Průběh SZZ + výsledky

Vše co se týká bakalářských státních závěrečných zkoušek.
Uživatelský avatar
QED
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 20
Registrován: 21. 6. 2005 20:39
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od QED »

Zkoušející: Majerech, Bednárek

Otázky:

I1: Chomského hierarchie
Vesměs v pohodě, jen mě Bednárek zaskočil dotazem na determinismus u lineárně omezených Turingových strojů. Po minutě mlčení a přiznání, že nevím jak to tam funguje (hypotézu jsem měl, ale nechtěl jsem riskovat omyl) mi stejně dal 1.

I2: Databáze na normální formy
Opět jen podmnožina Skopalových slajdů. Bez problému.

M1:Simplexová metoda a věty o dualitě.
Když jsem si to vylosoval tak se Majerech zděsil a řekl ať se teda snažím.
Algoritmus jsem si pamatoval a důkazy naštěstí nechtěl. Úspěšně jsem předstíral, že vím co se uvnitř toho simplexu děje a patrně mi to uvěřil.

M2: Taylor+zbytek, Newtonova metoda pro funkci x^2+2 a věty o pevném bodě.
Hned na začátku mi řekl, že ty věty o pevném bodě co jsme brali nejsou ty, co po mně chce a nadefinoval mi vlastní, kterou jsem měl dokázat a navíc dokázat, že neplatí pro fukce nad Q.
Taylor a NM byly v pohodě, u Taylora stačila definice a NM jsem si pamatoval z numeriky, když jsem se dostal k odm ze dvou s přesností na tři místa, tak jsme to prohlásili za konvergentní. Pak ale začalo přituhovat. Použil jsem metodu nahrazení kvality kvantitou a sesypal jsem na několik A4 úplně všechna fakta, která by se v tom důkazu věty o pevném bodě dala použít. Pak jsme se v tom dost dlouho přehrabovali a nakonec mě k tomu nějak dokormidloval a kupodivu mi to dal taktéž za 1.

Celkový dojem: Fajn. Ale hlavně zásluhou zkoušejících, není nad to mít na matiku informatika :wink: .
Uživatelský avatar
rastik
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 661
Registrován: 19. 10. 2005 21:45
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rastik »

Bednárek:
Organizace dat na vnější paměti, B-stromy a jejich varianty.
Popísal som rozdiel vnútorná/vonkajšia, sekvenčný/blokový prístup, mergesort u sekvenčného a B-stromy u blokového (databáza)+varianty.
Synchronizační primitiva.
Sleep/wakeup, semafory, monitory, správy, polling - u každého ako funguje a či to robí aplikácia/OS/HW. Potom sme sa pobavili o možnosti implementovať jedno druhým.

Majerech:
Diferenciální rovnice
Tvar dif. rovnice, konštantné koeficienty, sústavy a že sa to dá previesť. Základné info o FSŘ, že vznikne z homogénnej a potom to posunieme (afinní množina/prostor) pri nehomogénnej. Ďalej, že to bude tvaru e^lambda*i, kde lambda je vlastné číslo matice sústavy. Moc som toho nevedel, ale vysvetlil mi ako vyzerá výsledok, keď vlastné číslo má alg. násobnosť>1.
Skalární součin
Stačili všetky definície pojmov uvedených v zozname + pár ďalších vlastností. U CSB-nerovnosti som začal robiť aj dôkaz, ale nepozeral naň.

BP 1/1 + I 1 + M 2(?) => 1 :-)
Obaja boli milí a rôzne tam srandovali. Bednárek pozeral na obor, takže pre moje IP vyberal adekvátne veci. Trvalo mu to dosť dlho, myslím že sa vyhýbal logike, sieťam atď. Popísal som mu asi 8 strán, bez problémov. Majerech nechal losovať podľa (mnou) náhodne vybranej strany v nejakej diplomke, prvá otázka bola súčet číslic, druhá bola strana modulo 8. Preskakoval už zadané otázky, takže keď som dorazil už to mal dosť preškrtané.
df
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 194
Registrován: 5. 6. 2006 11:55

Příspěvek od df »

toz to bylo drsne dneska

1) bakalarka: 1, 4 -> 2

2) komise: Tomas Dvorak (M) a Michal Zemlicka (I)

no Icko bylo docela v pohode, pacz jsem vedel tak 1.5/2 otazek, ktere byly

Grafove algoritmy (spousta algoritmu ... ale +- trivialni)
Organizace a uchovani dat na vnejsich pametech (a B-stromky)

no nas team tam byl uplne nejdyl, ze i p. Dejmkova to malem neprezila, po pul hodine tam chodila a "tak at uz se na to vykasle ..."


no matika byla vostra, neveril jsem kolik toho ze me ten zkousejici vyzdimal ...
kdyz sem si vytah

Fourierovy rady, tak sem se v duchu zmohl jen na OMFG, kdyz pak povidal, ze ke spojite otazce patri jeste diskretni, tak treba parovani v grafech bipartitni i Hall ... OMFFG :!: :!: :!: :!:


doba zkouseni taky kvalitni - ja sem mel zkouseni cisteho casu 4.5 hodiny, kolega 5.5 hodiny


znamky pak nejak 1 zkouseni, 2 BP, celkove 2

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) and the life begins :twisted:
Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

Galambos - Fiala

matika
pozitivne definitne matice - trochu nechapem odkial beru tuto otazku, uz ju dali viac krat... totiz PDmatice su spomenute vramci otazky Parciální derivace a totální diferenciál, věty o střední hodnotě, extrémy funkcí více proměnných, věta o implicitních funkcích. konkretne sa nimi urcuju extremy, a o moc viac som o nich nevedel :(
eulerovske grafy + problem obchodneho cestujuceho toto som nastastie vedel celkom do hlbky, a Fiala bol fajn...

informatika
Bezpečnost, autentifikace, autorizace, přístupová práva.
Základy kryptografie, RSA, DES


Tu som vobec nevedel ani zatat do DES... Galambos sa mi sice snazil pomoct, ale nic zo mna nevyzdimal :( Viem, ze to k tej otazke patri, ale akosi mi na to neostal cas. Za 3 rok som sa to neucil v ziadnom predmete, tak som to teraz z nedostatku casu preskocil. Vraj to bolo niekde v ochrane informacii. Ta uz ale nie je profilova :/

ustna 2, bakalarka 1 => 1
and the life begins
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

vela stastia vsetkym co ich to caka v septembri.... ja si idem uzit prazdniny :D :D :D


PS: najviac ma zaujala atmosfera pred deviatou hodinou. Dala sa krajat. Ja som myslel, ze sa tam od nervou povracam... Vyhodu maju urcite taky, co dokazu zvladat stresove situacie... vecsi stres som este nezazil :shock:
Uživatelský avatar
MyS
Donátor
Donátor
Příspěvky: 178
Registrován: 22. 9. 2004 00:13
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: The city of Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MyS »

Taky pridam trochu do mlyna. Otazky nebyly nejhorsi, ba jsem mel celkem i stesti...

Matika (Tomas Dvorak)
1) kompakty a uplne metricke prostory - definice,vztahy,priklady,spojita zobrazeni, pevne body
2) eulerovske + hamiltonovske grafy - definice, slozitosti, alg. hledani eulera, pokus o dukaz postacujici podminky eulera

Informatika (Misa Zemlicka)
3) BVS a haldy - bvs,rb,avl,...
4) lexikalni a syntakticka an. prekladace - gramatiky a prisl. automaty, existujici nastroje, ...

Tomas Dvorak byl profesionalni, relativne dukladny, mel dobre mirene dotazy a zaroven byl hodny a vysvetlujici - takhle si predstavuju zkouseni. Otazky se spravedlive tahaly.
Zemla byl....no, jako na OZD, co k tomu rict;). Otazky vybiral podle xichtu a me osobne moc nerypal (ostatni ze skupiny toto zrejme ale nepotvrdi) - zakladem je ho zahltit papiry a prikyvovat;). Prekladace byly dost zamotane a navic byl dost nespokojen, ze znam jen klasicke haldy a zadne fibbonacciho,leftist,... Na konci me ohromil vetou "Tak to mate vymalovano".

Celkem za cca 4.5 hodky zkouseni: bakalarka 1, matika 1?, informatika buhvico -> celkem za 2 .... tralalalalalalala. Preju vsem hodne zdaru v zari! Rada na zaver: nepodcenujte informatiku, do otazek se da schovat leccos a podle myho nazoru je na ni kladen vyssi duraz nez na matiku.
We don't need no education!
Odpovědět

Zpět na „Bakalářské SZZ“