Diskuze k výsledkům

Vše co se týká bakalářských státních závěrečných zkoušek.
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Re: re

Příspěvek od gASK »

MArc píše:Jak dlouho tak trva ta ustni cast?
Já byl pryč za 2 hodiny (a kdybych měl více odvahy, mohl jsem být venku dřív, ale furt jsem se snažil vyplodit víc). Jeden kolega, co šel se mnou v dovnitř v 9 hodin vycházel ven až ve 14 hodin.
twoflower píše:No, nechtel bych se narychlo ucit konstrukci SLR(1) parseru :)
Přesně to jsem dělal a pochopil...ale měl jsem tam díry jinde :twisted:

A nyní ke Galambošovi - mě přišlo jeho zkoušení sice trochu moc do hloubky, ale relativně fér. Je pravda, že u IPSec chtěl vědět věci, který jsem si nepamatoval a ani nepovažoval za nutný pamatovat, ale vím, že kupříkladu protokol pro výměnu klíčů se někde probíral. Na některé jeho dotazy k fungování jsem odpověděl, abych si zase neubíral na zásluhách, ale pořád jsem dost nevěděl. Stejně tak ty věci dál (ICMP nepracuje na portech, třífázový handshake u TCP - ACK, SYN, sekvenční čísla, ARP) jsou věci, které není problém ve slidech Peterky najít a které jsem z části znal. Dokonce když se mě ptal na protokoly pro routing, tak se zeptal, jestli jsme je vůbec brali (na což jsem po pravdě musel odpovědět, že sice okrajově, ale ano, byli v sítích).
When life gives you crap, make crap golems.
Uživatelský avatar
joshis
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 11. 2006 01:47
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joshis »

Abel píše:...
Bylo to mysleno spis tak, ze kdyz uz nekdo asi do mrte umi tyhle veci, tak uz bude docela guru...
Happy píše:...
Ono to ani neni tak velky "zapal pro spravedlnost" jak to mozna vypada... Je to spis debata s nekolika doporucenimi, takze bych tomu nedaval zadne emotivni konotace... a nakonec z toho asi stejne nic nebude...

Jak zkouseni vypadalo nevim (vychazim z prispevku od "nytram" a "gASK"), ale kdyz nekdo vyhodi 3 lidi na informatice, je to uz celkem "podezrele"... Zarazilo me uz jen to, ze nekdo dostal samostatne otazku IPSec (podle me by se to melo spis pokladat v kombinaci s necim jinym jako jedna otazka, ale kdyz uz tak rozhodne nechtit znat detaily)... Zucastnuju se protoze me to trochu zarazilo (ja problem s nevhodnymi otazkami nemel a myslel jsem ze nikdo nebude mit) a proto, ze clovek, ktery je momentalne opareny z neuspesne SZZ se tezko vzmaha k tomu, aby se nemusel citit ukrivdene. Takze - uvidime jak to dopadne... (ale myslim ze z toho nic nebude).
gASK píše:...
Jsem rad, ze to rikas, na pana Galambose (vcera vyhral titul "Muze statnic") mam sam zatim nazor zcela neutralni, ale bylo by dobre, aby se to probralo. Kazdopadne treba ICMP se bere v sitich 2, spousta z tech veci, co pises, se berou jen veeeeelmi okrajove... Protokol pro vymenu klicu se bral tusim v ZOSu, ale to je myslim neco trochu jineho... Okopiruji sem z jednech stranek:

Správa klíče

Je zřejmé, že je při používání AH nebo ESP používat klíče. Před vlastní komunikací se obě dvě strany musí dohodnout na jednotných klíčích. IPsec definuje dvě metody key managementu:

* manuální konfigurace
Před vlastní komunikací musí administrátor nakonfigurovat obě dvě komunikující stanice manuálně. Musí nakonfigurovat dané klíče manuálně. Má několik možností, buď daný klíč přinese na disketě, nebo použíje jinou metodu přenosu např. PGP. Tento klíč se uloží do konfiguračních souboru IPsec a používá se po celou dobu komunikace. Záleží tedy jen na administrátorovi, jak často bude daný klíč manuálně měnit.

* automatická konfigurace
Před spuštěním IPsecu se nejdříve obě dvě komunikující strany domluví na daném klíči. Není potřeba žádná interakce ze strany administrátora. Na tuto domluvu klíčů se používá IKE (Internet Key Exange) protokol. Více informací o IKE je možné získat přímo z RFC.
Naposledy upravil(a) joshis dne 26. 6. 2007 12:42, celkem upraveno 1 x.
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

joshis píše:... Zarazilo me uz jen to, ze nekdo dostal samostatne otazku IPSec (podle me by se to melo spis pokladat v kombinaci s necim jinym jako jedna otazka, ale kdyz uz tak rozhodne nechtit znat detaily)...
Vzhledem k tomu, že z matiky jsem taky dostal "pozitivně definitní matice" jako samostatnou otázku, tak mne to ani tak nezarazilo. Ale při učení jsem nečekal, že bych takové jednotlivosti dostával jako otázky, to je pravda. Ostatně už ty okruhy a podokruhy samy o sobě jsou nevyvážené - někde je toho hrozně moc, jinde jen pár vět či definic...
When life gives you crap, make crap golems.
Uživatelský avatar
joshis
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 11. 2006 01:47
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joshis »

gASK píše:Ostatně už ty okruhy a podokruhy samy o sobě jsou nevyvážené - někde je toho hrozně moc, jinde jen pár vět či definic...
100% souhlas... Ja dostal eulerovske grafy a hamiltonovske grafy, dve definice a jedna veta... A determinanty - 5 listu A4...
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

joshis píše:
gASK píše:...
...Okopiruji sem z jednech stranek:

Správa klíče
...

(promazáno v zájmu zachování přehlednosti)
Něco mi říká, že tohle je to, co chtěl slyšet a co se ze mne snažil vypáčit a co by mu bývalo bylo stačilo (alespoň k té otázce "jak to vypadá" a "jak si vymění klíče").
Naposledy upravil(a) gASK dne 26. 6. 2007 14:42, celkem upraveno 1 x.
When life gives you crap, make crap golems.
Keleen
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 90
Registrován: 19. 1. 2005 22:20

Příspěvek od Keleen »

gASKu ver, ze tohle ono nebylo...to co chtel slyset bylo jak funguje IKE a ze je tam treti strana, certifikacni autorita, ktera potvrdi ze ty jsi ty;).
Manualni konfigurace ho nezajimala, tam je to jasne, chtel vedet jak pracuje ta automaticka.
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

Já jsem ten joshisův příspěvek promazal v zájmu zachování čitelnosti, to nemělo znamenat, že zrovna ty tři náhodně vybrané pojmy by ho zajímaly :lol: .
When life gives you crap, make crap golems.
Uživatelský avatar
joshis
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 11. 2006 01:47
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joshis »

Jak tak koukam na dnesni zkouseni, tak se bud vsichni do mrte naucili IPSec, nebo si zkousejici precetl diskuzi a zmirnil tempo:-)...
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

joshis píše:Jak tak koukam na dnesni zkouseni, tak se bud vsichni do mrte naucili IPSec, nebo si zkousejici precetl diskuzi a zmirnil tempo:-)...
:wink:
Dneska se nedostatečně připravení studenti nahromadili u páně Yaghoba. Stavoval se tu (úspěšný)kolega a referoval o dvou nebo třech neúspěšných zkoušených...neručím za správnost této informace, až do potvrzení to berte jako "drb"... :)
When life gives you crap, make crap golems.
Uživatelský avatar
Oscar
Donátor
Donátor
Příspěvky: 26
Registrován: 13. 11. 2004 13:52
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Oscar »

U mr. Yaghoba vraj neprezili traja z 6. (dve 2 a jedna 3)
Uživatelský avatar
rastik
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 661
Registrován: 19. 10. 2005 21:45
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rastik »

joshis píše:Protokol pro vymenu klicu se bral tusim v ZOSu, ale to je myslim neco trochu jineho... Okopiruji sem z jednech stranek:

Správa klíče
...
IPSec používa DH, ktorý sa detailne rozoberal v ADS2. Vzhľadom k tomu, že to bol jediný protokol na výmenu ktorý sa preberal, tak sa to dalo spomenúť. Ale IMHO šiel moc do hĺbky.
Uživatelský avatar
rastik
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 661
Registrován: 19. 10. 2005 21:45
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rastik »

Oscar píše:U mr. Yaghoba vraj neprezili traja z 6. (dve 2 a jedna 3)
U Bednárka dnes skončil jeden (zo 7), nevedel virtuálnu pamäť. Pochopil som to tak, že ju nevedel vôbec. Ostatní mali 1 a 2.
Keleen
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 90
Registrován: 19. 1. 2005 22:20

Příspěvek od Keleen »

U Fialy/Galambose jsem dneska zaznamenal jednu odejitou...dostala otazku z Matiky, zvedla se a zabalila to.
Uživatelský avatar
joshis
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 11. 2006 01:47
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joshis »

rastik píše:IPSec používa DH, ktorý sa detailne rozoberal v ADS2. Vzhľadom k tomu, že to bol jediný protokol na výmenu ktorý sa preberal, tak sa to dalo spomenúť. Ale IMHO šiel moc do hĺbky.
No, na ADS2 (u Cepka)? To jsem asi nejak minul... ;) Ale dobre...

Poslu sem pro jistotu jeden link... ala IPSec a vymena klicu pres IKE... kdyby to nahodou nekdo hledal...

http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_key_exchange

EDIT: Ano - Diffie-Hellman se bral na ZOS s Yaghobem...
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

Diffie - Helman jsem mu pověděl - byl v ADS2 tuším, každopádně někde v materiálech, co jsem měl ke státnicím. Prý by se to také dalo použít, ale to není to co chtěl slyšet. Spíše chtěl slyšet ten IKE (podle mne by mu stačil název, aspoň u routingu to tak bylo).
When life gives you crap, make crap golems.
Odpovědět

Zpět na „Bakalářské SZZ“