statnicove texty (prepis vypracovanych otazok texu)

Vše co se týká bakalářských státních závěrečných zkoušek.

Co vy na to?

Můžete vybrat 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

no ja som sa nad tym dlhsie zamyslal, a ak mozem uprimne povedat (ale urcite to nema vyzniet ako nejake vydieranie), tak vo wiki sa mi to nebude chciet robit ani organizovat (zhanat ludi aby nieco robili, opravovat, kontrolovat, doplnat). Samozrejme v pripade, ze sa rozhodne pre wiki, tak opisem svoju vypracovanu otazku (vektorove priestory), ale tym to pre mna asi skonci. Totiz nebude ma to bavit. Ale nemajte mi to za zle. Ja som si tex vyskusal prvy krat pocas bakalarky a strasne sa mi zapacil. Preto to nadsenie. Chcel by som sa v nom naucit lepsie robit, a zaroven spravit nieco uzitocne.

EDIT: okrem toho ak by sa z toho mali stat casom nejake polooficialne vypracovanie, ktore by napriklad odkontrolovali ucitelia, tak to je tex podstatne vhodnejsi. resp. neviem si predstavit ze by sa nejaky ucitel informatiky hrabal na matfyzacekej wiki aby nieco kontroloval...

kde by si to chcel riesit ked nie tu?
Uživatelský avatar
andree
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 106
Registrován: 9. 12. 2006 17:00
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andree »

Tak prave to opravovanie, kontrolovanie a doplnanie je jednoduchsie na wiki - hned vidis svoje upravy, nemusis nic instalovat, checkoutovat repozitar, kompilovat to do dvi/ps/pdf atd.

Skor by si niekoho presvedcil ze
"chod plz na http://wiki.matfyz.cz/wiki/Bc-inf-mat-01 a skontroluj to", ako
"nainstaluj si miktex, nastav si podporu pre cesky jazyk, tortoise svn, svn co svn://artax...., a skontroluj ten subor xyz... jo, este si to najprv asi skompiluj, aby si to videl..."

Ak sa to bude davat profakom, hadam ze sa im da skor finalna vytlacena verzia, akoze by si si im daval citat nieco na nete. V tomto pripade by asi kvalita sadzby bola plus.

Mal som na mysli ze tu nema zmysel sa hadat (flameovat) o technickych rieseniach - ocividne ma kazdy svoj nazor a nezmeni ho :-)

Len aby som ujasnil moj postoj... Wiki preferujem nad latexom preto, lebo sa to lahsie edituje. Nic viac. Keby bol latex taky user friendly ako wiki (teda ze by nebolo potrebne riesit problemy s diakritikou a neviem cim, a nebolo by k tomu treba pouzivat verzovaci system... hmm, taky latex-wiki, to by bolo :o)), ani by som sa neozval :-) Ciastocne riesenie by bolo pouzitie niecoho ako http://db2latex.sourceforge.net/ alebo http://www.linuxfocus.org/English/May20 ... e152.shtml alebo http://www.dpawson.co.uk/docbook/tools.html#d994e128 - ze by sa dokumenty pisali v XML-like formate, nebolo by treba ziadne hacky a kod by bol dokonale prehladny (vcs system by ale bolo treba stale).

ALE... Problem je v tom, ze su 2 mesiace do bakalarok, a kopec ludi este len pise bc. prace (alebo dokoncuje programy). Donutit ich nainstalovat si db2latex, latex a naucit sa v tom robit (co sice zaberie len par hodin, ale aj tak) - to asi nie je az take realne.

Slo by to jedinym sposobom - osobne vyrobit na zaciatok napr. 5-10 otazok v docbooku/wiki/tex - a ostatni budu uz z pohodlnosti robit v tom istom (kym by sa nezverejnovali skompilovane verzie... v tom pripade by bol kopec citatelov, a ziadny prispievatel - v pripade tex/docbooku). Skratka princip open-source - clovek musi nieco spravit sam, potom pride pomoc ;-)

PS: Ako to mas teda vymyslene s pravami na to svn? Verejny write pristup nie je asi prilis vhodny :-)

PS2: Ak sa predsalen vyberie TeX, bolo by dobre dohodnut jednotny nejak vzhlad vsetkych dokumentov...
Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

Ano instalacia TeXu je krkolomna ak nevies ako. Tiez som nevedel. Poradili mi -> uz viem, rad poradim (alebo nainstalujem) distribuciu LiveTeX na Win. Zaberie to 5 minut. (a nie je pravda, ze stale treba riesit problem z diakritikov, po piatich minutach je vyriesena a uz ti to bude navzdy fungovat)
"chod plz na http://wiki.matfyz.cz/wiki/Bc-inf-mat-01 a skontroluj to"
"chod plz na http://www.ms.mff.cuni.cz/~mikua4am/09_ ... ostory.pdf a skonroluj to" mi nepride o nic zlozitejsie.

Okrem toho to budem kontrolovat ja, a tiez zaistim aby to malo rovnaku formu.

A tex instalovat predsa nikoho nenutim, kazdy co sa bude ucit si stiahne rovno pdf. (Napriklad zo studnice. Ak nema SVN.) Ak sa bude chcet niekto aktivne zapojit tak si tex nainstaluje (alebo mu nainstalujem), alebo bude pisat v plaintexte alebo vo worde alebo kde len chce, a ja alebo niekto iny aktivny (napr t2, alebo ty) to potom prekopiruje.

Aktivny prispievatelia dostanu do SVN meno a heslo, ktore ma pravo zapisovat.

Ja zacnem prepisovat to co je vypracovane (matika) rychlosotu cca 1 otazku denne. Informatiky je ale spusta a aj ine obory ako moj (obecna) takze tam sa bude musiet zapojit viac ludi.
Uživatelský avatar
andree
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 106
Registrován: 9. 12. 2006 17:00
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andree »

ako som povedal, prisposobim sa... wiki sa mi sice stale zda systemovejsie riesenie (za 4 roky - a vobec, aj po zlozeni bakalarok - pochybujem, ze sa budes venovat opravam a udrziavaniu repozitara, a hladat kazdy rok nahradu, aj to 2x (terminy -jun/september)) do buducna...

ja windowsy nevediem, takze to bude trosku vacsia sranda (uvidime, co povie aptitude install tetex, ako sa to bude konfigurovat na tu cestinu...).

v kazdom pripade ja sa uz zacinam pomaly ucit pre istotu, takze ak sa mi dnes podari ten tex rozbehat, mozno sa do toho pustim tiez... co uz, holt sa to po bakalarkacho moze previest nejak poloautomaticky do wiki-formatu :-) alebo bude dobry napad na diplomku - wiki engine so syntaxou latex so schopnostou exportovat do pdf :-D

EDIT: este jedna vec - nebolo by mozne pisat tie dokumenty radsej v utf-8 alebo iso-8859-2? <flame>nech je to aspon trochu standardne kodovanie, nie cp1250 :-D</flame>
Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

za 4 roky - a vobec, aj po zlozeni bakalarok
bakalarky som zlozil pred dvoma tyzdnami :D, casom sa toho ujme niekto iny aktivny, nepochybujem ze sa v kazdom rocniku takych par najde (viz suborka)
nech je to aspon trochu standardne kodovanie, nie cp1250
Velmi rad by som to robil utf-8. Bohuzial to neviem. Viem iba cp1250 a latin2. cp1250 sice nie je standart napriek tomu to pouziva viac ludi (win). Ak mi teda rozchodis latex s utf-8 budem velmi rad. Do vtedy by som ostal pri cp1250. Prekodovat nie je nikdy problem.
Uživatelský avatar
andree
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 106
Registrován: 9. 12. 2006 17:00
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andree »

to je presne to o com hovorim... clovek aby bol kuzelnik aby zmenil blbe kodovanie v tom TeXu... (som trosku nervous - prave sa to snazim rozbehat a - tak ako minuly rok - to nefunguje... a to idem podla navodu... :roll:)
Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

tak ja som zistil ze v tej distribucii liveTeX uz podpora pre UTF-8 je:

\usepackage{ucs,slovak}
\usepackage[cp1250,utf8x]{inputenc}

zdrojak kam v utf-8 a prekladam bez problemov. ak balik nemas stiahnes ho na http://www.unruh.de/DniQ/latex/unicode/
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

andree píše:Skor by si niekoho presvedcil ze
"chod plz na http://wiki.matfyz.cz/wiki/Bc-inf-mat-01 a skontroluj to", ako
"nainstaluj si miktex, nastav si podporu pre cesky jazyk, tortoise svn, svn co svn://artax...., a skontroluj ten subor xyz... jo, este si to najprv asi skompiluj, aby si to videl..."
Mně by jsi spíše přesvědčil tím druhým. Kdyby jsi mi napsal "plz", přestal bych s tebou komunikovat...kór bejt pedagog :twisted:

edit: máš tam tu anketku co jsi chtěl, hydrante :wink:
When life gives you crap, make crap golems.
Uživatelský avatar
andree
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 106
Registrován: 9. 12. 2006 17:00
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andree »

neboj, plz by som nepouzil.. vyrazy typu plz, thx a jj ma tiez kus irituju.. tam som to napisal uz ani neviem preco :-D
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hippies »

mne se libi rizena varianta, .. jinak k tem opravam, .. da se udelat i kompromis, dat na wiki odkazy na ty soubory i na zdrojaky .. a kdyz nekdo najde chybu, tak ji reportuje primo na wiki, .. az se najde nekdo kdo je opravi, tak oznaci chyby za odstranene a zmeni odkazy na novou verzi, ... z toho pdf se uci proste mnohem mnohem lip, ..
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hippies »

hydrant píše: PS2: hrubu predstavu ako by mali vyzerat zdrojaky texu ziskate pozretim si zatial hrubeho ramca z SVN repozitory
svn://artax.karlin.mff.cuni.cz/home/blent4am/svnrepo/statnice
.. a jak tam ziskam pristup?
Uživatelský avatar
andree
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 106
Registrován: 9. 12. 2006 17:00
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andree »

otazka skor je, ci bude repozitar tam alebo niekde inde... nieze by som mal nieco proti artaxu.. :-) snad len ze by to chcelo nejaky dedikovany adresar aspon, nie adresar v niekoho home...
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

hippies píše:
hydrant píše: PS2: hrubu predstavu ako by mali vyzerat zdrojaky texu ziskate pozretim si zatial hrubeho ramca z SVN repozitory
svn://artax.karlin.mff.cuni.cz/home/blent4am/svnrepo/statnice
.. a jak tam ziskam pristup?
Nevim jak ty, ale já tam lezu zcela anonymně a zcela bez problémů :twisted:
When life gives you crap, make crap golems.
Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

ja som tiez za to aby ta SVN nebola viazana na nejakeho uzivatela. Ale zaroven chcem aby bola na nejakom skolskom servri. Ak niekto viete nieco take zariadit tak dotoho. Tibor zatial zariadil tento. Nemal by byt problem to potom presunut.
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hippies »

gASK píše:Nevim jak ty, ale já tam lezu zcela anonymně a zcela bez problémů :twisted:
No to mi prave neslo, ale asi sem dneska trochu nesikovny, takovy ten stav.. kde je za sakra ten zaviraci krizek :roll:
Odpovědět

Zpět na „Bakalářské SZZ“