kombinované studium

Aktuální informace ze studijního oddělení
news://news.karlov.mff.cuni.cz/stud
budouciprvak

kombinované studium

Příspěvek od budouciprvak »

Ahoj,
mohl by se nekdo podelit o zkusenosti s kombinovanym studiem na MFF? Zajimaji mne predevsim jeho nevyhody oproti prezencnimu. Pokud mozno jen zkusenosti nebo overene informace, prosim.
Diky :)
Uživatelský avatar
Isidor
Adoptoval Tutcheka
Adoptoval Tutcheka
Příspěvky: 247
Registrován: 8. 12. 2004 23:22
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: mám
Kontaktovat uživatele:

Re: kombinované studium

Příspěvek od Isidor »

ja len odkaz okrajovo suvisiaci s temou:
http://ksvi.mff.cuni.cz/kombin/
Inteligentních lidí je menšina. Demokracie je vláda většiny.
Uživatelský avatar
rastik
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 661
Registrován: 19. 10. 2005 21:45
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: kombinované studium

Příspěvek od rastik »

Mám za sebou 5 rokov kombinovaného a nevýhody ma nenapadajú. Pokiaľ chceš, môžeš fungovať ako na prezenčnom. Navyše získaš možnosť vybrať si cvičiacich/prednášajúcich a nemáš povinný telocvik (ale zapísať si ho kľudne môžeš).
Návštěvník

Re: kombinované studium

Příspěvek od Návštěvník »

Ahoj, koukal jsem, že nově zmizely možnost studovat kombinovaně bakalářské neučitelské obory. To je počátek konce kombinovaného studia odborné matematiky, fyziky a informatiky na MFF, nebo je to jen důsledek nějakého administrativního kouzlení v rámci reakreditací?
Půlka fyzika

Re: kombinované studium

Příspěvek od Půlka fyzika »

Takže jediná výhoda kombinovaného studia je to, že nemusím chodit na tělocvik? Něco jako soustředění výuky do bloků, víkendů nebo samostudia se na MFF nekoná? V takovém jakokombinovaném studiu jsem se přiblížil k bakaláři v Brně a pro další takové kšefty už nemá šéf pochopení. Tak jsem doufal v matfyz a koukám, že bych si moc nepomohl.. :(
Kubees
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 65
Registrován: 12. 1. 2007 22:22
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: kombinované studium

Příspěvek od Kubees »

Prostridal jsem na matfyzu oba druhy studia a jedine vyrazne rozdily jsou:

- na kombinovanem studiu nedostavas ubytovaci stipendium
- na kombinovanem studiu muzes podat zadost o rozlozeni rocniku (hodi se pokud mas malo kreditu a hrozi ti vyhazov...aspon pred par lety to tak bylo, tyhle veci se obcas meni)

Co se tyce tyce pristupu ucitelu... neregistroval jsem zadny rozdil. To, ze nekdo, ma/nema cas chodit na prednasky/cviceni pravidelne se stejne resi spis individualne, bez ohledu na formu studia.
Půlka fyzika

Re: kombinované studium

Příspěvek od Půlka fyzika »

Tak toho jsem se obával. Takový systém-nesystém byl podle mého skromného názoru příčinou většiny neúspěšných pokusů o studium. Ono když se sejdou dva nezbytné předměty v dopoledních hodinách v různých dnech v týdnu a oba vyučující trvají na téměř úplné docházce, tak pro to většina zaměstnavatelů nemá pochopení. Tři předměty v kritickém čase plus experimentální práce na diplomové práci jsou prakticky rozsudkem akademické smrti.
Uživatelský avatar
Davpe
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 98
Registrován: 22. 9. 2010 16:07
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: kombinované studium

Příspěvek od Davpe »

Myslím že na kombinovaném studium po tobě nevyžadují docházku, ale na oplátku musíš odevzdávat nějaké úkoly. Ale řekl bych že to se bude řešit spíš individuálně.
Kubees
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 65
Registrován: 12. 1. 2007 22:22
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: kombinované studium

Příspěvek od Kubees »

Půlka fyzika píše:Tak toho jsem se obával. Takový systém-nesystém byl podle mého skromného názoru příčinou většiny neúspěšných pokusů o studium. Ono když se sejdou dva nezbytné předměty v dopoledních hodinách v různých dnech v týdnu a oba vyučující trvají na téměř úplné docházce, tak pro to většina zaměstnavatelů nemá pochopení. Tři předměty v kritickém čase plus experimentální práce na diplomové práci jsou prakticky rozsudkem akademické smrti.
Nehazej flintu do zita. Rekl jsem, ze pristup se nelisi, ale to neznamena ze ten pristup je spatny. Naopak - mne temer vzdy vysli ucitele vstric. Prakticky cele nav. Mgr studium jsem na zadny predmet nechodil pravidelne, nikdy to nebylo tak nutne, tak bych tam fakt musel. Cely prvak jsem dokonce bydlel 150km od Prahy a jezdil jsem jen na zkousky (prezencni studium :D ). Na dochazku se vetsinou kasle (tvuj problem - uc se doma) a kdyz uz je nahodou dochazka povinna (za cele nav. Mgr. studium pouze jeden predmet (NS)), tak se da domluvit treba nahradni domaci ukol. Na Bc. by to asi byl trochu vetsi problem, tam se dochazka vyzaduje casteji, ale where is a will, there is a way. Vzdy se to da domluvit.

Jinak ale souhlasim, ze system je to divny. Osobne si uz nekolik let myslim, ze nema smysl to rozdelovat a kombinovana forma se klidne muze zrusit.

P.S: Vetsina neuspesnych studentu se na to proste vykasle, protoze jim to nestoji za tu (pomerne velkou) namahu.
Půlka fyzika

Re: kombinované studium

Příspěvek od Půlka fyzika »

Kubees: V Brně si touhle buzerací s někdy docela zbytečnou docházkou někteří zasloužilí profesoři dokazovali, jak obtížné je studium. Osobně znám pár lidí, kteří na to měli, u zkoušek neměli nejmenší problém, ale nakonec pohořeli na povinné účasti na zbytečnostech, kterou jim netoleroval zaměstnavatel. Ono se jinak říká "musím na fyzikální praktikum, kde si musím naměřit výsledky experimentů" a jinak "musím na praktikum z lineární algebry, kterou mám naprosto v paži a kde se budou řešit triviální příklady".
Každopádně vis maior asi rozhodne za mě. Letos mě šéf nepustí a příští rok se změnily akreditace. Zatím deklarovali utrum pro kombinované studium matematici a myslím, že fyzikální obory nezůstanou pozadu:-(
Půlka fyzika

Re: kombinované studium

Příspěvek od Půlka fyzika »

Jinak k tomu kombinovanému studiu obecně. Já si myslím, že rušit by se rozhodně neměla, ale mnohem serióznější by byl přístup nějak lépe organizovat tak, aby řada lidí nebyla nucena odejít, protože zjistí, že šlápli do.... Mnohem lepší je v tomto přístup škol, které kombinovanou výuku skutečně organizují - a ty nejrozumější dokonc do sobotních soustředění (např. FIT ČVUT). Pokud je toto deklarováno předem, uchazeč ví, do čeho jde. Pokud toto není předem deklarováno, uchazeč o studium při zaměstnání půjde raději na tu techniku, na které alespoň bude vědět, co ho čeká. Jde o jednoduchou rozvahu rizika a přínosu, většina lidí bude raději studovat suboptimální obor za jasných podmínek, než aby riskovali, že nedostudují z důvodu srážky s blbem, který chce dost podlým způsobem dokázat "neprostupnost".
Jinak dle mého je ideálním příkladem The Open University (bohužel nemá MSc. fyziky) - kontakt online a v případě potřeby je součástí modulu bloková kontaktní výuka. Samozřejmě že online zkoušky jsou trochu moc, ale jako inspirace pro skutečně fungující kombinované/distanční studium by mohla posloužit...
novacek
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 19
Registrován: 5. 3. 2012 20:53
Typ studia: Matematika Bc.
Bydliště: Praha

Re: kombinované studium

Příspěvek od novacek »

Přihlásil jsem se na matematiku i na fyziku v navazujícím magisterském studiu. Mám zájem o matematiku, ale vzhledem ke zrušení kombinovaného studia na matematice jsem přidal fyziku, kde se obor matematické a počítačové modelování ve fyzice a technice jeví jako převážně matematický. Zatím se připravuji na přijímací zkoušky a v případě úspěchu budu řešit, jak studium pojmout prakticky. Předpokládám, že na magisterském studiu je přístup vyučujících vstřícnější než na bakalářském. Na druhou stranu si umím představit spoustu jiných překážek, ze strany zaměstnavatele i školy.
Hlavní výhodu MFF vidím v tom, že zatím umožňuje nastoupit na navazující magisterské studium po složení písemné přijímací zkoušky. Jiné školy požadují buď předchozí absolvování stejného bakalářského oboru nebo alespoň složení ústní přijímací zkoušky v rozsahu bakalářského studia.
Podle mého názoru nebylo zachováno kombinované studium odborné matematiky v rámci reakreditace z důvodu nízké úspěšnosti těchto studentů. Reakreditace pro fyziku v tomto školním roce neproběhla.
Nevýhodou škol jako je Open University jsou podle mého mínění vysoké poplatky za studium a ztráta příležitosti navázat kontakt s odbornou komunitou v daném oboru v ČR. Na druhou stranu zkoušky se skládají na Britské radě v Praze, nikoliv online.
Půlka fyzika

Re: kombinované studium

Příspěvek od Půlka fyzika »

Vzhledem k tomu, že uvažuji také o tomto oboru, tak budu určitě dále vyzvídat - zejména jak je to s možností samostudia:-)
I když moje motivace není ani tak matematická jako spíše zájem o biomechaniku a ze všech existujících možností v ČR tuto pokládám za nejlepší.

S vysokými poplatky na The Open souhlasím - zkoušení jsem nevěděl, z popisu modulů v MSc. oborech jsem nabyl dojmu, splnění je ověřeno průběžnou prací. Možná je to u undergraduate přísnější, na ty obory jsem nekoukal.
Návštěvník

Re: kombinované studium

Příspěvek od Návštěvník »

Na Open jsem nedávno absolvoval jeden modul magisterského studia, který požadoval vypracování 2 seminárních prací v průbehu semestru (tutor-marked assignments) a na závěr složení písemné zkoušky. Oba způsoby ověření znalostí měly 50% podíl na výsledném hodnocení. Je pravda, že některé moduly jsou ukončeny místo zkouškou tzv. end-of-module assessment. S tím ale nemám zkušenosti.
novacek
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 19
Registrován: 5. 3. 2012 20:53
Typ studia: Matematika Bc.
Bydliště: Praha

Re: kombinované studium

Příspěvek od novacek »

Předchozí komentář je můj.
Odpovědět

Zpět na „Studijní oddělení“