem patrat v pameti jeste z dob kdy to bylo na prednasce. Pak jsem napsal CS nerovnost a ideu dukazu, na detaily jsem si nevzpomel. Potom trojuhelnikovou nerovnost. Tu jsem mel s dukazem pro R, ale on chtel i pro C. Nakonec jsem to s jeho pomoci dal do kupy.
2. Rovinne grafy, barveni: Napsal jsem nekolik definici a par vet. Jednu chtel dokazat, tak jsem dokazal tu |V| - |E| + s = 2. U barveni se mu nelibila moje verze Kuratowskeho vety, tak mi ukazal protipriklad a ja to opravil (chybelo mi tam slovo "deleni"). Potom jsem jeste zacal dokazovat vetu o peti barvach, ale uprostred me zastavil s tim, ze si neni jistej jestli to rikam dobre (ale myslim, ze jsem to rikal dobre :)) a zeptal se me jeste na problem barveni pomoci tri barev (NP-uplny problem). To mu stacilo a rek, ze se pujde poradit s kolegou.
Gregor stoural trochu vic nez skopal, ale v pohode.

Nakonec ke me prisel Skopal a pogratuloval mi, ze to mam za 2.
Co mi kdo navrhoval nevim, ale myslim, ze Skopal mi moh navrhnout tak 1, nebo 1- a gregor 2, 2-. Tezko rict, ale ted je mi to uz jedno. :)
Sacrificing minions: Is there any problem it can't solve?
http://www.giantitp.com
Odpovědět

Zpět na „Bakalářské SZZ“