Bulej 16.2.2010

Úvodní přednáška zahrnující základy architektur počítačů, jejich vývoje, návrhu a implementace a základy teorie, koncepce a implementace operačních systémů.
rumlcajs
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 15
Registrován: 10. 2. 2010 17:25
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Kajetánka/ Semily
Kontaktovat uživatele:

Bulej 16.2.2010

Příspěvek od rumlcajs »

kviz
1 ) co neni aritmeticko logicka operace? cteni z pameti
2 ) kolik toho dokaze mapovat 36 bitu? 64GiB
3 ) turingac? matematicky model
4 ) jakej je rozsah packed BCD 44bitu? zde pozor na to, ze se musi zakodovat i znameko, coz zere bity
5 ) co dela planovac procesu? planuje procesy
6 ) priklad na propustnost sbernice 64bit slova 200MHz, kazdy takt jedno slovo? cca 1.6GB/s
7 ) von Neumann? ma posloupnost policek konstatni delky
8 ) kde jsou typicke bezadresove instrukce? zasobnikova arch
9 ) co je bankeruv algoritmus? avoidance
10) programed IO / bez ucasti procesoru? nevim moznosti, neco s latenci pro kratkejch prenos nebo vyhoda pri dlouhej prenosech, nevim

druha cast - hlavni otazka + 387409813 podotazek
1 ) spinlock, semafor, realizace, pseudokod
2 ) pipeline, datahazard, vzorec zrychleni
3 ) pagefault ( zadne pocitani ), nasimulovat LFU
4 ) planovani procesu

doufam, ze pomuze ... me ostatni posty pomohly hodne :)
J4rd4

Re: Bulej 16.2.2010

Příspěvek od J4rd4 »

Programmed IO - vykazuje menší latence (oproti DMA) při nižších přenosech (v řádech bajtů)
Niky

Re: Bulej 16.2.2010

Příspěvek od Niky »

Ví někdo jak přesně nasimulovat ten LFU?
J4rd4

Re: Bulej 16.2.2010

Příspěvek od J4rd4 »

Návod na LRU je na http://s0cketka.blogspot.com/2006/05/za ... stemu.html
s tim LFU to asi bude dost podobně, akorát si to bude chtít poznamenávat kolikrát je cache hit na kterou stránku
Yogi
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 16. 2. 2010 21:46
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Bulej 16.2.2010

Příspěvek od Yogi »

Neviete niekto ako bolo to BCD? Ako sa tam vsunie to znamienko? Obetujú sa 4 bity?
Na prednáškach nebolo nič také, že BCD ide do záporu :?
J4rd4

Re: Bulej 16.2.2010

Příspěvek od J4rd4 »

Jo, horní 4 bity se objetují na znaménko, takže třeba já jsem měl adresu 16 bitů -> 4 bity padnou na znaménko -> 12 bitů -> -(10^3-1) až (10^3-1) (na tu trojku přijdeš: počet bitů na adresu děleno 4)
Niky

Re: Bulej 16.2.2010

Příspěvek od Niky »

J4rd4 píše:Návod na LRU je na http://s0cketka.blogspot.com/2006/05/za ... stemu.html
s tim LFU to asi bude dost podobně, akorát si to bude chtít poznamenávat kolikrát je cache hit na kterou stránku
Tam je právě ta sranda.. když budeš šoupat ty na které se přistoupilo na konec fronty, tak ti na začátku zásobníku může strašit i hodnota která neni nejmenší.

Další sranda je, co dělat se stránkami se stejně přístupy.

No a na konec je tu ještě otázka jestli odečítat nějakym způsobem počet přístupů na stránku (protože kdyby si je zachoval tak by to byl dost hloupý algoritmus - třeba nějaká stránka by se tam vyskytla mockrát a pak už by jí nikdy nikdo nechtěl využít, ale zůstavala by narámcovaná bo má hafec přístupů). Já se tedy snižovala hodnotu přístupů při výpadku stránky... mám za 2, takže se můj vymyšlený algoritmus LFU asi pravdě nějak přiblížil :) Ale nevím.
Návštěvník

Re: Bulej 16.2.2010

Příspěvek od Návštěvník »

Niky píše: Tam je právě ta sranda.. když budeš šoupat ty na které se přistoupilo na konec fronty, tak ti na začátku zásobníku může strašit i hodnota která neni nejmenší.
Ach jaj.. frontu myslim samozřejmně :D
richcard
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 1
Registrován: 17. 2. 2010 12:50
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Bulej 16.2.2010

Příspěvek od richcard »

Niky píše: No a na konec je tu ještě otázka jestli odečítat nějakym způsobem počet přístupů na stránku (protože kdyby si je zachoval tak by to byl dost hloupý algoritmus - třeba nějaká stránka by se tam vyskytla mockrát a pak už by jí nikdy nikdo nechtěl využít, ale zůstavala by narámcovaná bo má hafec přístupů).
No, v testu jsem měl napsáno "nasimulujte LFU... (bez zapomínání)", tak jsem to tak taky udělal :)
Jinak se asi používá aging - nasouvá se accessed bit do čítače zleva (to mám ze slidů). Co to znamená, krom toho, že to pak zapomíná, nevim.
Odpovědět

Zpět na „SWI120 Principy počítačů a operačních systémů“