statnicove texty (prepis vypracovanych otazok texu)

Vše co se týká bakalářských státních závěrečných zkoušek.

Co vy na to?

Můžete vybrat 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

statnicove texty (prepis vypracovanych otazok texu)

Příspěvek od hydrant »

Zdravim, ako som uz kdesi spominal, rad by som vyrobil statnicove texty v podobnom duchu ako boli tie suborkove.

Ak chce niekto prilozit ruku k dielu tak piste... Obnasa to vecsinou prepisovanie vypracovanych otazok (co zorganizoval xStyler) do texu. Pravdepodobne, bude treba kdesi nieco obcas opravit alebo doplnit.

Konkretne by som to chcel pisat v LaTexu. Plain mi pripada neohrabane, a okrem toho nie som ani zdaleka nejaky tex guru. Takze sa nenahnevam ak mi niekto poradi (vysvetli) co tam robim zle, resp. ako by som to mal robit aby to bolo lepsie. Popripade ma moze niekto presvedsit ze ten plain je skutocne lepsi a ze to vlastne chcem robit v nom.

Format by som chcel spravit podobny tomu ako su suborkove texty.

Chapem, ze cast z nas, ktora ma skusky za sebou uz ma veget, a skoro nikomu sa nebude chciet nieco robit do skoly a nie to este prepisovat nejake statnicove otazky, ale mozno sa najdu aj taky. A ty ostatny co to maju pred sebou pravdepodobne teraz makaju na bakalarskej praci a nebudu mat cas. Ale snad sa najdu aj taky, ktory si cas urobia a ruku k dielu prilozia. Kludne sa ozvite aj o mesiac... ja sa zase nepretrhnem aby som to za tyzden urobil vsetko :)

Zacinam z matematikou. Informatika mi pride dost zmeteno vypracovana. Skoro az vobec.
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

Moje otázka je vypracována jako čistý text s pár vzorečky, které jsem psal v jakémsi "pseudoTEX programu", takže jsem ochoten ji poskytnout jako holý text. S TEXem si nerozumím, takže pokud mi někdo poradí, jak upravit ty vzorečky, aby to byl TEX, tak není problém je tam také dodat... :wink:
When life gives you crap, make crap golems.
Uživatelský avatar
jaruch
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 376
Registrován: 5. 2. 2005 14:06
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaruch »

a musi to byt v texu? ci to kvoli pripadnym opravam a rozsitelnosti? ja by som aj pomohol, ked dopisem bakalarku... teda ak uz je z coho prepisovat, lebo moje vytvory by boli asi dost blaboly
Shit shit, who the fuck is shooting us?
I've got a universe to master...
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hippies »

i ja rad pomuzu az dodelam bakalarku (jestli teda nekdy :roll: ) ..
2gASK: http://www.ms.mff.cuni.cz/~malej9am/vyuka/tex/index.php .. z toho opisuju já.
Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

a musi to byt v texu?
no ja som nad tym rozmyslal, ci by to bolo lepsie cez tu matfyz wiki alebo v texu. Kazde ma svoje vyhody a nevyhody...

wiki:
+ kazdy moze opravit hned ked najde chybu
+ dobre sa v tom orientuje ked sedite pri kompe
- blbo sa to vytlaci
- niekto tam moze "opravit" nieco na zle
...

tex:
++ da sa to perfektne naformatovat -> vytlacit
+ je to odtestovany fungujuci pristup (suborkove texty)
+ spravca zaisti aby sa tam "neopravilo" nieco na zle
+ spravca zaisti jednotnu formu
- potrebuje to aspon jedneho spravcu
- nemoze niekto opravovat len tak ked narazi na chybu ale musi posielat "report" spravcovi
...

Toto ma teraz tak narychlo napadlo, asi je viac tych pre a proti. No a kedze ja som pri uceni pocitac nechcel ani vydiet, tak som si vsetko co sa dalo vytlacil a ucil som sa s papierov. Ono to z tych papierov predsa len ide lepsie. Mozno je to len vec zvyku ale myslim si ze vecsina ludi to vytlaci a uci sa to z papieru.

iny pristup ako wiki alebo tex som neuvazoval. A asi ani nema zmysel uvazovat (opravte ma ak sa mylim).

pomoc prijmem aku kolvek. Ak to budu nejake obkeci tak mi to pomoze aj v tom plaintexte, ale zrovna ta matika je samy vzorec, vyraz alebo matematicky zapisane tvrdenie... takze tam sa to moc v plaintexte neda.

Ale tex je v podstate strasne lahky ak ho chces len pouzivat a nemas ambicie programovat v nom fraktaly alebo podobne blbosti.... Odporucam sa to cim skor naucit, hodi sa to minimalne na diplomku. Ja som sa to naucil pri pisani bakalarky a vdaka bohu, ze som to skusil. Teraz by som to vo worde alebo podobnom urcite nepisal.... To malo co viem, plus skusenosti z instalovanim (najtazsia vec z celeho pouzivania texu) rad poradim ak bude zaujem.
Moje otázka je vypracována jako čistý text s pár vzorečky, které jsem psal v jakémsi "pseudoTEX programu", takže jsem ochoten ji poskytnout jako holý text.
no to urcite chcem, najlepsie ak to nahras na ftp odkial sme cerpali pred statnicami...
ftp: host - ftp://matfyz.info
user: statnice.matfyz.info

heslo pisat nebudem, pravdepodobne ho poznas, ak nie napis na icq
t2
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 49
Registrován: 22. 1. 2006 15:19

Příspěvek od t2 »

Ahoj, ja tiez rad pomozem.

Ja som vsetkymi desiatimi za TeX. Kto ma problem s TeXom ale chce prispiet, napiste to v plaintexte (alebo hoc aj vo Worde), prepisat to potom do TeXu nie je take tazke.

Asi by trebalo spravit nejaky prehlad otazok, ktore treba len prepisat do TeXu a ktore treba vypracovat.

Este by bolo super, keby sa nam podarilo zorganizovat nejaku odbornu reviziu tych textov (snad by sa niekto na fakulte nasiel, co by povedal, ze nieco je zle a nieco este chyba).
Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

t2 píše:zorganizovat nejaku odbornu reviziu tych textov (snad by sa niekto na fakulte nasiel, co by povedal, ze nieco je zle a nieco este chyba).
nie je zly napad. Pokial ide o spravnost, tak si myslim, ze s tym nebudeme mat problem ani mi. Ak niekto rozumie tomu co cita tak vecsinou na prvy pohlad vie ci je to spravne alebo nie (casom sa vsetky chyby zreportuju a opravia).

zaujimava revizia je: "co tam este chyba?"... tu by ale mozno mohol nastat problem s ucitelom, ktory by ju robil.
Osobne ja byt ucitelom, tak ak by som mal revidovat suborkove texty, tak by sa mi strasne nepacilo, ze je to len akysi zoznam viet, ktore sa daju "nabiflit" bez toho aby im student rozumel.
Napriklad, ked som sa ucil z mojich poznamok (niektore otazky z matiky boli tak detajlne, ze priprava na nich bola naozaj precitat si celu kapitolu poznamok z analyzy), tak som mal pocit ze mi to dava 10x viac ako ked som sa ucil z niekoho pripravy. Obcas som si precital dokaz, priklady a na vela dalsich veci proste pospominal. Toto mi suborkove texty alebo vypracovana otazka poskytnut nedokazala.
Na druhu stranu ako student viem, ze sa to proste z kazdou otazkou neda spravit, pretoze by to bolo strasne kvantum (co bolo aj bez toho). Okrem toho ledva sa najde niekto, kto ma zo vsetkeho perfektne poznamky, a teda by tie texty nepouzil...
Cize pre drtivu vecsinu ludi znamenali proste suborkove texty (a budu znamenat statnicove texty) obrovsku pomoc pri uceni.

Takze by to chcelo najist ucitela, ktory by s tymto problemi nemal. (Asi viacerych. Jeden asi tazko zkontroluje vsetky otazky.)
Z informatiky to bude asi lahsie. Tam vecsinou nie su dokazy ktore by sa dali vynechavat. Ucitelia nebudu mat problem.

PS: este by som rad vedel ako budeme riesit problem otazok typu "pozitivne definitne matice", ktore na statniciach bezne ludia dostavaju ale ako podotazka sa to v statnicovych otazkach sa to nikde nevyskytuje.... maju snad ucitelia nejaky iny zoznam? (Totiz, ja som videl ako mi Galambos vyberal zo zoznamu, a dal mi pozitivne definitne matice (vyberal to za Fialu, ktory tam este nebol.) Asi by sa chcelo spytat na studijnom, aky to zoznam vlastne maju... (Ten zoznam z ktoreho vyberali bol v papieroch co som si niesol od prvej komisie k druhej. Mam podozrenie, ci nahodou nebol este z minuleho roku.)

PS2: sorry za take dlhe prispevky. (Po stiatniciach je fakt vela casu na pisanie : )
Uživatelský avatar
jaruch
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 376
Registrován: 5. 2. 2005 14:06
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaruch »

ja som nad tym tak rozmyslal, ze by bolo dobre, keby sa z takychto vypracovanych otazok stal postupom casom nejaky neoficialne zavazny rozsah skusania, aby aj skusajuci vedeli, co vlastne mame vediet... a ta korektura je vyborny prvy krok :)
Shit shit, who the fuck is shooting us?
I've got a universe to master...
Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

pripravujem nejaky ramec. potom to hodim na nejaku SVN repozitory a dobrovolnici zacnu vyplnat obsah... podrobnosti este oznamim
Uživatelský avatar
andree
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 106
Registrován: 9. 12. 2006 17:00
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andree »

no pre zaciatok by bolo dobre ziskat zdrojaky aspon tych vlastnorucne vypracovanych otazok... najlepsie ale vsetkych - predsalen PDFko je kus na dve veci :-)

inak radsej by som vzal wiki ako tex (vzhlad by sice nebol az taky nobl, ale aspon by sa to jednoduchsie spravovalo, hladalo a vobec...)
Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

no, problematika je trochu zlozitejsia. asi len styria ludia to vypracovali na pocitaci. Z toho tusim len dvaja (vratane mna) v texu... zbytok to vypracoval rucne. A to ti poviem ze z tekeho rucne pisaneho zdrojaku (poznate to... papier a pero :) ) sa kopiruje dost blbo.

Ale celkom niektorych chapem ze to tak robili... niektore otazky boli plne vzorcov a ja som tym vypracovavanim zabil skoro den (nie som v texu zrovna 2x zrucny). A co potom taky co v texu este nic nerobili, a zaroven maju 10 dni do statnic. To si kazdy rozmysli ci venuje den priprave otazky...

pokial ide o tu wiki, tak uz sme sa pre ten TeX rozhodli... rozmyslal som o nejakom pripadnom zmirorovani (dakym skriptom) do wiki.... ale to zatial neviem ako ani sa tym nebudem zaoberat. Niekto iniciativny to potom moze skusit.... ale bude nebezpecie ze sa budu paralelne vyvyjat 2 verzie. Namiesto toho aby niekto reportoval chybu opravi ju na wiki a nikomu nic nepovie.

pre ten tex som sa rozhodol hlavne pre to, ze si to aj tak kazdy vytlaci a bude sa to ucit z papieru. Pochybujem ze by sa niekto chcel minimalne 2 tyzdne nonstop rypat vo wiki
Uživatelský avatar
andree
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 106
Registrován: 9. 12. 2006 17:00
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andree »

hmm, no schvalne skusim jednu uz vypracovanu otazku previest do wiki, co to povie... som to tam popri tom trochu preorganizoval ;-)

inak myslim ze ked clovek nie je prasa a napise to dobre do wiki, je to rovnaky "problem" vytlacit z webu ako z toho wiki...

ale tak dobre, ak ste sa uz pre tex rozhodli... len prosim, nie do jedneho suboru celu matematiku (a pod) :)
Uživatelský avatar
andree
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 106
Registrován: 9. 12. 2006 17:00
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andree »

tak... necela hodka prace (aj to 1/4 z toho preto, ze som nevedel ako sa robia tabulky :-D)

http://wiki.matfyz.cz/wiki/Bc-inf-mat-13

(ps, ako to je s copyrightom? :-)
Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

Pekne, tak nejako som si to v tej wiki predstavoval... stale si ale myslim ze platie vysie opisane plusy a minusy...

Ale vychodisko vydim taketo. Nejaky moderator (az bude niekto online) dorobi do tohoto threadu hlasovanie s moznostami TeX a Wiki.
(nech zbytocne nezaciname novy thread, akurat sa zneprehladni diskusia)

Nasledne si zahlasujeme a pozveme vsetkych moznych aj nemoznych spoluziakov (hlavne tych co budu robit teraz v septembri) nech si zahlasuju s nami. Nezanedbatelne hlasy su samozrejme aj od tych co maju bakalarku za sebou... oni uz budu mat predstavu ako sa to ucili a co by bolo lepsie.

Mozno, ze by bolo zaujimavejsie spravit anketu so styrmi moznostami:

bakalarku mam ZA sebou paci sa mi TEX
bakalarku mam ZA sebou paci sa mi WIKI
bakalarku mam PRED sebou paci sa mi TEX
bakalarku mam PRED sebou paci sa mi WIKI


Prikladom spracovania vo wiki su vytvorene determinanty. Prikladom spracovania v TeXu nech su suborkove texty.

moderatori, cinte sa.

PS: ja budem hlasovat za TeX, tie determinanty som si teraz vytlacil a nic moc, a fakt by sa mi osobne lepsie ucilo zo suborky ako z wiki... (este ze mame demokraciu)

EDIT
PS2: hrubu predstavu ako by mali vyzerat zdrojaky texu ziskate pozretim si zatial hrubeho ramca z SVN repozitory
svn://artax.karlin.mff.cuni.cz/home/blent4am/svnrepo/statnice
Uživatelský avatar
andree
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 106
Registrován: 9. 12. 2006 17:00
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andree »

yop, ved o tom nie su pochyby, ze TeX vysadza ten text ovela kvalitnejsie ako firefox :-) na druhej strane, vzorceky su v mediawiki vysadzane priamo cez latex, takze aspon to... a to co tam je, to je narychlo spravene, takze mozno by sa este kus dal vzhlad zlepsit (ine velkosti nadpisov, patkove pismo (times) atd.)

mne ide hlavne len o to, ze wiki sa o dost jednoduchsie upravuje - a kym je to citatelne, myslim ze ja radsej vymenim trosku horsie vysadzanie za rychlu o/upravu (cudzich) textov... navyse sa v tom aj lepsie hlada (co ale mozno nebude az take potrebne na druhu stranu)

bude to mozno zalezat na tom, ako by sa spravil ten svn... mozno keby to bol anonymny svn napr. na urtax-e, kde by mali vsetci useri (co poziadaju) pravo zapisu, siel by aj ten latex...

fakt ze som ochotny pracovat na hociakej verzii - ale v ramci moznosti cim skor sa treba rozhodnut na ktorej (wiki :-D)... tretikrat sa mi bc. skusku opakovat uz nebude chciet :-)

EDIT:

* to svn vyzera pekne :-)

* asi to nema zmysel riesit to tu - ale proti texu mam od pisania bakalarskej prace averziu... to uz by som radsej zhltol docbook alebo nieco podobne (a potom to konvertovat docbook->tex->pdf)... teraz by ma zase cakal polden konfigurovania texu, aby prekladal cestinu, waaa :twisted: ale ako vravim, riesit to teraz, to asi fakt nema vyznam no ;-(
Odpovědět

Zpět na „Bakalářské SZZ“