Dalsi rocnik

Vše co se týká bakalářských státních závěrečných zkoušek.
Uživatelský avatar
macbeth
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 201
Registrován: 11. 2. 2005 14:48
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: PPraha
Kontaktovat uživatele:

Dalsi rocnik

Příspěvek od macbeth »

Nejako su ostatni neaktivni, tak zakladam temu ohladom tohtorocnych statnic ;)

Najprv mi pani Zavoral a Tuma povedali, ako mam hodnotenu bc a kam mam ist (akoze miestnost, nie do... :D ), potom som zistil, ze som mal velmi prijemnu komisiu -- panov Fialu a Kofrona. Z inf som dostal
1.) P, NP a spol
2.) Synchroniz problemy, vzaj vylucenie

Z mat:
1.) Veta o vymene
2.) Kompaktne priestory

Trochu som sa zamotal v kompaktoch, ale inak pohoda...

Vela stastia zajtra vsetkym, ktorych to este len caka :)
Nieco, co by nejavilo ziadne znamky bytia, teda by sa nijak neprejavovalo ako sucno, by nebolo niecim, ale prave nicim...
Kemua

Re: Dalsi rocnik

Příspěvek od Kemua »

Tak taky pridam par svych poznamek.

Obhajba bakalarky probihala stylem "Tak u vas je t ojednoduche, oponent a vedouci navrhli 1, tak nam nezbyva nez to podepsat", cca 20s, a poslali me za panem Yaghobem a Kucerou. Z pana Kucery se vyklubal uplne jiny Kucera, nez uci ADS :-)

Otazky Matika:
1. Determinanty - tady jsem napsal vpodstate vsechno na co jsem si vzpomnel, od definice, az po adj. matice, Cramerovo pravidlo, geometricky vyznam apod - chtel vedet jak jsou ty souradnice v rovine, kdyz rikam, ze je to obsah rovnobeznosteny, tak jsem to tam nejak vyplodil :-) Vubec si nejsem jisty, ze to bylo dobre, ale zabralo to :-)
2. Eulerovske a Hamiltonovske grafy - Definice, a vety ktere to popisuji, Diracovu se mi podarilo dokazat, vpodstate jsem mu to pak cele povypravel a bylo to. Zadne dalsi otazky.

Informatika:
1. Konkretni Filesystemy - no jeste pred dvema dny by to byla moje smrt, nastesti sem se na to vcera zameril a nasel si opravdu presne jak funguje FAT, NTFS a ext2. Nakonec z toho byly tri papiry, az jsem na sebe byl pysny :-) U FAT bylo treba napsat, jak se to alokuje, jak vypada ta tabulka, jakou roli ma kor. adresar, jak jsou tam ulozeny adresare, soubory apod. U NTFS jsem popsal vlastnosti ktere to ma navic, jako zurnal, sifrovani a pak rozepsal MFT docela podrobne, zase jak se resi soubory, adresare. Veci jako jak jsou tam ulozeny jednotlivy volume, MBR atd po me nastesti nechtel :-) U ext2 je asi dulezite pochopit jak ten inode funguje, jak je to tam ve skupinach bloku, co je to superblok. Prislo mi, ze hlavni duraz je kladeny na to, at se vi, jak jsou tam ulozeny adresare a soubory. Pak prislo par otazek typu, jake jsou omezeni FATky, (velikost souboru, partitiony, ale hlavne se po me chtelo slyset: prava), kde se s tim dnes setkame (flashky, pametove karty) - na ty jsem dosel po vyjmenovani win98, mobilu, zkusil jsem i routery a ind. pocitace a nakonec me uspesne dovedl ke spravne odpovedi :-) U ext2 prislo, proc se to porad jeste pouziva,kdyz je to tak stary FS - jedine co me napadlo byla rychlost - spravne :-)
2. tuhle otazku zadaval se slovy..."aaaa, to jsme tu dlouho nemeli, to jsem an inevedel ze tu je" - tak jsem cekal, co vytahne za spek, a ono to byla Chomskeho hierarchie :D Toto se obeslo bez problemu, stacilo to definovat, a rict ktere automaty prijimaij ktere jazyky, umet je definovat. Vety kolem moc zajem nevzbudily ( Nerudovka, pump. lemma):-) Mozna taky proto,ze jsem sedel na zidli pana Galambose a ten uz se na ni dobyval, tak jsme to vzali v rychlosti a moc dalsi otazky nepadaly :-)

Jeste k Yaghobovi, mel jsem z nej pocit, ze chce aby tomu clovek opravdu rozumnel a podle toho se taky ptal. U FS by mu asi nestalo par obecnych kecu o abstrakci souboru apod... ja se to nakonec naucil a pochopil (nic proti wiki, ale z toho jsem opravdu po precteni chytrejsi nebyl) z :
http://homepage.smc.edu/morgan_david/cs ... e-ext2.htm
http://pages.cs.wisc.edu/~bart/537/lect ... s/s26.html
https://dsrg.mff.cuni.cz/pipermail/osy/ ... 00167.html

Vysledky: Mat 1, Inf 1, Bak 1 -> bakalar s vyznamenanim! :-)

Jinak vedle me mr. Yaghob jednoho borce vyhodil z informatiky, mel neco asi z prekladacu, resili tam levou rekurzi (vim ja co to je :-)
aja
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 20
Registrován: 15. 5. 2006 09:02
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalsi rocnik

Příspěvek od aja »

Ja jsem mela komisi Obdrzalek-Klazar a otazky:

Informatika: Regularni jazyky a Zablokovani
Matika: Skalarni soucin a Tayloruv polynom

Oba byli celkem fajn...Napred jsem psala informatiku- z regularnich jazyku tam toho je dost, tak kdyz jsem psala 3. stranu mi Obdrzalek rekl, ze to staci a at toho tolik nepisu (ale pak se me na to, co jsem
tam nenapsala, stejne zeptal :wink: ). Co jsem tam zhruba napsala a na co se me ptal: Def. reg. jazyku, def. KAu, ze KAy prijimaji prave reg. jazyky + dukaz, a pak jeste (to chtel s naznaky dukazu) prevod
nedeterministickeho KAu na det., pumping lemma, uzavrenosti KAu na ruzny veci.
K zablokovani jsem napsala Coffmanovy podminky, precedencni graf (ten teda trochu blbe) a pak jak to resit...vsechno to bylo tak celkem ok, pak uz zacaly otazky jako co z toho se pouziva v praxi...a pak
Obdrzalek rekl neco jako ze vidi, ze kdyz bude v tech otazkach pokracovat, ze toho budu vedet cim dal tim min aze to nema moc smysl :lol: ...a protoze videl, ze jsem Obecna informatika, tak rekl, ze teda ok, ze mu to staci.

Pak jsem zacala psat matiku, to uz bylo horsi, bo vsichni pomalu odchazeli, ja tam byla uz pekne dlouho a zaclo mne byt spatne a uz me to nebavilo. K skalarnimu soucinu jsem napsala definici, definici normy, Cauchy-Schwartzovu nerovnost + dukaz a pak par vec k ortogona a ortonormalizaci a Gramm-Schmitovu ortonormalizaci. To si jen precet a ze ok. K Taylorove polynomu jsem napsala jen, jak vypada, Tayloruv rozvoj funkce, k cemu se to pouziva. Jeste se me pak ptal na par veci, ty uz jsem moc nevedela. A pak jeste rozepsat e na xtou a sin x.

Odchazela jsem az jako posledni, po trech hodinach. Takze bych mozna mohla mit prehled o znamkach ostatnich, no ale to nemam :mrgreen: , protoze jsem byla celkem mimo a moc me to nezajimalo :wink: . Tak nejak jsem pochytila az ty posledni dva, z nichz jeden dostal, tusim, 1, a druheho vyhodili.

Hodnotili (minimalne me a podle me) mirne.

Jo, a pokud budete na MS driv nez na kolik jste napsani, tak vas dost mozna vezmou driv (obhajoba bakalarky je vazne celkem rychla :) a nedodrzujou se ty casy) - ja jsem mela jit v 10:30, ale uz pred 10
meli volno...
Computers are useless. They can only give you answers. - Pablo Picasso
Calm down -- it's only ones and zeros.
Bug? That's not a bug, that's a feature. -T. John Wendel
Angwin
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 10
Registrován: 20. 6. 2007 15:30

Re: Dalsi rocnik

Příspěvek od Angwin »

obor: IOI
zkousejici: Klazar, Obdrzalek

Matematika
1. Riemanuv integral
2. Metricke a kompaktni prostory

Informatika
1. Chomskeho hierarchie + pumping lemma
2. Virtualni pamet

Byly to dost jednoduche otazky, ale v detailech jsem se uz trochu ztracel, protoze jsem zmatkar. Za tu jednoduchost to chteli dost dopodrobna.

Pri vyberu otazek byl zohlednen obor a taky to, ze mi slo o vyznamenani.

Prace 1, ustni 2 => celkove 1

Doba uceni: 3 tydny bez stresu (vikendy behem toho jsem odpocival)
Naposledy upravil(a) Angwin dne 23. 6. 2008 19:18, celkem upraveno 1 x.
aja
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 20
Registrován: 15. 5. 2006 09:02
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalsi rocnik

Příspěvek od aja »

Angwin píše:Doba uceni: 3 tydny bez stresu (vikendy behem toho jsem odpocival)
To je pekny :) . Moje doba uceni: 3 tydny se stresem :mrgreen: .
Computers are useless. They can only give you answers. - Pablo Picasso
Calm down -- it's only ones and zeros.
Bug? That's not a bug, that's a feature. -T. John Wendel
Jochanan
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 85
Registrován: 12. 5. 2007 15:58
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalsi rocnik

Příspěvek od Jochanan »

Tak já se taky připojím se svojí troškou do mlýna.
Měl jsem pány Fialu a Kofroně, dostal jsem
I: Hašování, chomski
M: Posloupnost funkcí + stejnoměrná spojitost, stromy a kostry

Nejdřív byla informatika. Napsal sem třídy automatů, gramatik, determinismus/nedeterminismus a pak ještě rozhodnutelnost. Při procházení sem dostával doplňující otázky typu : "Jak nějak líp omezit odhad o nárustu počtu stavu při převodu NKA do KA" (záleží na počtu počátečních stavů a na počtu "stejnejch" přechodů z jednotlivých stavů.), U rozhodnutelnosti náznak důkazu halting problem a další. U Hašování jsem napsal malinko základy a pak hlavně perfektní a dynamický hašování. Zase přišlo dost doplňujících otázek, ale ne nějak extra záludných, typu "Po naplnění tabulky kolik je prvků v jednotlivých "indexech"". Celkově sem měl z toho dobrý dojem, zkoušející se snažil navést správným směrem.

Matematika byla horší. Začal jsem stromy a kostrami, prakticky to, co je v materiálech + napsal jsem důkaz Cayleyho formule (je opravdu lehký a zabere hodně papíru :D ). Měl jsem ještě dokázat nějakou implikaci u těch stromů. Tam jsem se trošičku zamotal, ale nakonec +-... Na závěr přišla chuťovka jménem Posloupnost funkcí. Napsal jsem zase to, na co jsem si vzpomněl z materiálů (ty tři definice na posloupnost a asi čtyři "věty"). Měl jsem ještě ukázat rozdíly mezi nimi na nějakých konkrétních funkcích... Pan Fiala měl sice záludnější otázky, ale zkoušení bylo naprosto férové a vcelku mírné.

Měl jsem z toho dobrý pocit, hlavní je vědět, o co jde, není třeba znát každý detail. Celkem tedy 1 + 1 = 1 :shock:

//edit moje skoro 4 týdny, stres poslední den :)
Naposledy upravil(a) Jochanan dne 23. 6. 2008 20:54, celkem upraveno 1 x.
Kemua

Re: Dalsi rocnik

Příspěvek od Kemua »

aja píše:
Angwin píše:Doba uceni: 3 tydny bez stresu (vikendy behem toho jsem odpocival)
To je pekny :) . Moje doba uceni: 3 tydny se stresem :mrgreen: .
No to je taky pekny :-) moje 3tydny, prvni dva bez stresu, za to ten posledni s totalnim stresem :-))
Uživatelský avatar
macbeth
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 201
Registrován: 11. 2. 2005 14:48
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: PPraha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalsi rocnik

Příspěvek od macbeth »

Kemua píše:
aja píše:
Angwin píše:Doba uceni: 3 tydny bez stresu (vikendy behem toho jsem odpocival)
To je pekny :) . Moje doba uceni: 3 tydny se stresem :mrgreen: .
No to je taky pekny :-) moje 3tydny, prvni dva bez stresu, za to ten posledni s totalnim stresem :-))
:) no u mna hlavne ten posledny den a noc stali za to... prvy raz som sa sam od seba zobudil rano o piatej cerstvy a pripraveny dookola si dalej citat materialy... aspon som nezmeskal rannu burku :)
Nieco, co by nejavilo ziadne znamky bytia, teda by sa nijak neprejavovalo ako sucno, by nebolo niecim, ale prave nicim...
bulda

Re: Dalsi rocnik

Příspěvek od bulda »

Ahoj
mel sem Yaghoba a Kuceru (ne toho datoveho)
matika:
skalarni soucin
parovani

informatika
procesor+multiprocesory
transakce

Oba byli fajn (no co si budem povidat, bylo to i zasluhou velmi dobrych otazek:-)) Kucera si to jen precet anic nechtel (co sem videl vedle kde kdosi nebyl schopen dat dohromady frobeniovu vetu tak bych dokonce rekl ze je velice trpelivy) - myslim ze je dobre umet ke kazdemu tematu aspon jeden dva dukazy - popisete hodne papiru a myslim ze to dost pomuze
Yaghob - piste uplne vse o cem si myslite ze k tomu patri kazdou kravinu detail co vas napadne (velmi vitane jsou prakticke priklady). Na me byl strasne fajn pokecali sme o procesorech - ptal se i naveci co nebyli na prednaskach ale kdyz clovek nevedel tak se nic moc nedelo. Podle me je Yaghob ten typ ucitele co pozna jak moc tomu rozumite... no kazdopadne ja z nej mel moc dobrej pocit a bylo to velmi prijemne zkouseni na druhou stranu vim o trech lidech co vyrazil a to jedno vyrazeni mi prislo dost drsny

no diky jednoduchym otazkam 1+1+1=vyznamenani a tri mesice volna:-) hodne stesti v zari
bulda

Re: Dalsi rocnik

Příspěvek od bulda »

jeste dodavam, ze pokud ste se tri roky neflakali a mate trosku prehled tak se to zvladnout za 7 dni z toho 4 opravdu intenzivni :-)
Jochanan
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 85
Registrován: 12. 5. 2007 15:58
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalsi rocnik

Příspěvek od Jochanan »

bulda píše:...
no kazdopadne ja z nej mel moc dobrej pocit a bylo to velmi prijemne zkouseni na druhou stranu vim o trech lidech co vyrazil a to jedno vyrazeni mi prislo dost drsny
...
To myslíš dneska? :shock:
bulda

Re: Dalsi rocnik

Příspěvek od bulda »

Jochanan píše:
bulda píše:...
no kazdopadne ja z nej mel moc dobrej pocit a bylo to velmi prijemne zkouseni na druhou stranu vim o trech lidech co vyrazil a to jedno vyrazeni mi prislo dost drsny
...
To myslíš dneska? :shock:
ne vcera... proc?
Uživatelský avatar
eVe
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 43
Registrován: 11. 2. 2006 11:49
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: B1405
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalsi rocnik

Příspěvek od eVe »

bulda píše:jeste dodavam, ze pokud ste se tri roky neflakali a mate trosku prehled tak se to zvladnout za 7 dni z toho 4 opravdu intenzivni :-)
to je snad provokace :wink:
ne jen joke, me to jeste ceka, ale rozhodne to nevidim jen na 7 dni uceni
Uživatelský avatar
Void
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 54
Registrován: 17. 1. 2006 16:21
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Dalsi rocnik

Příspěvek od Void »

eVe píše:
bulda píše:jeste dodavam, ze pokud ste se tri roky neflakali a mate trosku prehled tak se to zvladnout za 7 dni z toho 4 opravdu intenzivni :-)
to je snad provokace :wink:
ne jen joke, me to jeste ceka, ale rozhodne to nevidim jen na 7 dni uceni
Ne, vážně se to dá stihnout .. i pod těch 7 dní :twisted: Jenom je to trochu víc stresující, takže na konci magistra to takhle už asi dělat nebudu.

A ještě bych dodal, že na to, aby měl člověk za 1 z matiky podle mě není třeba znát důkazy. Když se všechno nadefinuje jak má, vysloví se všechny možný věty a poznamená se k tomu, co je důsledek čeho a idea toho proč, nebo k čemu se co používá, tak to většinou na tu 1 stačí.

U informatiky už podle mě důkazy nejsou třeba vůbec - hlavní je pochopení a skvělý je vědět co se kde používá v praxi. Jo, a taky rozhodně neříct nějakou úplnou blbost :oops:

Musim to tu poznamenat, protože mě samotnýho teda obsah tohohle fóra před zkouškou docela stresoval.
Aurë Entuluva!!
Uživatelský avatar
Almer
Site Admin
Příspěvky: 686
Registrován: 12. 10. 2004 10:58
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Mala Strana - 203
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalsi rocnik

Příspěvek od Almer »

Informatiku jsem loni zvladnul za 2 dny komplet:D a vysledek 1- z inf, pac nikdo mi nerekl, co je navaznost DB na internetove technologie, tak nez jsme k tomu dospeli, tak mi dal 1-. Ale je pravda, ze matematika i s dukazama..ale bez kapitoly ORD sem dal za 18 dni:(
Zakládající člen klubu Ortodoxních Matfyzáků :-D

Jsem LAMER ale neumim se ani podepsat ]:-)
Odpovědět

Zpět na „Bakalářské SZZ“