Obecná matematika

Aktuální informace ze studijního oddělení
news://news.karlov.mff.cuni.cz/stud
pheyne

Obecná matematika

Příspěvek od pheyne »

Ahoj,
momentálně zvažuji, že si podám přihlášku na Obecnou matiku, ale měl bych ke studiu tohoto oboru pár otázek, na které snad nějací zkušení matfyzáci budou mít odpovědi:)
Ze všeho nejdřív by mě zajímalo, jak je to se samotným studiem, zejména co se jednotlivých předmětů týče. Díval jsem se na studijní plán, který mi něco zodpověděl, ale pořád třeba nevím, z jakých předmětů je třeba složit zkoušky pro postup do dalšího ročníku a naopak, u kterých předmětů mě to nemusí moc zajímat.

Pokud mám být konkrétní, tak mě zajímá třeba to, jak je to s programováním. Upřímně budu rád, když budu moct jakoukoli informatiku co nejvíce omezit, ale hádám, že se jí úplně nevyhnu. Ptám se tedy alespoň na to, jak dlouho a na jaké úrovni mě budou s programováním obtěžovat, resp. kdy je možnost se jej zbavit a věnovat se něčemu jinému :)
Aniž bych o způsobu výuky tohoto předmětu cokoli věděl, mám k němu z gymplu poměrně negativní vztah. Tam jsem jím sice bez problémů proplouval, což bylo dáno tím, že látka prostě nebyla těžká, ale nedokážu si představit, že bych do toho měl investovat svůj čas a úsilí. Prostě mě to nebaví, tedy aspoň ne v té formě, v jaké mi to bylo dosud podáváno.

Dál bych zde rád vyzvěděl, jak je studium náročné časově. A teď nemám na mysli to, kolik energie je potřeba studiu věnovat nebo jak užitečné je chodit na přednášky. Chci vědět, jak často a na jak dlouho musím do školy chodit.

Na závěr by mě snad zajímalo už jen to, jak velká je šance na pokračování studia v zahraničí. Jak těžké je se k tomu propracovat a jaké možnosti zde reálně jsou?

Díky
Fiamelle
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 7
Registrován: 24. 7. 2013 17:38
Typ studia: Matematika Mgr.

Re: Obecná matematika

Příspěvek od Fiamelle »

Spíš doporučuju ptát se v Klubovně :)

Předměty jsou povinné - ty splnit musíš nutně, v plánu by měly být vyznačené, volitelné - ty splnit nemusíš, nemusíš si je ani zapsat - a povinně volitelné, ty tě zezačátku trápit nemusí, v plánu je to podrobně. K postupu do dalšího ročníku nejsou určené předměty, co musíš splnit, ale počet kreditů, který musíš získat. Z toho je potřeba určité procento povinných. Takže si můžeš dovolit třeba některé jeden dva (možná i víc, záleží za kolik kreditů) předměty nesplnit a postoupit dál. Povinné předměty, co nesplníš, musíš v takovém případě opakovat.

Programování je bohužel povinné, tedy ho splnit musíš. Jedná se o jeden předmět se zápočtem v zimním semestru a jeden se zápočtem a zkouškou v letním, takže celý prvák. Ale pak už je klid. Čas a úsilí ale do toho imho vrazit potřeba je, aspoň pokud ti to úplně nejde, ale i tak si myslím, že to žere spoustu času. Je potřeba na každý týden naprogramovat několik menších úloh, za které jsou body na zápočet. Někomu to možná jde hned; pro spoustu lidí tenhle předmět představuje problém, je to největší strašák prváku hned po analýze.

Kolik přesně čistého času odsedíš na přednáškách a cvičení lze vykoukat ze studijního plánu (ten údaj "4/2" třeba znamená 4 vyučovací hodiny (45 minut) přednášky a 2 cvičení týdně). Myslím, že to není nějak moc náročné co se počtu hodin ve škole týče. Ale protože není moc velká volnost při tvorbě rozvrhu, záleží, jak to zrovna vyjde. Vznikají tam často takové díry, že máš třeba školu, tři hodiny nic, pak zas něco, tak třeba člověk v té škole stejně ty tři hodiny čeká. Navíc to první dva roky neuvěřitelně kazí tělák (hodina cesty tam+tělák+hodina cesty zpátky). Reálně teda většinou v té škole a přesunama strávíš trochu dýl.
Rozvrh, co platí teď, se dá pro představu zobrazit i v SISu (i bez přihlášení), ale nevím, jak moc to bude pro tebe přehledné s těmi různými paralelkami, volitelnými předměty apod. a jak moc tě to zajímá.
Odpovědět

Zpět na „Studijní oddělení“