Vypracovavani otazek ke statnicim

Vše co se týká bakalářských státních závěrečných zkoušek.
Odpovědět
Uživatelský avatar
joshis
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 11. 2006 01:47
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Vypracovavani otazek ke statnicim

Příspěvek od joshis »

Ahoj,

napadlo me, ze by nebylo uplne od veci nedelat pouze megalomansky text, ale rozdelit to na jednotlive otazky a ty soubory pak nejak nahrat treba na wiki...

Proto bych chtel poprosit autory na otazkach pracujici (ci ty autory, kteri uz otazky vypracovali), aby krome "holo-dokumentu" (ted jak to je se includuje do jineho souboru a utvori tak jakoze fakt hustej "Statnicovej text") vytvorili jeste tenkou, jednoduchou, elegantni smart&sexy "brozurku" zabyvajici se jen jednou otazkou a pak do ZIPu nebo do RARu hodili ten TeX, vyzvejkane PDF (aneb aby to taky nekdo nekdy precetl) a pouzite obrazky a kopli to na wiki.

http://wiki.matfyz.cz/wiki/Bakal%C3%A1% ... matematiky

Moje iniciativa neni konkurence Hydrantovi, je jen doplnenim jeho cinnosti. Nese se v duchu "Kdyz umim vse krome linearniho programovani, proc stahovat cele "Statnicove texty"...

Josh
Uživatelský avatar
andree
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 106
Registrován: 9. 12. 2006 17:00
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andree »

ale mozes to aj commitnut do svn-ka :-) inak ta otazka vyzera fakt pekne... inak by som povedal, ze az sa to dorobi, nie je problem vygenerovat vypracovane otazky v hociakom formate (jedna velka "kniha", kniha pre matiku, programko, sps..., kniha pre kazdu otazku...) a hodit to na wiki...

potom by to bolo najlepsie uploadnut vsetko na wiki a tak - skratka aby to malo jednotne umiestnenie a jednotny format (struktura nadpisov, pisma), v ramci moznosti... v opacnom pripade to prerabat do tex-u vlastne nema zmysel a mohli sme kludne nechat aj tie stare pdf-ka (imo)
Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

ja suhlasim s andreeom. Sucasna rozpracovana verzia, vobec neomezuje tvar do akeho sa to vo finale vygeneruje. Takze ak chces otazky pojednom, da sa dorobit skriptik a vygeneruju sa aj po jednom.
t2
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 49
Registrován: 22. 1. 2006 15:19

Příspěvek od t2 »

Ono dalsie riesenie wiki vs. TeX je plugin do MoinMoinWiki, ktory stranku interne drzi v TeXu a pri zobrazeni sa onthefly vyrobi html (samozrejme sa to cachuje). Takze je to Wiki a hocikedy das edit vidis zdrojak v LaTeXu.

http://johannes.sipsolutions.net/Projec ... moin-latex

Uz len najst server kde by sa dal hodit MoinMoin a nakonfigurovat to cele (vychytavky ako aby wiki spolupracovala s svn, automaticky preklad a pridanie odkazu na pdf a podobne). Hotove zadanie na mensi SW projekt :)
Uživatelský avatar
joshis
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 11. 2006 01:47
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joshis »

t2 píše:...
Tohle neni TeX vs. Wiki... Ja chtel, aby autori jednotlivych otazek vygenerovali TeX soubor, ktery se da sam o sobe prelozit... To znamena aby si pak mohl clovek stahnout jen jednu otazku. A chtel jsem, aby tyto sve vytvory dali jako odkaz na Wiki, odkud by si je mohl kazdy stahnout.

Takze: ne TeX vs. Wiki, ale samostatne otazky vs. mamuti text

Vygenerovani otazky je pro autora zalezitost na 5 minut. Kdyz bude statnicovy text obsahovat polovinu otazek, je to na prd... A kdyz se podivate kolik lidi vypracovava informatiku...
Uživatelský avatar
andree
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 106
Registrován: 9. 12. 2006 17:00
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andree »

ja si este dam jednu-dve matiky a idem na informu, neboj :-) len dufam, ze sa este najdu dalsi ludia, ktori dorobia matiku/informu potom.. sam to vsetko nestiham ;-(

a ako som povedal - vygenerovat hlavicky na samostatne pdf-ka pre jednotlive otazky je najmensi problem z tohoto celeho :-)
Uživatelský avatar
joshis
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 11. 2006 01:47
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joshis »

Potom se nabizi otazka:

Proc to jeste neni?

Na tu se nabizi odpoved:

Protoze na to ja ani hydrant nemame ted cas...

A na to se nabizi ma odpoved:

Proto jsem oslovil autory, at si to tak sami prepisi...

Myslim, ze ted uz klidne mohla byt polovina otazek na webu... Co treba otazka Linearni programovani? Proc tam neni, kdyz ji Kate tak krasne zpracovala? Protoze se ceka na to, az se to sjednoti a integruje do "Souborkovych texu"... nebo je jiny duvod?
Uživatelský avatar
andree
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 106
Registrován: 9. 12. 2006 17:00
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andree »

je to presne tak ako vravis... na druhej strane, keby boli zdrojaky, nie je absolutne ziadny problem to zapracovat - ja by som si cas nasiel... ale ak by sme nechceli zdrojaky a aspon trosku jednotny vzhlad, tak to sa holt nemuselo s prepisovanim vobec zacat a mohli sme ostat pri "starych" rucne pisanych+oskenovanych rieseniach...

konkretne kate-ina otazka sa mi paci, ako je vypracovana, o tom nic nevravim... v podstate nie je problem to dat na web, otazka je naco, ked je to stale na ftp (ja som to nasiel, ked som chcel) - kvoli kontrole/opravam je to aj tak aktualne zbytocne (kedze nie su zdrojaky) ;-(

hlavicky na jednotlive otazky (aspon co sa matiky tyka) vyrobim kludne zajtra aj ja ;-) a hadam ze aj nejaky makefile, bo uz to prestava byt udrzovatelne pomocou skriptov :-) (aj ked makefile asi nedocenia windowsaci...)


EDIT: halvicky vyrobene, novy make skript tiez (windowsaci maju (zatial) smolu - ale je az taky pekny, ze je to skoro az dobry dovod prejst na nake unixy :-D alebo pouzivat cygwin)
Uživatelský avatar
andree
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 106
Registrován: 9. 12. 2006 17:00
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andree »

hmm, slusne... skusil som teda vypracovat (aspon kym som vladal) jednu otazku z informy.. na to aby sa to vypracovalo poriadne a uplne, treba asi tak 2 dni tipujem...

a aspon ta 6. z informy z programa by v uplnej forme zabrala tak 30 stran.. slusne... 30x6=180 stran husteho textu len informa + 16x?? matika... bakalari na informe su husti no :-D

len dufam ze sa niekto pripoji k vypracovaniu, inak to skoro az budem musiet prehlasit za vlastne dielo :-D
Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

Bacha na to! Je jasne ze by sa dalo vypracovat vsetko uplne dokonale. Ale 180 stran to je presne to co nikto nechce. Tak isto je to problem joshisovej piatej otazky 18 stran... x 17 otazok to je presne tam kam sa nikto 2 tyzdne pred statnicami nechce dostat. Suborkove texty mali cca 70 stran matika a 70 informa... Je pravda ze ta informa by mohla byt dlhsia. Ale matematika bola vycerpavajuca pri tomto rozsahu.

Co vychadza cca 4 strany na jednu otazku. (niektore su trochu dlhsie ine kratsie).

Takze toho sa drzte. Nevypracovavajte to uplne do mrte, pretoze to potom nikto nepouzije. Ja by som si napriklad urcite radsej za 3 hodiny presiel komplet slajdy z prednasky ako sa 3 hodiny prekusaval otazkou vypracovanou studentom.

Jednoducho si predstavte, ze sa z toho budete ucit. A ze sa nebudete ucit iba tu otazku co zrovna vypracovavate ale okrem nej este dalsich 22! Takze podla toho:

Otazka z matiky cca 4-5 stran.
Otazka z informatiky cca 12-18 stran.


Ak ste to vypracovali uplne super (18 stran matika) tak to mozno nie je tak super ako si myslite. Treba radsej prehodnotit, zhustit to, vyhodit menej dolezite. Inak to bude nepouzitelne. Aj tak sa nikto nebude ucit 6 dokazov na jednu otazku.... (johsis, bez urazky, len ako priklad)... aj ked je to mozno uslachtila myslienka.

2 tyzdne pred statnicami ma v hlave kazdy len to aby ho nevyhodili... co znamena vediet ku kazdej otazke nieco. A nie 6 dokazov na jednu otazku (z coho jeden na 2 strany). Co je mimochodom 17x6 = 102 dokazov z matematiky... a dokazy, to este samozrejme nie je vsetko. Nikto z vas nema/nemal ambiciu naucit sa tolko dokazov. Drtiva vecsina na dokazy uplne kaslu, pretoze je vazny problem naucit sa to aj bez nich. A mozete mi verit, skusky sa daju zlozit (a dokonca na 1) bez jedineho dokazu! (Ak teda nemate vylozene smolu!)

Takze, este raz zdoraznim. Ak chcete aby si vasu pracu niekto pochvaloval, alebo ju aspon pouzil, spracujte to tak aby sa dalo naucit maximum za minimalny cas. (Nie maximum za 2 roky, ani nie nedostatok za 2 dni.)
Uživatelský avatar
joshis
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 11. 2006 01:47
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joshis »

hydrant píše:...
Proto jsem ostatne navrhl nedelat mamuti text ale samostatne otazky. V mem textu neni problem preskocit dukazy, krom toho tam pridavam komentare tak, aby to bylo vice ctive a aby se to clovek nedrtil nazpamet. Nemyslim, ze by delka textu snizovala vzdelavaci hodnotu a myslim ze je to vetsinou uplne naopak... je pravda, ze lidi treba panikari, kdyz je malo casu - nevim, je to o pohledu na vec...

Nicmene pripominku beru, na web jsem uz nahral kompaktni verzi (a hydrant ji ma na mailu), ale podotykam (a kazdy kdo se ucil z Pickovych poznamek to vi), ze definice a zneni vet bez dukazu napr. k otazce c. 5 jsou na 4-5 stranek jen tak tak, s poznamkami spis ani ne... Moje kompaktni verze (ktera uz de fakto jde zkompaktnit jen za cenu toho, ze ctenar bude hrabat v algebre co je to jakobian a sylvestrovo pravidlo) ma 6 stran.

Zadost smerovana autorum, aby se na wiki objevili co nejdrive i samostatne otazky, stale trva.

To, ze matematika byla minule vypracovana v rozsahu 70 stran jen znovu ukazuje, jak jsem ted nas**** ze jsem to tisknul. Nic tam nebylo, bylo to desny.

Je to dalsi argument pro jednotlive otazky. Kdyz bude napr. otazka cislo 5 kvalitne zpracovana na 18 stran, muze tam viset 15 let. Statnicove texty budou za 2 roky predelavat ze stejneho duvodu, proc to delame my. Nebudou (jako celek) aktualni.

Je to tradicni pravoleve tema, takze spravne reseni neexistuje, ale:

Levice: chceme jeden souhrnny text, kde nic nebude do hloubky, ale nejak to bude vsechno, jednotnost za kazdou cenu, kdo to chce, at bere (tiskne) vse, a za dva roky to mladi/nadseni kolegove zase predelaji (nejlepe stejne blbe)

Pravice: chceme nekolik mensich textu, spis kvalitnich, jednotnost neresime - neni potreba, at si kazdy vybere (vytiskne) kolik toho chce, bude se to udrzovat po castech "za behu"


AT TO PROBOHA KLIDNE VZNIKNE OBOJE, ALE JA SOUBORKOVE TEXTY VYTISKL, PROLISTOVAL A ODLOZIL.

edit: BTW: tu 18ti stranovou verzi jsem vypracovaval 4 dny, to znamena vcene sazby, psani rovnic na klavesnici na ktery spatne funguje "t", uceni se TeXu a toho, ze jsem to sam musel pochopit, abych tam nepsal kraviny (viz pouzita literatura). Precteni toho vcetne pochopeni je (diky vysvetlujicim komentarum) podle me otazka na prave tak ty 3 hodiny. Takze kdyby to kazdy vypracoval takto, tak matematiku clovek komplet sfoukne ne za vic nez za tyden...
Uživatelský avatar
andree
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 106
Registrován: 9. 12. 2006 17:00
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andree »

co ja viem... ja by som mal radsej suhrnne skripta (trebars rozdelene na jednotlive otazky/subory, o to tu teraz nejde) - a keby som si myslel, ze je nieco nepodstatne, tak to jednoducho vo vytlacenej verzii preskrtnem a nebudem sa ucit... radsej ako tam mat kostru a kazdu druhu vetu este hladat aj v poznamkach a mat potom velku kopu na stole pri uceni... takto by som mal napr. len spominanych 180 stran

a hlavne, napr. ako joshis spracoval tu svoju otazku - to sa mi zdalo dobre - mozno by som to tak nevidel keby som sa zacal ucit 2 tyzdne pred statnicami (ale to je zase chyba toho co to robi)... aspon ja ked sa to ucim, chcel by som vediet aj co priblizne povedat na tych statniciach k otazkam - myslim ze je dost blbe vytriast tam zo seba 10 viet a ziadne suvislosti, resp. ciel, co chcem tym vsetkym povedat...

popravde, snazim sa tie otazky zhustit ako sa da - ale napr. informa/06 (nieze by som ostatne skusal :D) proste viac nejde - kym to clovek nechce heslovite (=kym chce, aby to aj nieco vysvetlovalo, nie len popisovalo, co sa treba ucit)... tie matiky co som zatial prepisoval, tak v 3 otazkach bol tusim jeden dokaz ;-)

mozno by to chcelo trosku lepsie spravit aj ten format.tex - tie veci ako "veta", "definice" posunut dolava na margin - takto to zbytocne zabera cely riadok a nema to skoro ziadnu hodnotu (akurat sa este posuva cely lavy okraj bloku pod nim doprava)... tak isto by bolo dobre zmensit medzery medzi {enumerate} a {itemize} item-ami...

skusim to hadam trochu lepsie vyriesit, hm? (prinajhorsom sa commitne znovu povodna verzia :-))

Edit: OK, trochu aj moja vina to formatovanie... pridal som len znacku 'vetaN' pre vety s nazvom (podla mna krajsia/prehladnejsia verzia ako 'veta')

Edit2: joshis, takze zdrojaky nebudu? aby sa to zakomponovalo aj do "hromadnej" verzie...
Uživatelský avatar
joshis
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 11. 2006 01:47
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joshis »

Zdrojaky jsem posilal Hydrantovi...

Na svoje stranky to nahravat tak nejak nechci (treba si to casem rozmyslim)... ale na chvili to tam hodim... takze sem nezadam link, protoze by byl za par dni mrtvej - jsou to soubory na strance:

http://joshis.iprofil.cz/studijni-materialy

Jinak - primo to nedelam proto, ze mam cerstve preinstalovany Windows a nechci zbytecne instalovat SVNko...
Naposledy upravil(a) joshis dne 23. 11. 2007 13:09, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
andree
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 106
Registrován: 9. 12. 2006 17:00
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andree »

aha tak :-) pre istotu som to mirrornul, ale necham teda na hydrantovi aby to zakomponoval ked uz si mu to zveril :o))

inak som pridal linky na aktualne vypracovania na wiki (ostatne otazky maju adresu podobnu.... http://andree.matfyz.cz/statnice/Matematika[_NN].pdf , resp. http://andree.matfyz.cz/statnice/Programovani[_N].pdf , kde [_N[N]] je optional parameter :-) a aktualizacie budu tak raz za tyzden, ak si spomeniem)
Uživatelský avatar
joshis
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 11. 2006 01:47
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joshis »

Excelentne:)!

EDIT: trochu jsem za timto ucelem poladil stranku na Wiki:

http://wiki.matfyz.cz/wiki/Bakal%C3%A1% ... matematiky
Odpovědět

Zpět na „Bakalářské SZZ“