Přijímací zkouška na nav. Mgr.?

Aktuální informace ze studijního oddělení
news://news.karlov.mff.cuni.cz/stud
sand
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 1. 1. 2012 15:16
Typ studia: Fyzika Mgr.

Přijímací zkouška na nav. Mgr.?

Příspěvek od sand »

Vystudoval jsem Bc. obecná FYZIKA ale letos bych se chtěl hlásit na nav. Mgr. programu MATEMATIKA (pravděpodobnost, matematická statistika a ekonometrie).

Podle stránek mff budu muset dělat přijímací zkoušku - 4 příklady z matematiky. Bohužel bližší info jsem se nedočetl. Jaké příklady (matematika je hodně široký pojem)? Máte s tím někdo zkušenosti?
sdsdgsghdfg

Re: Přijímací zkouška na nav. Mgr.?

Příspěvek od sdsdgsghdfg »

Tady jsou příklady, které byly minulý rok: http://www.mff.cuni.cz/win.cs/studium/u ... av_m_z.pdf
sand
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 1. 1. 2012 15:16
Typ studia: Fyzika Mgr.

Re: Přijímací zkouška na nav. Mgr.?

Příspěvek od sand »

Ok. Díky, tohle jsem přehlédl.
Host

Re: Přijímací zkouška na nav. Mgr.?

Příspěvek od Host »

Abych zbytečně nezakládal nové vlákno, tak lepím svůj dotaz sem.

Moje situace je taková, že mám vystudovaný úplně jiný obor, sice až do doktorského stupně, ale obor matematiky a (explicirně vyjádřené) fyziky zcela prostý. Nicméně fyzika mě zajímá a protože ji profesně potřebuji, víceméně samospádem jsem si doplnil nějaké znalosti fyziky (a matematiky), které snesou srovnání s absolveny fyzikálních oborů v Brně. Uvažuji o tom, že bych se hlásil rovnou na navazujícího magistra, protože snad s výjimkou fyzikálních praktik by mi bakalářské studium pravděpodobně nic nedalo. Díky tomu stojím před podstatnou otázkou: Přijímací zkouška je skutečně obrazem požadovaných znalostí, nebo je spíše formalitou sloužící k eliminaci těch nejhorších mimoňů? Loňské testy jsem našel, ale připadají mi příliš jednoduché, takže jsem na vážkách, jestli by případný úspěch dobře koreloval s předpokládanými znalostmi, nebo bych se na takový "autodidaktický test" měl přihlásit raději např. na GRE Subject Test - Physics a teprve v případě úspěchu zkusit přihlášku na MFF.
Uživatelský avatar
Almer
Site Admin
Příspěvky: 686
Registrován: 12. 10. 2004 10:58
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Mala Strana - 203
Kontaktovat uživatele:

Re: Přijímací zkouška na nav. Mgr.?

Příspěvek od Almer »

Ty prijimacky jsou postaveny tak, ze oddeli ty, kteri nemaji to potrebne minimum...a zbytek te nauci, neb budes mit o rok delsi studium. Ale pospes, nova akreditace uz tak vstricna nebude...
Zakládající člen klubu Ortodoxních Matfyzáků :-D

Jsem LAMER ale neumim se ani podepsat ]:-)
Návštěvník

Re: Přijímací zkouška na nav. Mgr.?

Příspěvek od Návštěvník »

Vzhledem k tomu, že jsem nejméně na příští rok vázán na jiné povinnost, tak se budu bát nové akreditace :D

Každopádně děkuji za info, pokud to bude jen trochu možné, tak se na MFF ukážu...
Host1

Re: Přijímací zkouška na nav. Mgr.?

Příspěvek od Host1 »

Jsem na tom podobně jako Host. Chtěl bych se zeptat Almera, co znamená "zbytek te nauci, neb budes mit o rok delsi studium". Předem děkuji.
Uživatelský avatar
Almer
Site Admin
Příspěvky: 686
Registrován: 12. 10. 2004 10:58
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Mala Strana - 203
Kontaktovat uživatele:

Re: Přijímací zkouška na nav. Mgr.?

Příspěvek od Almer »

Jde o to, ze zbytek znalosti - tedy v intervalu <potrebne minimum pro prijeti, pozadavky na statnice> te nauci:) Resp. ti daji moznsot se to naucit...jestli se to naucis, je to na tobe. A jestli to nebudes stihat za 2 roky, mas jeste rok (prozatim) zdarma...
Zakládající člen klubu Ortodoxních Matfyzáků :-D

Jsem LAMER ale neumim se ani podepsat ]:-)
novacek
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 19
Registrován: 5. 3. 2012 20:53
Typ studia: Matematika Bc.
Bydliště: Praha

Re: Přijímací zkouška na nav. Mgr.?

Příspěvek od novacek »

Podle Zprávy o přijímacím řízení na MFF v roce 2012 (viz. http://www.mff.cuni.cz/studium/obecne/zpr12.pdf) byla úspěšnost u přijímací zkoušky na navazující magisterské studium matematiky nižší (uspěli 4 z 38) než v předchozích letech (11 z 44 a předtím 13 z 42).

Zajímalo by mě, jestli to bylo způsobeno spíše vyšší obtížností zkoušky nebo nepřipraveností uchazečů o studium. Ukázkové příklady (viz. http://www.mff.cuni.cz/studium/uchazec/ ... _nav_z.pdf) totiž podle nadpisu (... studium 2011/12) pocházejí z roku 2011, i když soubor má v názvu rok 2012.

Předem děkuji za názor.
Martin
QZuzka
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 209
Registrován: 2. 12. 2007 19:51
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 4

Re: Přijímací zkouška na nav. Mgr.?

Příspěvek od QZuzka »

novacek píše:Podle Zprávy o přijímacím řízení na MFF v roce 2012 (viz. http://www.mff.cuni.cz/studium/obecne/zpr12.pdf) byla úspěšnost u přijímací zkoušky na navazující magisterské studium matematiky nižší (uspěli 4 z 38) než v předchozích letech (11 z 44 a předtím 13 z 42).

Zajímalo by mě, jestli to bylo způsobeno spíše vyšší obtížností zkoušky nebo nepřipraveností uchazečů o studium. Ukázkové příklady (viz. http://www.mff.cuni.cz/studium/uchazec/ ... _nav_z.pdf) totiž podle nadpisu (... studium 2011/12) pocházejí z roku 2011, i když soubor má v názvu rok 2012.

Předem děkuji za názor.
Martin

Nevím čím to bylo, ale znám osobně člověka, který přjímačky v roce 2011 udělal, kvůli zdržení zahraniční vš nepředložil včas Bc diplom, tedy nemohl nastoupit a 2012 přijímačky neudělal. Říkal, že se mu nezdálo zadání výrazně těžší, ale nebyl si jistý, jestli nebylo přísnější opravování - třeba kolik bodů se strhává za numerickou chybu ve výpočtu...
novacek
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 19
Registrován: 5. 3. 2012 20:53
Typ studia: Matematika Bc.
Bydliště: Praha

Re: Přijímací zkouška na nav. Mgr.?

Příspěvek od novacek »

Děkuji za odpověď. Zdá se, že mám očekávat obtížnější příklady a dávat si pozor na numerické chyby. Uvítám názory dalších diskutujících.
Host

Re: Přijímací zkouška na nav. Mgr.?

Příspěvek od Host »

Tak letos mi to bohužel s přijímacími zkouškami na navazujícího magistra fyziky nevyjde, takže až za rok:-( Jestli se dostanu, budu téměř nestvůrně starý student:-D

Rád bych ale využil přítomných záludnému dotazu. Váhám mezi obory Biofyzika a chemická fyzika a Matematické a počítačové modelování ve fyzice a technice: Obojí má jistý vztah k některým aspektům mé současné profese. Kritické jsou pro mě ale časové možnosti, proto bych se rád zeptal, jestli náhodou někdo nemáte "podpultové" informace o nutnosti fyzické přítomnosti pro kombinované studenty těchto oborů - pod proklamovanou dohodu se cvičícím se totiž může ukrýt cokoliv od "já ti dám zápočet a uvidí se u zkoušky" až po "jednou tě neuvidím a neuvidíš zápočet". Jen podotýkm, že chápu, že např. laboratorní cvičení (některé předměty u biofyziky) "na dálku" dělat nejde z podstaty, dotazem cílím spíš na zkušenost s těmi předmety, u kterých je teoreticky možná varianta cvičení "domácí úkoly", "povinné pouze tři průběžné písemky" nebo "bez docházky hardcore zápočtový test".
Matematik

Re: Přijímací zkouška na nav. Mgr.?

Příspěvek od Matematik »

Ahoj, rád bych se hlásil na navazujícího magistra fyziky, ale Bc. nebudu mít z fyziky ale z matematiky na PřF MU. Ze starších testů jsem nevyčetl, zda jsou znalosti Feynmanových přednášek z fyziky dostačující nebo ne. U nás v Brně je pro fyziky postačující Halliday, což mi přijde celkem málo, ale Fenyman je o stupínek lepší. Bude mi to stačit jako základ, nebo si mám raději pořídit základní učebnice a učit se z nich?
novacek
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 19
Registrován: 5. 3. 2012 20:53
Typ studia: Matematika Bc.
Bydliště: Praha

Re: Přijímací zkouška na nav. Mgr.?

Příspěvek od novacek »

Zdravím, podle mého názoru není Halliday dostačující a Feynmanovy přednášky nejsou vhodné k přípravě na test z fyziky. Doporučil bych počítat si příklady ze základních učebnic. Příklady v testu bych hodnotil jako poměrně obtížné pro nefyzika a v jednotlivých letech typově odlišné.
Matematik

Re: Přijímací zkouška na nav. Mgr.?

Příspěvek od Matematik »

Díky moc, takže se poohlédnu po nějaké základní učebnici optiky a speciální relativity, protože ty mi ještě ve sbírce chybí.
Odpovědět

Zpět na „Studijní oddělení“