MATEMATIKA 2008

Vše co se týká bakalářských státních závěrečných zkoušek.
jacube
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 26
Registrován: 14. 6. 2006 13:17
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

MATEMATIKA 2008

Příspěvek od jacube »

Vazeni pratele,
rad bych se s vami podelil o sve zkusenosti ze statni zaverecne bakalarske zkousky. Dopoledne se konala obhajoba, odpoledne potom ustni cast.

1. Obhajoba bakalarske prace
Jak nam bylo predem sdeleno, byl k dispozici projektor, a tak jsme mohli promitat prezentace z pocitace. Kazdy mel vyhrazeno 10min na prezentaci. Pak nasledovali posudky - vedouciho a oponenta (neni nutna jejich pritomnost). Diskuze byla vetsinou velmi kratka. Dotazy nesmerovaly k tomu, ze by cloveka mely potopit. Vetsinou to bylo ze zvidavosti clenu komise. Opravdu nebyly zaludne. Pote se komise kratce poradila a oznamila znamku. Znamky odpovidaly posudkum...

2. Ustni cast zaverecne zkousky
Ze SZZ jsem mel opravdu respekt. Priprave jsem venoval necele 2 tydny. Myslim, ze za 2 tydny se to da velmi slusne zopakovat. Nase komise mela pomerne hodne clenu - asi 8. A dale - jak me zkouseli:

a) analyza: vicerozmerny integral, fubini; zkousel Hencl, Pokorny
pri zadani teto otazky me polilo horko. Bohudik jsem si to v nedeli precetl. Zhruba jsem napsal, ze na soucinu existuje prave jedna mira, ktera splnuje blabla a tak dale. Pak jsem zacal nejakou motivaci - rezy mnoziny a pro ne prislusne funkce. Nakonec jsem formuloval tvrzeni Fubiniho vety. Hencl to proletl, rekl, ze je to spravne, ze tomu asi docela rozumim. Zeptal se na nejake predpoklady, ktere jsem moc nevedel, ale neco jsem rekl. Dal me zkouseli v podstate z aplikace Fubiniho vety (pocital jsem miru trojuhelniku :-D) a dale z vety o substituci, kterou jsem nejak formuloval. Nakonec jsem ji mel pouzit pro vypocet obsahu kruhu pomoci polarnich souradnic. To byla cela analyza. Hencl byl v pohode, pomahal, Pokorny taktez. Rozhodne nerypali do detailu. Na to stejne neni cas...

b) modelovani: bilancni rovnice v mechanice kontinua; zkousel Pokorny, Kaplicky
Bilancni rovnice = zakony zachovani. Zacal jsem ZZH, musel jsem vysvetlit zakladni popis kontinua a jeste odvodil ZZHy (zajimal ho vztah tenzoru napeti a vektoru napeti). Pak uz se me jen zeptal, co se dal da bilancovat a byl konec. Zkousel v podstate pouze Pokorny (byl v pohode, nerypal, pomohl), Kaplicky sekundoval a mel zvlastni dotazy :-)

c) algebra: baze, dimenze, homomorfismy, matice homomorfismu, matice prechodu...; zkousel Zemlicka, nevim kdo :-D
vedel jsem v podstate vsechno, chteli dukaz jednoznacnosti vyjadreni vektoru vuci bazi, coz je snadne. kdyz jsem neco nevedel, pomohli mi.

CELKOVE DOJMY: mel jsem dost velky strach, nicmene se potvrdilo, ze zkouska je prehledova a nikdo se vas nebude snazit potopit. Dukazy nejsou nutne temer v zadnem pripade. Stejne na to neni cas. Dalsi otazky, co zaznely:
analyza - hlubsi vety o spojitosti, Fourierovy rady (!!!), konvergence rad
algebra - grupy

CELKOVE VYSLEDKY: bylo nas dnes 7 a jediny, kdo to nedal, byl clovek, ktereho jsem v zivote nevidel. Mel bohuzel i spatnou znamku z bakalarky.... Njn, snad to zmakne priste ;-) Urcite si nemyslete, ze by vas chtel nekdo potopi, to snad nehrozi.

PREJU VSEM HODNE STESTI !!!
Uživatelský avatar
Devron
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 180
Registrován: 7. 11. 2005 09:16

Re: MATEMATIKA 2008

Příspěvek od Devron »

Ja pridam report z financni matematiky...

Bylo nas taky 7... v komisi byl Hurt, Zichova, Kulich, Hlubinka, Vorlickova (externista z ministerstva financi)... Na pripravu mela byt hodina... no myslim, ze to bylo dost pres hodinu...

Z matiky... zkousel Hlubinka... ja mel homomorfismy, matice prechodu, jadro, obraz, vztahy mezi dimenzemi... nechtel zadne slozitejsi vety, spis kreslil obrazky a chtel to vysvetlit na nich... pak jeste zabrousil neco k maticim, determinant, soustavy rovnic, ale jen okrajove ve vztahu k hodnosti matice... a byl relativne hodne v pohode... z jinych otazek... treba soustavy rovnic, dost veci je tam bylo z lingebry, obecne Hlubinka chce spis prakticke veci... nechce toho moc, zadne vety, ale tomu zakladu je dobre rozumet...

Ze statistiky zkousel Kulich... mel jsem dvouvyberovy t-test... tak jak Kulich zminil na prednasce, zkousi celou statistiku, otazky si dela nejspis sam... pokud se naucite celou statistiku jak prednasel, nemel by byt problem... no i kdyz jsem myslel, ze to umim, tak me pak presvedcil, za az tak uplne ne... Kulich u statistiky dost dodrzoval 15 min a nakonec na statistice bylo zpozdeni, tak jednoho zkousela Vorlickova...ta tomu az tak nerozumela, takze to uznala...

Z financi... zkousela Zichova a Vorlickova... Zichova zkousela vsechno ucto, zbytek zkousely podle toho, jak kdo prisel... moc neplati ty otazky, co jsou vypsane... jeste jsem nevidel, aby nekdo dostal neco kolem CAPM modelu, a veci, na ktere je pri odvozeni treba stochasticka analyza - Black-Scholes a veci kolem ocenovani opci... ale opce a jednoduche priklady na ne jo... dost otazek je z ucta... ocenovani, podvojnost, ucty, rozvaha... ale byla i otazka na linearni interpolaci u dluhopisu... otazky z financi jsou bud teoreticko-pocitaci - ucto, nebo pocitaci... treba ja mel nejake odvozovani kolem anuit... ale da se odvodit na miste... taky byly otazky, ktere v te osnove nejsou... umorovani dluhu... takze je dobre si projit uvod do financi+fin. managment i od Zichove matematicke metody..

Jinak obecne... obhajoba je spis jen formalita, pozor dava jen Hlubinka, pripadne Kulich... ostatni tak napul...k dispozici je meotar... takze prezentace na slidech... jine zarizeni neni mozne (na financni matice teda, jak je to jinde nevim) ... Hurt vesmes jen dohlizi, zkousi jen vyjimecne a kdyz, tak to je hodne kratke zkouseni :), Vorlickova je pomerne neprijemna... udelali vsichni... znamky ruzne... vseho druhu...

gl, kdo se teprve chystate :)
sadda
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 62
Registrován: 22. 3. 2006 12:32

Re: MATEMATIKA 2008

Příspěvek od sadda »

Tak ja bych se pridal s komisi na statistiku pod vedenim pana Antocha.

Obhajoba bakalarske prace
Sel jsem na radu jako prvni a prislo mi, ze prvnich pet minut me poslouchal jenom muj vedouci a oponent. Na konci precetl pan Antoch posudky (nebo jakysi vytah) a zeptal se me, jestli jsem si opravil veci, ktere mi oponent vytykal. Po tom, co jsem je odprednasel, promluvil vedouci prace a po nem jeho oponent. Asi bych doporucil mit na obhajobe oba dva, mne vyrazne podrzeli a myslim, ze jsem dostal o stupen lepsi znamku, nez kdyby tam nebyli. Navic jsou asi jedini, kteri vi, o co se v praci jedna a jsou schopni k tematu promluvit. Na povidani je pouze deset minut a clovek si musi prinest folie, pocitac u teto komise neni mozny.

Analyza (Prazak, Seidler)
V pohode. Dostal jsem stejnomernou konvergenci, rekl jsem par vet, pak se me ptali na to, jake vlastnosti a za jakych podminek se prenasi stejnomernou konvergenci. Tady jsem moc nevedel a spise tipoval, ale oba dva se mi snazili pomoct.

Algebra (Smid, Bican)
Zamerne uvadim Smida na prvnim miste, protoze on se ptal a Bican prihlizel a prikyvoval. Dostal jsem vlastni cisla a vlastni vektory, to bylo v pohode. Potom se me ptali na Jordanuv kanonicky tvar matice, podobnost matic a tady jsem to zacal motat. Dukaz po mne chteli jeden a i ted byl na tri radky. Dukazy se v zadnem pripade neucte.

Statistika (Hlubinka, Zichova, Hlavka, obcas prisel i Antoch)
Tady nastal nejvetsi kamen urazu. Vylosoval jsem si otazku analyza rozptylu a mnohonasobna porovnavani. Rekl jsem, ze si myslim, ze tato otazka nebyla v pozadavcich. Antoch se podival na pozadavky a rekl, ze se da zaradit do treti casti, ale alespon mi poradil, ze mam rici neco o rozptylu, dvouvyberovem testu a pak zkusit jednoduche trideni. Prvni dve jsem zvladl a pak jsem prekvapive dobre vymyslel i Scheffeho vetu. Mezi otazkami jsem dokonce videl i test dobre shody, takze si radsi prectete celou knihu od Andela.

Znamku ze zkousek jsem dostal za dva, coz odpovida tomu, ze u algebry jsem blbnul a statistiku moc nevedel (i kdyz, co jsem odrikal, bylo vetsinou dobre). Dalsi kluk dostal ze vseho za jedna a jednoho bohuzel vyhodili. Cela zkouska ma spise charakter pratelskeho povidani, pokud clovek neco nevi, jde se dal nebo je mu pomozeno. Vzhledem k tomu, ze je na jednu cast pouze patnact minut, tak na nejake velke detaily neni ani cas.
Odpovědět

Zpět na „Bakalářské SZZ“