report zo skusky 26.1.

Tento kurs je zameřen na seznamení se základními koncepty a administratorským nářadím nutným pro administrování víceuživatelského síťového počítače pod operačním systémem *nix. Bude pokryta instalace a administrace několika *nix systémů (rodina BSD, Linux). Konfigurace démonů (apache, sendmail, bind, etc.). Konfigurace firewallu a NAT
Návštěvník

report zo skusky 26.1.

Příspěvek od Návštěvník »

Dnesne zadanie bolo asi take:

1. Vytvorit YP mastra a sekundara a klienta. Ukazat ze klient si dokaze stiahnut mapu aj ked je vypnuty master.

2. Oddelegovat nejaku DNS zonu

3. Nastavit postfix aby robil relay posty na iny pocitac

4. Nastavit YP mastra z bodu 1 aby v mape passwd nebol uzivatel root. To znamena ze ked na klientovi zadate ypcat passwd tak tam budu vsetci uzivatelia okrem roota. Dostali sme hint ze sa to ma urobit editaciou makefilu niekde v /var/yp... a hovoril nieco o rurach a ze sa to robilo aj na cvikach

5. Co najviac "oplechovat" YP mastra z bodu 1. Bolo nam povedane ze aby aj nadalej fungoval NIS tak sa to nema robit editaciou /etc/pf.conf lebo po restarte sa sluzbam mozu pridelit ine porty. Povedal ze si tie porty mame zistit v skripte bud z netstatu alebo rpcinfo alebo nejak inak a potom mame do firewalu pridat pravidla priamo v tom skripte.

Na konci sa tych co mali nerozhodne pytal na pretocenie serioveho cisla v zonovom subore - chcel to predviest. Je to v slidoch.

Sucastou zadania nebola nejaka pevna struktura siete - mohli sme to robit ako chceme. Tym aspon odpadlo zdrzanie typu instalujem masinu. Tiez nebolo nijak obmedzene pouzivanie internetu pocas skusky. Akurat na vela googlenia uz neostava cas:-)

poznamky k rieseniu:
4. - robil som to tak ze do makefilu /var/yp/mojadomena/Makefile som do ciela passwd.time (zhruba na zaciatku) pridal medzi rury nieco ako | sed -e '/^root/d' | a pridal som to hned za prvy prikaz ktory bol nieco ako cat /etc/passwd.master.

5. - to som uz velmi nestihal - mal som akurat napisany skript ktory z vystupu netstat -finet -a vygrepoval yp, z toho potom vypreparoval cisla portov a podla nich vytvoril pravidla na povolenie firewalu. Odskusane som to nemal ale naznak riesenia tam bol a zhruba mu to stacilo
Odpovědět

Zpět na „SWI106 Administrace Unixu“