Fyzika

Aktuální informace ze studijního oddělení
news://news.karlov.mff.cuni.cz/stud
ruzena
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 3. 2014 18:25
Typ studia: Nestuduji MFF UK

Fyzika

Příspěvek od ruzena »

Zdravím, jsem studentka gymnázia a mám potencionální zájem o studium Fyziky na MFF. Jelikož nikoho z MFF osobně neznám, ptám se touto cestou. Otázka zní: jak moc je náročná matematika v oboru Fyzika (obecná) na MFF? Má něco společného s tou středoškolskou nebo se jedná o úplně jiný level? :D díky za odpovědi
dr.Voštěp

Re: Fyzika

Příspěvek od dr.Voštěp »

Skripta na matematickou analýzu pro první semestr jsou volně k nahlédnutí zde: http://www.mff.cuni.cz/fakulta/mfp/down ... ziky_1.pdf. Skripta na lineární algebru jsou k nahlédnut zde: http://www.kolej.mff.cuni.cz/~lmotm275/skripta/ (ale nenechej se vyděsit, pěstitelky jsou takový zvláštní text, nejlépe je číst ho až po prostudování didakticky lepšího textu - moje oblíbená je Zlatošova Lineárná algebra pro matematiky /ale to je na třísemestrální kurz/).
dr.Voštěp

Re: Fyzika

Příspěvek od dr.Voštěp »

Tak pro úplnost, Zlatoš je také online: Obrázek (ale ještě jednou, je to pro matematiky a je to na tři semestry, fyzikům stačí méně, i když dle mého názoru Zlatoš neuškodí, zejm. pokud dotyčný uvažuje např. o teoretické fyzice).
dr.Voštěp

Re: Fyzika

Příspěvek od dr.Voštěp »

Nevím proč, ale odkaz na Zlatoše se mi nevložil, tedy ještě jednou: http://thales.doa.fmph.uniba.sk/zlatos/la/LAG_A4.pdf
ruzena
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 3. 2014 18:25
Typ studia: Nestuduji MFF UK

Re: Fyzika

Příspěvek od ruzena »

Mockrát děkuji za odkazy, je opravdu užitečné vidět, jak asi "učivo" vypadá ;)
ruzena
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 3. 2014 18:25
Typ studia: Nestuduji MFF UK

Re: Fyzika

Příspěvek od ruzena »

Ještě jedna věc: jak potom vypadá taková zkouška z matematiky? (člověk asi počítá příklady...?) :)
Uživatelský avatar
Isidor
Adoptoval Tutcheka
Adoptoval Tutcheka
Příspěvky: 247
Registrován: 8. 12. 2004 23:22
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: mám
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzika

Příspěvek od Isidor »

priklady obcas taky, zpravidla ale predvadi vety a dukazy z prednasek nebo k zadanym vetam vymysli dukazy :)
Inteligentních lidí je menšina. Demokracie je vláda většiny.
azoxid
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 2
Registrován: 5. 6. 2014 21:30
Typ studia: Nestuduji MFF UK

Rady do začátku

Příspěvek od azoxid »

Ahoj, od září začínám 1.ročník Bc.studia na matfyzu, obor Obecná fyzika, a rád bych se dozvěděl informace, které by mi ulehčily začátek studia.

Prohledal jsem rozvrh z minulého zimního semestru a zjistil, že u "Matalýzy", Fyziky a "Lingebry" jsou dvě paralelky, tak by mě zajímalo, který vyučující je "lepší":
Matalýza, cvičení - Kaplický / Zahradník
Fyzika, cvičení - Veis / Antoš
Lingebra, přednáška - Jurčo / Šmíd a cvičení Jurčo / Křižka.

Ještě by mě zajímalo, co si hlavně zopakovat z matematiky a fyziky, aby mi na začátku "neujel vlak". Nevím, jestli správně předpokládám, že pro matalýzu to budou v zimním semestru funkce, posloupnosti, limity a derivace a pro fyziku znalost základních derivací a integrálů, příp. diferenciálních rovnic.

Díky moc za info!
Bonka

Re: Fyzika

Příspěvek od Bonka »

Ahoj, rád bych se zeptal na celkovou atmosféru ve škole. Tím myslím vztahy učitelů k žákům, obtížnost a pochopitelnost učiva no prostě jak dobře se tam student cítí.

Děkuji za brzkou odpověď.
Quinn

Re: Fyzika

Příspěvek od Quinn »

Zkoušky z analýzy ( vlastně i ze všech ostatních matematických předmětů ) vypadají tak, že obvykle je písemná část a "ústní" část zkoušky. Písemná vypadá tak, že se vypracovává test, který bývá z větší části početní. "Ústní" část zkoušky vypadá tak, že se vypracovávají definice, věty a důkazy, které se pak případně komentují se zkoušejícím. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že počítání příkladů skoro všichni, ale s důkazy je to horší :-)

Jinak co se týče atmosféry, tak se obor od oboru různí. Obory s menším počtem studentů mívají atmosféru více rodinnou a tak. Většinou ale platí, že s každým vyučujícím se dá rozumně dohodnout. Já, jako student, jsem na matfyzu rád a myslím, že tak to cítí většina z nás studentů ( teda kromě těch, kteří právě vyletěli od zkoušky ).

Na obecné fyzice bývá většinou problém spíše s matematickými předměty, což je i můj případ. Fyziku jsem měl docela rád, ale to množství matematiky bylo zdrcující. Tuhle fázi je třeba vydržet. Časem si člověk na tu hromadu matiky zvykne a dokonce se dostane i partiím fyziky, kde se bez toho neobejde a ty mě bavily nejvíc :-)

K těm vyučujícím. Já jsem zažil jen Šmída na Algebru a musím říct, že to bylo fajn. Cvika byla docela náročná, dokonce se každé cviko psal malý testík, ale člověk tím alespoň v semestru tolik nezahálel jako v jiných předmětech. Navíc všechno dobře vysvětlil.
Na Kaplického přednášce jsem se byl podívat a moc mě to nezaujalo, takže k němu moc neřeknu, ostatní neznám.

A jestli něco zopakovat ?
No matematická analýza i lineární algebra se budují od začátku, čili tam není třeba nějak zvlášť něco opakovat. Fyzika přeci jen takto jednoduše vybudovat nejde a tam spíš bych si prošel mechaniku ze střední, abych měl nějakou představu o těch základech. ( Ale to je možná tím, že mám pořád k té fyzice blíž :D )

No snad se mi podařilo alespoň na některé otázky odpovědět žádoucím způsobem :-)
TerkaF

Re: Fyzika

Příspěvek od TerkaF »

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, tak celkem zoufale.
Miluju astrofyziku a chtěla bych letos zkusit přijímačky na bakaláře na obecnou fyziku.
Můj problém je, že jsem se odjakživa trápila s matikou :D což je děsně paradoxní vzhledem k mé vášni.
Má člověk jako já vůbec šanci projít prvákem? Aneb bere se tam matika jakoby "odznova" nebo se počítá s tím, že uchazeč má středoškolskou matiku 100% zmáklou.
Děkuju za odpověď.
maia

Re: Fyzika

Příspěvek od maia »

TerkaF píše:Ahoj,
chtěla bych se zeptat, tak celkem zoufale.
Miluju astrofyziku a chtěla bych letos zkusit přijímačky na bakaláře na obecnou fyziku.
Můj problém je, že jsem se odjakživa trápila s matikou :D což je děsně paradoxní vzhledem k mé vášni.
Má člověk jako já vůbec šanci projít prvákem? Aneb bere se tam matika jakoby "odznova" nebo se počítá s tím, že uchazeč má středoškolskou matiku 100% zmáklou.
Děkuju za odpověď.
Ahoj,
jak to vypadá v prváku na fyzice s matematikou, je hezky shrnuto o příspěvek výše. Matematika se buduje "odznova", velice exaktně, od základů, které se na střední škole ani nezmiňují, protože vypadají samozřejmě. Středoškolská "intuitivní" matematika je potřeba spíše u fyzikálních předmětů, tam se již od počátku počítá s tím, že člověk umí derivovat, integrovat a ví něco málo o řadách. Na konci prázdnin pořádá matfyz dva týdenní úvodní kurzy, kde je možné si potřebnou matematiku trochu zopakovat - viz http://www.mff.cuni.cz/studium/uchazec/, kolonka "Bakalářské studium". A v prváku si lze zapsat ještě matematický proseminář, kde se rovněž opakuje středoškolská matematika.
Také jsem se na matfyz hlásila kvůli astrofyzice a mé znalosti matematiky byly spíše průměrné. Ale ukázalo se, že když člověk ví, proč studuje a vidí před sebou jasný cíl, může nakonec překonat i případný nedostatek talentu. A také můžeš zjistit, že Ti vysokoškolská matematika vyhovuje víc než středoškolská.
Jinak přijímačky na obecnou fyziku se neskládají.
Natália
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 1
Registrován: 16. 8. 2015 15:25
Typ studia: Nestuduji MFF UK

Re: Fyzika

Příspěvek od Natália »

Ahojte :) ,
na budúci rok maturujem a chcem sa spýtať, ako to vyzerá s fyzikou ma MFF. Videla som, že na obecnú fyziku berú bez prijímačiek, je pravda, že odtiaľ počas štúdia vyhadzujú skoro polovicu študentov?
Fyziku mám veľmi rada, ale v matike som taký priemer, má vôbec zmysel ísť sem fyziku študovať? Myslím, dá sa to zvládnuť, či treba hneď od začiatku bezchybné matematické znalosti?
Ďakujem za odpovede! :)
jmeno

Re: Fyzika

Příspěvek od jmeno »

Natália píše:Ahojte :) ,
na budúci rok maturujem a chcem sa spýtať, ako to vyzerá s fyzikou ma MFF. Videla som, že na obecnú fyziku berú bez prijímačiek, je pravda, že odtiaľ počas štúdia vyhadzujú skoro polovicu študentov?
Fyziku mám veľmi rada, ale v matike som taký priemer, má vôbec zmysel ísť sem fyziku študovať? Myslím, dá sa to zvládnuť, či treba hneď od začiatku bezchybné matematické znalosti?
Ďakujem za odpovede! :)
Nějaký přehled o úmrtnosti můžeš získat prozkoumáním výročních zpráv.
Já bych řekl, že mnohem víc než bezchybné matematické znalosti je potřeba odhodlání a vůle vytrvat.
Karel Sternau

Re: Fyzika

Příspěvek od Karel Sternau »

Zdravím, měl bych takový trochu blbý dotaz. Vystudoval jsem elektrotechniku a vlastně až v průběhu studia jsem si uvědomil, jak moc mě zajímá fyzika. Poměrně dost jsem si nastudoval sám, ale mám takové pokušení si dát jako novoroční závazek to, že vystuduji fyziku. Mrzí mě, že na MFF nejde fyzika studovat kombinovaně, protože to bych vůbec neváhal s přihláškou. Možná má ale někdo zkušenosti, jak je to s nezbytnou účastí na cvičeních na teoretické fyzice, užší zaměření matematické metody a počítačová fyzika. Musí se na všech předmětech plnit nějaká povinná spíše velká účast na všech cvičeních, nebo je možné se dohodnout na nějaké formě náhradního plnění, nebo se v extrémním případě objevím až na zkoušce - tedy alespoň na předmětech s menší kreditací resp. na předmětech povinně volitelných?
Odpovědět

Zpět na „Studijní oddělení“