Zkouska z UNIXu 6.6. a 8.6.

LordWolverin
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 25
Registrován: 30. 1. 2005 12:18
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Zkouska z UNIXu 6.6. a 8.6.

Příspěvek od LordWolverin »

Tak tento tyden pro me znamenal dve (jednu planovanou a jednu neplanovanou) zkousky z UNIXu. Nikdo sem zatim ani k jedne nic nenapsal, takze se to pokusim udelat ja...

Zadani 6.6. - POFICALC

Snad to vubec nejproflaknutejsi zadani - POSTFIXova kalkulacka, cte ze standardniho vstupu, krom cisel a operatoru umi i promenne, operace min a max, zadani je tusim na fearu podrobne rozepsane.

Ucast byla pouhopouhych sest osob, z nich tri postoupili na ustni a tri (vcetne me) se porouceli hned po pisemce.

Protoze slo o jedno z lehcich zadani, byl Forst dost vysazeny na chyby v syntaxi, zkratka trochu kompenzoval to, ze nebylo moc co algoritmicky vymyslet.

Zadani 8.6. - MyJoin

Tak tohle byla ponekud jina kava - naprogramovat prikaz JOIN, ktery slouci dva databazove soubory podle klicoveho sloupce.
Parametry:

-t DELIMITER
-f1 -f2 URCI KLICOVE POLE V PRISLUSNEM SOUBORU
-a1 -a2 VYPISE I NEMATCHUJICI RADKY
-v1 -v2 VYPISE POUZE NEMATCHUJICI RADKY
-e string DOPLNI MISTO PRAZDNYCH POLI
-o 0,1.1,1.2 FORMAT VYPISU - 0 klicovy sloupec, 1.1 prvni v prvniho souboru, 2.1 prvni z druheho atp

Z vyrazu ucastniku a nasledne pri hodnoceni i Forstova bylo patrne, ze tahle uloha fakt moc nesedla. Ze 17 lidi odevzdalo 16, z tech dva hned za 1, jeden (ja) za 2, 5 na pohovor a zbytek tradaaa domu.

Kratce k memu reseni : Vyuzival jsem toho, ze pri ulozeni do $0 v awk clovek zadarmo ziska NF, tedy pocet poli. Radky jsem nacital pomoci getline a pak porovnaval (uplne nemozne jsem je nejdriv nacetl do pole, coz komentoval: "Pisemka, ktera se mi velmi nelibila, ale bohuzel splnila zadani :oops:". Ale je to v kapse a to je hlavni.

Doporuceni na konec pro ty, co se na UNIX chystaji - doporucuji si nekam na papir vypsat ke kazdemu pouzivanejsimu prikazu jeden na ukazku, usetri to dost hledani a premysleni. Taky mi prijde hodne rozumne trochu potrenovat AWK, hodne veci je tam "lacino". Hlavne ale nebrat pisemku jako psani programu, ale spis jako tvorbu navrhu - takze se nebat leccos dopopsat (nebo i uplne popsat, kdyz nestihate) slovy, oddelit jednotlive casti kodu a hlavne otrocky neprepisovat temer stejne pasaze, na tom Forst rozhodne netrva.

Drzim vsem palce
Odpovědět

Zpět na „2005“