Diskuze k výsledkům

Vše co se týká bakalářských státních závěrečných zkoušek.
Uživatelský avatar
twoflower
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 445
Registrován: 22. 9. 2004 21:07
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od twoflower »

df píše:moc prosim lidi, kteri chodili na prekladace - co myslite, ze se ocekava za odpoved, pokud otazka je:

Syntakticka analyza
Asi rict, co to vubec je, jak se popisuje gramatika vstupniho jazyka (BKG) a pak nejake metody implementace, rekurzivni sestup, predikcni analyza s tabulkou, analyza zdola nahoru a v idealnim pripade umet ukazat konstrukci SLR(1) parseru, protoze na to se treba Bednarek s Yaghobem aspon v minulych letech ptali dost casto.

Dobre slidy jsou treba tu:

http://www.cs.vsb.cz/behalek/vyuka/udp/prednasky/
http://www.cs.drexel.edu/~souter/cs761/ ... edule.html
Uživatelský avatar
Hugo
Donátor
Donátor
Příspěvky: 233
Registrován: 2. 6. 2005 13:31
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: treti kontejner zleva
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hugo »

A muzete si byt jisti, ze se obsah tohoto fora dostane k dotycnym osobam. Takze Galambos bude vedet, co se zde pise, ale i tak to stoji za rozhovor s Andelem..

Jinak jsem mel spocitat odm(x) :) a ty hodiny berte s rezervou, odchazel jsem nejak mezi 14.30 a 15:)

jsem rad, ze to mam z krku a hodne stesti vsem, ktere to ceka!
Uživatelský avatar
twoflower
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 445
Registrován: 22. 9. 2004 21:07
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od twoflower »

Hugo píše:A muzete si byt jisti, ze se obsah tohoto fora dostane k dotycnym osobam. Takze Galambos bude vedet, co se zde pise, ale i tak to stoji za rozhovor s Andelem..
Proc myslis?
Uživatelský avatar
happy
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 43
Registrován: 31. 1. 2007 01:24
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od happy »

nytram píše:Som bol asi slepy, ale v poziadavkach na Obor programovani je napisane "Bezpečnost - IPSec, principy fungování AH, ESP, transport mode, tunnel mode" ...teda ten princip fungovani som zrovna nevedel. Teda vedel som, ze "co" to robi ano, ale nie "ako" to robi...

Ale aj tak sa na tom studijnom asi zastavim, lebo faktom je, ze ten IPSec je pokryty v administraci Unixu, co je Doporuceny Predmet pre ISPS a nikde sa to v povinnych ani doporucenych predmetoch pre IP nespomina...tak nech aspon vedia...
V požadavcích to je, jak vidíš sám. S tím ale nemá studijní téměř nic společného... Špatné jsou, podle toho co píšou i další o doporučených předmětech, zkušební okruhy. Nebo že ještě není Administrace UNIXu povinná (jak se nedávno stalo s OZD :? ).

On asi měl právo se na to zeptat, když to tam je. Když si vytáhneš "Grafové algoritmy - prohledávání do hloubky a do šířky, souvislost, topologické třídění, nejkratší cesta, kostra grafu", bude stačit, když víš, na co ty věci jsou, ale ne jak to "uvnitř" funguje? :D

Je mi tě líto v tom, že ve tvé představě, že studuješ obor programování, se tě ptají podrobně na tuhle bezpečnost. A zas chápu, proč to tam je - nedávno jsme v jedné firmě mluvili o tom, že chtějí řešit otázku bezpečnosti na velké VPN (a programátoři :!: ).
Uživatelský avatar
happy
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 43
Registrován: 31. 1. 2007 01:24
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od happy »

Pokud ti křivdil, nebo, jak to já vidím, pořádně nevíš, co ta otázka má obsahovat, zajdi za Galambošem!
Uživatelský avatar
Hugo
Donátor
Donátor
Příspěvky: 233
Registrován: 2. 6. 2005 13:31
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: treti kontejner zleva
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hugo »

Slysel jsem, ze si nase fora pravidelne ctou a zejmena behem zkouskoveho:) (znamo z vice zdroju a i z oci do oci z primeho zdroje)
Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

happy píše:Je mi tě líto v tom, že ve tvé představě, že studuješ obor programování, se tě ptají podrobně na tuhle bezpečnost. A zas chápu, proč to tam je.
To je sice fajn, urcite by bolo super keby sme vedeli vsetko, ale mne sa zda ako by si sa este na tie bakalarske skusky neucil. Pretoze ja mam pocit ze sa to vsetko naucit proste neda. Mal som pocas 3 rokov vzdy vyborne znamky, ale teraz vlastne pozaduju vsetky 3 roky vediet naraz (vynimkou je snad len pravdepodobnost a statistika). A je to strasne kvantum. V podstate som si pri priprave cital niektore predmety uplne cele. A teraz to vyzera tak, ze by som si snad mal citat aj administraciu unixu...

mozno to je len depka posledny vecer pred skuskov. ale mam pocit ze mi hlava praskne, ze som vsetko zabudol, a uz sa nenaucim dalej ani pismenko naviac :(
Abel
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 2
Registrován: 25. 6. 2007 22:28
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: MFF

Příspěvek od Abel »

Jediná zrádná u bakalářské zkoušky je informatika. Pokud to člověk neodflákne, tak matiku se za nějaký čas naučí, není toho zase tak hodně a stačí opravdu naprosté základy. Důkaz čehokoli netriviálního po vás chtít nikdo nebude.

Akorát pozor na informatiku. Někteří nejmenovaní zkoušející z některých nejmenovaných kateder jsou přesvědčeni, že není nic zajímavějšího a základnějšího než znát RFC xyz ... normu protokolu ABC apod. To je pak víceméně loterie o tom, zda jste se s tím již někdy setkali. Každopádně ale, pokud máte dojem (čtěte jste si jistí), že to, na co se vás zrovna ptají, v požadavcích není, chce se to OKAMŽITĚ ozvat. Nejednou se stalo, že byla položena otázka nová.

Good luck
Uživatelský avatar
Oscar
Donátor
Donátor
Příspěvky: 26
Registrován: 13. 11. 2004 13:52
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Oscar »

Je toho skutocne velmi vela a mam pocit ze rozdelenie informatiky na 6 otazok dava urcitu zkreslenu predstavu o tom, ze nam staci vediet 6 okruhov. Skutocnost je ale taka, ze treba vediet kazdu podotazku tych 6 okruhov a s tym sa rozsah informatiky zvacsi na takmer vsetky vyucovane informaticke predmety (a to ich nie je malo!).
Je drsne (aspon mne sa to zda byt velmi tvrde), ked napr. z okruhu 6 (siete a internetove technologie) viem vsetko relativne podrobne a o IPSec viem len "zhruba" (teda co tie pojmy znamenaju a co to je), tak mam sice dobry pocit ze otazku viem z 95%, ale ked sa opytaju prave na IPSec, tak som letel.
Uživatelský avatar
joshis
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 11. 2006 01:47
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joshis »

Ja s Oscarem tak uplne nesouhlasim (z casti ano, uplne ne), protoze jsem se ucil vsechny podotazky (!!!) a IPSec jsem se naucil v rozsahu ktery by po me nekdo mohl smet chtit (Peterka site+TCP/IP+Wikipedie=>AH, ESP, tunnel/transport mode), takze myslim, ze problem byl v tom co bylo za konkretni dotazy od zkousejiciho.

Abych jen doplnil co chci rict - problem byl mozna i nasledujici:

Meli jste pana Galambose zkusit "usmernit" uz na miste v prubehu zkousky (to by bylo asi nejvic fer a pro vas by to bylo nejlepsi)...

Napriklad - kdyz se me pan Skopal zeptal: "Jaka by mela byt takova dobra hashovaci fce?", rekl jsem mu cosi jako, ze konkretni navrh hashovaci funkce jsem se nemel kde naucit a ze to mu tedy urcite nereknu... ale pak jsme se dostali k tomu, ze musi rozdelovat prvky "nahodne" (aby nebyla zavisla na "vstupnim rozdeleni")... a vse bylo v pohode, prijemna zkouska, fer hodnoceni..., tedy myslim, ze se to dalo trochu poladit uz "on place"...

Za Galambosem asi kazdopadne zajit...
Uživatelský avatar
happy
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 43
Registrován: 31. 1. 2007 01:24
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od happy »

hydrant píše:
happy píše:Je mi tě líto v tom, že ve tvé představě, že studuješ obor programování, se tě ptají podrobně na tuhle bezpečnost. A zas chápu, proč to tam je.
To je sice fajn, urcite by bolo super keby sme vedeli vsetko, ale mne sa zda ako by si sa este na tie bakalarske skusky neucil. Pretoze ja mam pocit ze sa to vsetko naucit proste neda. Mal som pocas 3 rokov vzdy vyborne znamky, ale teraz vlastne pozaduju vsetky 3 roky vediet naraz (vynimkou je snad len pravdepodobnost a statistika). A je to strasne kvantum. V podstate som si pri priprave cital niektore predmety uplne cele. A teraz to vyzera tak, ze by som si snad mal citat aj administraciu unixu...
Sorry, tak to vyznelo moc svetácky :) Ja som sa to práveže učil a vidím, že ma zajtra.... vyhodia! A ešte sa učím a teraz som otvoril fórum, aby som pozrel, či si tu náhodou nebude vylievať srdce niekto podobne zúfalý, ako ja :) A hej! Díky :wink:

Veru, súhlasím, je toho veľa. Keď sa to snažím preletieť, mám pocit, že mi to nič nedáva (a potom ma to ani nebaví) a keď idem podrobne, nestíham (samozrejme).
Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

Meli jste pana Galambose zkusit "usmernit" uz na miste v prubehu zkousky (to by bylo asi nejvic fer a pro vas by to bylo nejlepsi)...
riesenie je to celkom dobre, ale ja budem taky vystresovany zajtra ze nebudem vediet ako sa volam... a ked nebudem vediet otazku tak pravdepodobne si budem mysliet ze som to proste zabudol :( nie ze sme sa to neucili :(

uz aby som mal za tym... pojdem si oddychnut na tyzden do bohnic
Uživatelský avatar
joshis
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 11. 2006 01:47
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joshis »

happy píše:... On asi měl právo se na to zeptat, když to tam je. Když si vytáhneš "Grafové algoritmy - prohledávání do hloubky a do šířky, souvislost, topologické třídění, nejkratší cesta, kostra grafu", bude stačit, když víš, na co ty věci jsou, ale ne jak to "uvnitř" funguje? :D

Je mi tě líto v tom, že ve tvé představě, že studuješ obor programování, se tě ptají podrobně na tuhle bezpečnost. A zas chápu, proč to tam je - nedávno jsme v jedné firmě mluvili o tom, že chtějí řešit otázku bezpečnosti na velké VPN (a programátoři :!: ).
Kdyz to budu potrebovat pro firmu, za dva tri tydny to prece do detailu nastuduju...

To srovnani s grafovymi algoritmy je mimo... Zkus vnimat rozdily u tech dvou veci... U neceho na bakalarske urovni nevis jak to funguje. Proste jen vis co to je... resp. mas zakladni prehled... Ja fakt NEVIM jak do detailu funguje prekladac - neumim napsat generator gramatik ani vlastni C++ kompiler, neumim implementovat strankovani, neumim na 100 stran popsat jak funguje obsluha preruseni, neznam normy pro sbernicove protokoly... A tohle vse je "v podstate" v tech okruzich!!! Nebo ty snad vse co jsem uvedl do mrte vis a umis to implementovat (na UNIXu)???? To bych se fakt dost divil, uz by sis vydelaval tezky prachy nekde v zahranici...
Uživatelský avatar
happy
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 43
Registrován: 31. 1. 2007 01:24
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od happy »

Správný protipříklad! Máš pravdu, že to do mrtě neumím, ani nejsem schopen implementovat! :wink:

Těším se tomu zápalu pro spravedlnost! Z čeho to vlastně vycházíme?
nytram píše:podla toho, co gask napisal, som Galambosovi povedal to iste z IPSec-u...ale asi mu to nestacilo....
A gASK se s náma pěkně podělil o to, jaké otázky dostal (a byly to pěkné (ne-)chuťovky :roll: ). Ale jak to zkoušení vypadalo ve skutečnosti, si přesně vyvodit neumím. Tedy bych se k tomu raději neměl vyjadřovat.
Abel
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 2
Registrován: 25. 6. 2007 22:28
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: MFF

Příspěvek od Abel »

joshis píše:... Ja fakt NEVIM jak do detailu funguje prekladac - neumim napsat generator gramatik ani vlastni C++ kompiler, neumim implementovat strankovani, neumim na 100 stran popsat jak funguje obsluha preruseni, neznam normy pro sbernicove protokoly... A tohle vse je "v podstate" v tech okruzich!!! Nebo ty snad vse co jsem uvedl do mrte vis a umis to implementovat (na UNIXu)???? To bych se fakt dost divil, uz by sis vydelaval tezky prachy nekde v zahranici...
Nevím, jestli zrovna za tohle bys někde vydělával "těžký prachy v zahraničí". Tyto věci už _jsou_ a třeba v kompilátorech se už moc zásadního vymyslet nedá, to samé operační systémy apod. Je to určitě zajímavé, ale spíš proto, že to člověku rozšíří obzory, než aby si pak za znalosti obsluhy přerušení kupoval vilu v Monaku :D
Odpovědět

Zpět na „Bakalářské SZZ“